Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zmniejszenie egzekucyjnej opłaty stosunkowej pobieranej przez komornika

komentarzy 6

Pytanie: Kiedyś trochę spóźniałem się płaceniem alimentów i była żona wniosła o egzekucje do komornika. Co miesiąc od tego czasu przychodzę do komornika i wpłacam do kasy całą należną kwotę a oni mi naliczają za to zbójecką opłatę 15%, tak naprawdę za nic. Czy istnieje jakiś sposób zmniejszenie tej jego prowizji, zaskarżenie? Ja mógłbym wcale jej nie płacić i komornik nic by mi nie zrobił, bo pracuję na czarno i wypłatę na ręce otrzymuję.

Odpowiedź: Niestety, ta 15% opłata jest zgodna z prawem jeżeli dobrowolnie wpłaca Pan alimenty u komornika. Jest jednakże sposób na zmniejszenie opłaty o prawie połowę a dokładniej do 8%. Proszę sobie założyć konto bankowe i na to konto wpłacać pieniądze a do komornika więcej nie chodzić tylko ewentualnie wskazać mu to konto i niech je sobie zajmie. Opłata stosunkowa przy egzekucji z rachunku bankowego wynosi bowiem 8%.

Jest też możliwość całkowitego uwolnienia się od egzekucji alimentów poprzez wpłacenie do depozytu sądowego kwoty alimentów za sześć miesięcy z góry. Jeżeli brak panu takiej kwoty, to może Pan rozważyć zaciągnięcie na ten cel pożyczki ale w Pana przypadku, skoro nie wykazuje Pan oficjalnych dochodów, w grę wchodziła by tylko jakaś pożyczka pozabankowa a nie bankowa i nie wiem, czy opłaciłoby się to Panu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

16/04/2015

kategoria komornik

Komentarze do 'Zmniejszenie egzekucyjnej opłaty stosunkowej pobieranej przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Komornik na takie zagranie może zareagować nieprzewidywalnie. Przyjdzie do dłużnika i zajmie rzeczy na przykład. A opłata przy egzekucji z ruchomości to 15%

  kretes

  16 Kwi 15 12:14

 2. Zakładam, że dłużnik ma w mieszkaniu niewiele warte rzeczy. Grunt, to nie wystraszyć się zajęcia dla postrachu tylko dokonanego.

  admin

  16 Kwi 15 12:42

 3. Komornik powinien wybrać najmniej uciążliwy dla dłużnika sposób egzekucji. Gdy ma podany numer rachunku bankowego a nie zajmuje go tylko pcha się do domu dłużnika celem prowadzenia egzekucji z wyposażenia mieszkania, to ryzykuje.

  FK

  18 Kwi 15 10:18

 4. To wierzyciel powinien wybrać sposób najmniej uciążliwy (Art. 799. § 1. KPC). Tylko z drugiej strony, że gdy dłużnik ma pieniądze na koncie bankowym i z premedytacją nie płaci, to jakby sam prosił się o bardziej uciążliwą egzekucję.

  admin

  18 Kwi 15 10:30

 5. przeszukuję blog i dochodzę do wniosku, że nie ma legalnego sposobu na ochronę wynagrodzenia, czy renty/emerytury przed komornikiem? bez względu jakie skutki spowoduje owa egzekucja?

  Marta

  2 Cze 15 20:13

 6. Jak chodzi o wynagrodzenie, to niektórzy radzą sobie tak, że na czarno pracują albo oficjalnie ale na minimalną stawkę która jest w całości wolna od zajęcia a co więcej, to „pod stołem” otrzymują od pracodawcy ale oczywiście w państwowych firmach i w korporacjach to nie wchodzi w grę. Prędzej w jednoosobowej działalności gospodarczej. Niektórzy ponoć też radzą sobie fikcyjnymi alimentami które formalnie muszą byłej żonie (po fikcyjnym rozwodzie) płacić a w rzeczywistości żyją sobie wspólnie dobrze. A alimenty, jak wiemy, mają pierwszeństwo w egzekucji i komornicy na rzecz innych wierzycieli (np. z tytułu prywatnej pożyczki czy najmu), nic nie zdziałają.

  admin

  2 Cze 15 20:18

Skomentuj