Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak komornik szuka nieruchomości?

2 komentarze

Pytanie: W jaki sposób komornik szuka nieruchomości dłużnika? Czy robi to sam z siebie czy trzeba złożyć odpowiednik wniosek do niego? I czy jest szansa, że nie znajdzie nieruchomości szczególnie wtedy, gdy położona jest na terenie innego miasta które nie podlega pod tego komornika?

Odpowiedź: Na podstawie moich spraw jako wierzyciela egzekwującego pamiętam, że nigdy nie kierowałem do komornika wniosku o poszukiwanie nieruchomości a i tak poszukiwali. Z tym, że we wniosku egzekucyjnym zawsze jako jeden z wnioskowanych sposobów egzekucji podawałem egzekucję z nieruchomości (nie wiedząc, czy dłużnik ma jakąś). Komornicy wzywali mnie do uiszczenia zaliczki, w tym na zapytanie o ewentualne nieruchomości właśnie, do Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (EKW). Właśnie z tego systemu komornicy uzyskują informację, czy dłużnik posiada nieruchomość na terenie Polski a więc jeżeli dłużnik mieszkający np. w Warszawie ma np. daczę nad morzem, to komornik otrzyma taką informację i przekaże wierzycielowi. Pod warunkiem, że nieruchomość ma urządzoną księgę wieczystą. Jeżeli bowiem nieruchomość nie ma KW, to nie będzie figurować w EKW.

Jeżeli nieruchomość nie ma urządzonej księgi wieczystej, to komornik może się o niej dowiedzieć z ewidencji gruntów w starostwie / w urzędzie miasta, w urzędzie gminy. Jak również zapytać w poszczególnych spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych. Jak można się domyślić, zapytania komornika do ewidencji gruntów i spółdzielni oraz wspólnot, z pewnością nie będą rozsyłane do wszystkich jakie są w Polsce…

Informację o nabyciu nieruchomości przez dłużnika komornik może może też uzyskać z Urzędu Skarbowego z racji opłacenia podatku przez jej nabywcę.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

10 grudnia, 2020

Komentarze do 'Jak komornik szuka nieruchomości?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Czy brak księgi wieczystej to wykroczenie albo przestępstwo popełnione przez właściciela nieruchomości?

    dilu

    15 Lut 21 o 18:48

  2. Nie.

    admin

    15 Lut 21 o 19:05

Skomentuj