Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Na czym polega czyszczenie BIK

komentarzy 5

Wpisałem w Google hasło „czyszczenie BIK” i zajrzałem na jedną ze stron www na której oferowana jest taka powiedzmy, że usługa. Na stronie tej czytamy między innymi:

Podstawą rozpoczęcia naszych działań jest spłata zobowiązania z tytułu którego widnieje się w którymś z rejestrów.

Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale chyba tak, to znaczy firma ta oferuje usunięcie bezpodstawnych wpisów w BIK i w rejestrach dłużników. Bezpodstawnych, bo na przykład zaległy kredyt z tytułu którego ktoś widnieje w BIK jako dłużnik, już został przez niego spłacony bądź wyegzekwowany od niego przez komornika. I to na tym ma polegać usługa czyszczenia BIK? Ani chybi właśnie na tym, bo jeśli kredyt nie jest spłacony, to żadna siła nie spowoduje usunięcia tej informacji z BIK. A jeżeli został zaległy kredyt w końcu spłacony / wyegzekwowany, to też żadna siła przez pięć lat nie zmusi banku do usunięcia negatywnej informacji o tym że kredyt był zaległy. Po upływie tego czasu, bank ma usunąć stosowną informację w BIK a były kredytowy dłużnik może sam sprawdzić, czy została usunięta. Jeśli nie, to występuje na piśmie z żądaniem usunięcia a jeśli żądanie nie zostaje spełnione, to zakłada sprawę w sądzie. Nie sądzę jednak, aby bank nie uczynił zadość żądaniu. Nie trzeba tu żadnych „specjalistów” od czyszczenia BIK.

Konkludując, usługi tzw. czyszczenia BIK mocno mi podpadają, ale na razie tyle. Do tematu zapewne jeszcze wrócę.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

20/12/2014

kategoria kredyty

Komentarze do 'Na czym polega czyszczenie BIK'

Subscribe to comments with RSS

 1. Lech | blog o wekslach

  20 Gru 14 12:15

 2. Tak jest, jasna sprawa.

  admin

  20 Gru 14 12:21

 3. po 5 latach bank niczego nie musi wykreslac, wpis przechodzi do czesci statystycznej na 7 lat. ty w swojej informacji ustawowej to widzisz, banki juz nie jak rowniez ten wpis nie bierze udzialu w scoringu

  ryszard ochódzki

  20 Gru 14 18:34

 4. No to tak jakby wykreślony był.

  admin

  20 Gru 14 19:48

 5. dokładnie tak. po 5 latach od daty ustania stosunku 🙂 wpis w BIK z automatu staje się niewidoczny

  ryszard ochódzki

  21 Gru 14 00:34

Skomentuj