Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK

komentarze 2

Pytanie: Ze sporym poślizgiem ale w końcu spłaciłem kredyt gotówkowy w jednym z banków. Opóźnienie było na tyle długie, że trafiłem do BIK. Z tej przyczyny nie mogłem otrzymać później kolejnego kredytu, bo chociaż poprzedni kredyt został spłacony to dalej widniałem i widnieję w BIK. Dowiedziałem się jednak, artykuł 105a w prawa bankowego tylko wtedy uprawnia banki do przechowywania danych w BIK po spłacie kredytu, gdy jest na to zgoda kredytobiorcy i co najważniejsze, że zgodę kredytobiorca może cofnąć. Proszę o poradę, czy wycofanie zgody mam wysłać do banku w którym miałem kredyt czy bezpośrednio do BIK? zależy mi na czasie. Jeżeli można, to prosiłbym też o przesłanie mi wzoru takiego pisma wycofującego zgodę na przetwarzanie danych w BIK.

Odpowiedź: Gdy się czyta jakiś przepis, to warto przeczytać cały, wszystkie ustępy tegoż przepisu, żeby ewentualnie nie tracić niepotrzebnie czasu i pieniędzy na wysyłkę pisma i nie rozczarować się. 😉

Owszem, Art. 105a. ust. 2 stanowi tak, jak Pan napisał, ale tuż poniżej jest jeszcze ust. 3 tegoż artykułu który stanowi w skrócie, że przetwarzanie informacji stanowiących tajemnicę bankową (co dotyczy także albo przede wszystkim przetwarzania w bazie Biura Informacji Kredytowej – BIK) po spłaceniu kredytu może odbywać się także bez zgody kredytobiorcy, jeżeli dopuścił się zwłoki powyżej 60 dni w spłacie kredytu.

Bez sprawdzania BIK w ogóle tudzież w niektórych przypadkach bez sprawdzania w BIK historii (celem sprawdzenia, czy była zwłoka w regulowaniu już spłaconych zobowiązań kredytowych), jest większość pozabankowych pożyczek.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

31/12/2014

kategoria: banki

Komentarze do 'Wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK'

Subscribe to comments with RSS

  1. w takiej sytuacji wpis widnieje 5 lat od daty zamknięcia relacji. z reguły oznacza to 5-letniego bana aczkolwiek nie zawsze. wszystko indywidualnie w sprawie

    ryszard ochódzki

    31 Gru 14 19:09

  2. „…może być wykonywane przez okres nie dłuższy niż 5 lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania…” – art. 105a ust.5 Prawa bankowego

    admin

    31 Gru 14 22:24

Skomentuj