Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy mogę pozwać sejm za nieaktualny kodeks” czyli czytaj kodeks ujednolicony a nie ogłoszony!

skomentuj

Pytanie: Prowadzę firmę wysyłkową, zamówienia są od konsumentów znaczy się nie od przedsiębiorców tylko od osób. Jeden „klient” uroił sobie że coś mu się nie podoba, że coś jest nie tak z towarem. Przysłał mi oświadczenie „o obniżeniu ceny” powołując się na art. 561 (5) kodeksu cywilnego (u góry ta piątka w nawiasie jakby do potęgi piątej). Sprawdziłem w kodeksie cywilnym na stronie isap.sejm.gov.pl Internetowy System Aktów Prawnych Sejmu – tam takiego przepisu NIE MA. Zignorowałem pismo do tego klienta. Za miesiąc przysłał mi ten „klient” inne pismo w którym żąda zwrotu połowy ceny i zacytował mi cały ten przepis a więc że: „Jeżeli kupujący będący konsumentem zażądał wymiany rzeczy lub usunięcia wady albo złożył oświadczenie o obniżeniu ceny, określając kwotę, o którą cena ma być obniżona, a sprzedawca nie ustosunkował się do tego żądania w terminie czternastu dni, uważa się, że żądanie to uznał za uzasadnione.” Przepisałem ten tekst do Google no i aż czarno zrobiło się do tego, na różnych stronach jest ten przepis podany.

NIE MA tego jednak dalej na stronie isap.sejm.gov.pl, ściągnąłem do komputera ten kodeks a przecież obywatel ma prawo do źródła czyli do Sejmu patrzeć, prawda? Czy w takiej sytuacji ja mogę pozwać sejm za nieaktualny kodeks, niech mi zwrócą pieniądze które ja muszę temu „klientowi” zwrócić?

Odpowiedź: Na isap.sejm.gov.pl zamieszczone są dwie nazwijmy wersje Kodeksu cywilnego. Jest tekst ogłoszony oraz jest tekst ujednolicony. Skoro Pan nie natrafił na wiadomy przepis – art. to znaczy, że szukał Pan tego w tekście ogłoszonym (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny) i to jest błąd. Zawsze należy sprawdzać w tekście ujednoliconym który zawiera, uwzględnia zmiany, nowelizacje które nastąpiły (na przestrzeni lat…). Ten przepis na który Pana klient powołał się, wszedł w życie z dniem 25 grudnia 2014 r. kiedy to weszła w życie zawierająca tenże przepis ustawa o prawach konsumenta.

Nie ma zatem podstaw do pozywania Skarbu Państwa o odszkodowanie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

14/01/2016

kategoria konsument

Skomentuj