Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy firma windykacyjna może oddać sprawę do komornika?

3 komentarze

Pytanie: Czy firma windykacyjna może oddać sprawę do komornika? Straszą mnie że jeśli nie zapłacę całego długu do końca miesiąca, to oddadzą sprawę do komornika który zabierze mi moje rzeczy z mieszkania. Nie chcą zaakceptować spłat w ratach które im proponuję. Dług jest niespłaconą chwilówką.

Przeczytaj też: Czy firma windykacyjna może skierować sprawę do sądu?

Odpowiedź: Mając stosowne pełnomocnictwo od wierzyciela lub kupiwszy od niego dług firma windykacyjna może oddać sprawę do komornika lecz do tego musi mieć sądowy tytuł wykonawczy. Otrzymał Pan coś z sądu w tej sprawie?

Nic nie otrzymałem i to mnie też dziwi.

Zatem firma windykacyjna wprowadza Pana w błąd – dopóki nie uzyskają sądowego nakazu zapłaty (od którego nawiasem mówiąc może Pan odwołać się opóźniając przez to uzyskanie przez windykatorów tytułu wykonawczego), to nie skierują długu do egzekucji komorniczej.

Przeczytaj też: Od windykacji do komornika

Osobny temat to kwestia rzekomej możliwości zabrania przez komornika ruchomości z mieszkania. Tylko w nielicznych, wyjątkowych przypadkach komornik odbiera dłużnikowi zajęte rzeczy zanim dojdzie do ich sprzedaży: Oddanie ruchomości pod dozór przez komornika; zmiana dozoru. Poza tym większość licytacji ruchomości stanowiących wyposażenie mieszkania jest bezskutecznych.

Przeczytaj też: Komornik bez sprawy sądowej?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

18 kwietnia, 2023

Komentarze do 'Czy firma windykacyjna może oddać sprawę do komornika?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Firmy windykacyjne przeważnie nie zgadzają się na ratalne spłaty grożąc przekazaniem sprawy do sądu i następnie do komornika ale kiedy faktycznie dłużnik spłaca w ratach, to przeważnie przed tym sądem się powstrzymują i prawie zawsze kiedy te raty są na tyle wysokie i na tyle często spłacane, że mają widok na spłacenie w przeciągu kilku miesięcy.

  pomidor

  18 kw. 23 o 13:35

 2. Miałem dłużnika który spłacał w niewielkich ratach ale spłacał. Zniecierpliwiłem się, załatwiłem nakaz zapłaty i oddałem do komornika. w tym momencie dłużnik przestał cokolwiek spłacać a komornik nic od niego nie odzyskał. taka to anegdota która powinna dać do myślenia w uzupełnieniu do komentarza powyższego.

  piwo

  18 kw. 23 o 21:30

 3. Tak jest często, bo dłużnicy nieracjonalnie boją się komornika nawet w sytuacji w której nie mają dochodów, majątku do zajęcia.

  Anonim

  19 kw. 23 o 16:51

Skomentuj