Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Ograniczenie przyszłych odsetek maksymalnych w nakazie zapłaty

komentarze 2

Publikując w internecie jednego z dłużników przyjrzałem się nakazowi zapłaty sprzed ponad dwóch lat i w pierwszej chwili pomyślałem sobie, że oto mam temat na bloga o niekompetencji referendarza sądowego który ten nakaz zapłaty wydał. Niekompetencji w przedmiocie sformułowania odsetek maksymalnych na przyszłość. Wykonałem zadowolony 😉 skan nakazu ale oto nagle uświadomiłem zawiedziony 😉 że chyba żadnej niekompetencji tu nie ma, bo referendarz wyznaje jedną z nazwijmy szkół (formalniej to chyba: praktyk) uznanych w tej kwestii. Z tym, że moim skromnym zdaniem, jest to głupia szkoła. Oto nakaz zapłaty i zapis w przedmiocie odsetek maksymalnych.odsetki

Co widzimy? ano między innymi to, że referendarz ograniczyła odsetki maksymalne na przyszłość do 24% w stosunku rocznym a to dlatego, że takie odsetki maksymalne obowiązywały w okresie zawarcia umowy pożyczki. I ch…j że na przykład za pięć lat może szaleć inflacja i odsetki maksymalne wynosić będą na przykład 50% (gdyż stopa kredytu lombardowego NBP wynosić będzie 12,5%). Moje odsetki maksymalne wynikające z tego nakazu zapłaty będą naówczas wynosić 24%.

Jak sięgnę pamięcią do moich prawomocnych nakazów zapłaty / wyroków uwzględniających odsetki maksymalne (a z kilkadziesiąt takowych miałem), to wydaje mi się iż jest to pierwszy nakaz zapłaty z tak sformułowanymi odsetkami maksymalnymi, z takim ograniczeniem na przyszłość. We wszystkich takich innych napisane było bowiem krótko bodaj „… wraz z odsetkami umownymi w wysokości czterokrotności stopy kredytu lombardowego w Narodowym Banku Polskim, od dnia … (początek umowy pożyczki albo data wymagalności; zależnie od zapisu w umowie) do dnia zapłaty. Ciekawe jednak, jak który komornik oblicza odsetki z takim zapisem; tu też mogą istnieć różne „szkoły”, praktyki.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

29/08/2015

kategoria odsetki

Komentarze do 'Ograniczenie przyszłych odsetek maksymalnych w nakazie zapłaty'

Subscribe to comments with RSS

  1. A jak wyglądało żądanie odsetek w pozwie? Czy pożyczka nie była przypadkiem po prostu oprocentowana na 24%?

    Lech

    29 Sie 15 12:48

  2. Nie mogę odnaleźć oświadczenia czy też umowy (u prawników jest) ale prawie na pewno nie. Prawdopodobnie podana tam była wartość znacznie przewyższająca 24% albo zapis o odsetkach maksymalnych.

    admin

    29 Sie 15 12:58

Skomentuj