Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wniosek o przekazanie sprawy do innego komornika

komentarze 2

Pytanie: Komornik prowadzi dla mnie egzekucję z wynagrodzenia za pracę dłużnika ale to są grosze gdyż dłużnik zarabia niewiele ponad stawkę minimalną. Na rachunkach bankowych – brak środków. Dowiedziałem się jednak i to jest sprawdzona informacja, że dłużnik jest właścicielem nieruchomości gruntowej ale w miejscowości podlegającej pod inny sąd. Minie z 15 lat jeżeli w takim tempie komornik będzie ściągał dług tylko z pensji dłużnika i dlatego chcę zlecić egzekucję z tej nieruchomości ale już wiem, że to będzie musiał robić inny, tamtejszy komornik. W jakim trybie mam zmienić komornika, w kancelarii komorniczej nie odbierają telefonów. A czy będzie można utrzymać ciągłość egzekucji z wynagrodzenia przy zmianie komornika?

Odpowiedź: Proszę wysłać do komornika aktualnie prowadzącego egzekucję „wniosek o przekazanie akt sprawy” i napisać, że wnosi Pan o przekazanie akt sprawy (sygn. akt …., wierzyciel…, dłużnik…) do Komornika Sądowego … przy Sądzie Rejonowym w … celem wszczęcia egzekucji z nieruchomości położonej w …, nr księgi wieczystej… i kontynuowania egzekucji z wynagrodzenia.

Komornik aktualnie prowadzący sprawę przekaże akta sprawy zgodnie z Pana wnioskiem. Z racji tego, że postępowanie egzekucyjne w takim przypadku nie zostaje umorzone, to myślę, że tak, ciągłość egzekucji zostanie utrzymana, tak samo jak w przypadku przekazania sprawy do innego komornika na skutek zbiegu egzekucji. Musi się Pan liczyć ewentualnie z tym, że ten nowy komornik może odmówić wszczęcia / kontynuowania egzekucji z innych składników majątkowych niż nieruchomości jeżeli ma zbyt wielkie zaległości w innych sprawach, gdyż w zakresie egzekucji z innych składników mienia będzie komornikiem z wyboru. Konkludując; z nieruchomości musi poprowadzić egzekucję a z innych składników (jak właśnie wynagrodzenie) poprowadzi jeżeli nie ma zbyt wielkich zaległości w prowadzeniu innych spraw.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 37 Ocena średnia: 4.3]

25/05/2016

Komentarze do 'Wniosek o przekazanie sprawy do innego komornika'

Subscribe to comments with RSS

  1. Witam a co można zrobić jesli dłużnik przepisał mieszkanie na córkę a to było jedyne dobro, które miał. Nie ma na nim księgi wieczystej , wiec nie można sie dowiedzieć kiedy to zrobiła.

    Ada

    9 Lut 18 21:08

  2. W urzędzie skarbowym powinna być informacja o zapłaceniu przez nią podatku. Pani jednak nie udzielą takiej informacji tylko ewentualnie prokuraturze albo komornikowi jeśli będzie toczyło się stosowne postępowanie (karne w związku z uniknięciem egzekucji lub komornicze). Zresztą spółdzielnia w takiej sytuacji tez będzie musiała udzielić informacji.

    admin

    10 Lut 18 08:26

Skomentuj