Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zajęcie ruchomości dłużnika w obecności wierzyciela

komentarze 2

Pytanie: Dłużnik mój jest osoba znaną i z układami w jego mieścinie. Komornik od 4 miesięcy prowadzi egzekucję i do tej pory tylko jakieś zdechłe konto bankowe zajął, twierdzi też że był u dłużnika ale nikt mu nie otworzył, że jeszcze raz spróbuje. Podejrzewam, że ma układ z dłużnikiem. Czy mogę uzgodnić z komornikiem wizytę u dłużnikach i być obecnym przy zajmowaniu rzeczy dłużnika?


Tak, na podstawie art. 850 Kodeksu postępowania cywilnego wierzyciel może żądać, aby zajęcie nastąpiło w jego obecności. W tym wypadku komornik zawiadomi go o terminie, w którym zajęcie ma być dokonane. Możliwe jednak, że pofatyguje się Pan na darmo, bo dłużnik znów nie otworzy drzwi komornikowi / nikogo nie będzie w mieszkaniu dłużnika. Może Pan też jednak w końcu zażądać, aby komornik przyszedł do dłużnika w asyście policji i ślusarza który wyważy drzwi i zajęć można będzie dokonać pod nieobecność domowników. I też ma pan prawo być obecnym przy takim zajęciu, zgodnie z ww. przepisem.

Proszę wziąć jednak pod uwagę to, że jeśli faktycznie komornik ma układ z dłużnikiem, to go uprzedzi zwłaszcza o tym ostatnim; dłużnik wówczas zapewne będzie w domu i otworzy drzwi ale ewentualne wartościowe jego ruchomości na tę okazję mogą zostać usunięte z mieszkania. To po pierwsze.

Po drugie, często nawet gdy komornik nie ma żadnego układu z dłużnikiem, to egzekucja z ruchomości jest bezskuteczna, bo albo ruchomości są stare, używane albo na licytacji nie pojawi się żaden licytant.

Jeżeli zatem podejrzewa Pan układ, to proponuję przekazać sprawę egzekucyjną innemu komornikowi, działającemu najlepiej przy innym sądzie rejonowym ale może nie oddalonego zbytnio, aby wizyta u dłużnika nie stanowiła dlań problemu / aby nie musiał Pan wpłacać wysokiej zaliczki na dojazd. Przede wszystkim jednak rzetelny komornik może bardziej przyłoży się do prowadzenia egzekucji z innych składników majątku; poszuka kont bankowych i innych wierzytelności (tudzież ruchomości i nieruchomości) dłużnika.

28/01/2015

Komentarze do 'Zajęcie ruchomości dłużnika w obecności wierzyciela'

Subscribe to comments with RSS

  1. Mam pytanie, czy komornik może zając pieniądze wypłacane z wydawnictwa osobie, która pobiera je za prawa autorskie (za sprzedane egzemplarze książek)?

    doradca

    29 Sty 15 19:52

  2. Są to wymagalne wierzytelności a zatem tak, organ egzekucyjny może je zająć.

    admin

    29 Sty 15 21:16

Skomentuj