Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Skarga na czynności komornika a wniosek o obniżenie opłaty egzekucyjnej

2 komentarze

Pytanie: Czy wniosek dłużnika o obniżenie opłaty egzekucyjnej jest uwarunkowany formalnie tymi samymi przepisami co skarga na czynności komornika?

Przeczytaj też: Wniosek o obniżenie opłaty stosunkowej komornika

Odpowiedź: Tak, do wniosku o obniżenie opłaty egzekucyjnej stosuje się przepisy dotyczące skargi na czynności komornika czyli art. 767 i art. 76727674 kpc (kodeksu postępowania cywilnego). Z tą różnicą, że od wniosku o obniżenie opłaty egzekucyjnej nie jest pobierana opłata: Opłata sądowa od wniosku o obniżenie opłaty egzekucyjnej.

To znaczy że wniosek o obniżenie opłaty kieruje się do komornika a nie do sądu?

Tak, jak wskazałem, stosuje się przepisy dotyczące skargi na czynności komornika. A zatem wniosek o obniżenie opłaty egzekucyjnej rozpatruje sąd przy którym komornik działa ale wnoszony jest do komornika. Jeżeli komornik uzna skargę na siebie (nie liczyłbym na to), to opłatę obniży i skargi nie przekazuje do sądu. W przeciwnym wypadku przekazuje skargę do sądu który ocenia, czy jest zasadna – czy opłatę należy obniżyć (jeszcze nie spotkałem się z tym, aby sąd przychylił się do skargi dłużnika w tym zakresie).

Przeczytaj też: Ile kosztuje egzekucja komornicza?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

28 stycznia, 2023

Komentarze do 'Skarga na czynności komornika a wniosek o obniżenie opłaty egzekucyjnej'

Subscribe to comments with RSS

  1. Nigdzie w przepisach nie jest napisane, że wniosek o obniżenie opłaty egzekucyjnej jest bezpłatny a skoro jest to skarga na czynności komornicze od której jest pobierana opłata…

    Delka

    30 sty 23 o 15:49

  2. Sąd Najwyższy tak stwierdził w uchwale. W tekście wyżej jest link do tego.

    admin

    30 sty 23 o 16:03

Skomentuj