Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy Policja na żądanie wierzyciela może zabezpieczyć znaleziony samochód dłużnika do czasu przyjazdu komornika.

skomentuj

Pytanie: Wnioskowałem do komornika o zabezpieczenie dłużnikowi jego konkretnego samochodu wymienionego z marki, numeru rejestracyjnego i numeru VIN. Niestety, samochodu tego dłużnik nie trzyma na swojej posesji (okolice Tarnowa) i kiedy komornik był tam z wizytą, nie mógł go zabezpieczyć a dłużnik nie chciał, co zrozumiałe, grzecznie go przyprowadzić do zabezpieczenia. Ustaliłem że auto parkuje w Krakowie. Czy jeśli bym je znalazł w Krakowie, mam prawo jako wierzyciel na podstawie prawomocnego tytułu wykonawczego wydanego przez sąd i prowadzonej przez komornika egzekucji zażądać od policji jego tymczasowego zabezpieczenia (np na parkingu strzeżonym) do czasu przyjazdu komornika i formalnego zajęcia samochodu ? I co ważniejsze, czy policja może mi odmówić bez naruszenia prawa? Wszak na klauzuli wykonalności widnieje zapis sądu iż „wszystkie organy mają udzielić niezbędnej pomocy” 🙂

Odpowiedź: Ty jako wierzyciel niestety nie masz prawa prowadzić czynności egzekucyjnych, od tego jest niestety tylko komornik. A zatem też nie masz prawa żądać od Policji zabezpieczenia pojazdu. Ten zapis na tytule wykonawczym którego fragment przytoczyłeś o udzieleniu pomocy, to niestety tylko o udzielenie pomocy komornikowi chodzi. Zauważ na przykład, że jako wierzyciel nie masz prawa dysponując tytułem wykonawczym, dowiedzieć się w urzędzie, czy dłużnik jest właścicielem nieruchomości; zobacz „Odmawiam udostępnienia … wypisu z operatu szacunkowego…” Wierzycielowi z tytułem wykonawczym….

Komornik zresztą też nie ma prawa żądać od Policji zabezpieczenia pojazdu. Musi tego dokonać samodzielnie. Może żądać udziału Policji w czynnościach jeżeli dłużnik stawia opór, a taka sytuacja nie ma miejsca w przypadku zaparkowanego samochodu bez dłużnika.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

30/04/2016

kategoria policja

Skomentuj