Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dług spłacony dwukrotnie

komentarze 2

Pytanie: Bardzo proszę o pomoc w kwestii co robić dalej. Krótki opis sprawy. Zalegałam z płatnościami za abonament telewizji satelitarnej. W ostateczności dług wyniósł 600 zł. Wierzyciel złożył pozew i dnia 18.09.13 został wydany nakaz zapłaty zaopatrzony w klauzule wykonalności z dnia dnia 14.11.13. Zapłaty należności głównej tj. 600 dokonałam na rachunek telewizji jeszcze przed wydaniem nakazu zapłaty tj. dnia 12.09.13. Mimo to wierzyciel skierował sprawę do komornika.

Wszystkie listy związanie z informacjami na temat prowadzonej egzekucji były dostarczane pod nieaktualny adres zamieszkania. Stąd o prowadzonej egzekucji dowiedziałam się dopiero gdy należność główna wraz z pozostałymi kosztami została pobrana z wynagrodzenia. Postępowanie egzekucyjne zostało umorzone. Czyli dług spłacony został jeszcze raz spłacony tym razem z dodatkowymi kosztami procesu. Koszty procesu wiem, że musiałam pokryć ale czy mogę wysłać przed sądowe wezwanie do zapłaty i następnie wnieść pozew o zapłatę kwoty, którą wpłaciłam jeszcze przed wydaniem nakazu zapłaty na rzecz wierzyciela?

Odpowiedź: Tak, doszło bowiem do bezpodstawnego wzbogacenia się byłego wierzyciela, Pani kosztem – na Pani niekorzyść. Jak najbardziej więc wezwać przedsądowo do zapłaty (wyjaśniając w wezwaniu sytuację i załączając kopie potwierdzenia wpłaty oraz pism od komornika) po czym, gdy były wierzyciel nie dokona zwrotu nienależnie otrzymanej kwoty, złożyć w sądzie pozew o zapłatę.

Pytanie: Dziękuje bardzo za odpowiedź. A czy mogę żądać zwrotu kosztów postępowania egzekucyjnego?

Spłaciła Pani jedynie należność podstawową, nie spłaciła Pani kosztów procesu i zapewne odsetek za zwłokę jeżeli były też żądane w pozwie a zatem wszczęcie postępowania egzekucyjnego było zasadne.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

11/11/2014

Komentarze do 'Dług spłacony dwukrotnie'

Subscribe to comments with RSS

 1. Czy aby napewno Pytająca powinna płacić za postępowanie komornicze, skoro całość zobowiązania spłaciła 6dni przed wydaniem nakazu a 2 miesiace przed tytułem wykonalnosci.

  Czy przypadkiem w pierwszej kolejności nie powinna wnieść o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu do nakazu?

  Burzy to troche mój światopogląd i „linie orzeczniczą” autora bloga. ;>

  Zdziś Marchewka

  12 Lis 14 12:39

 2. Jak napisałem, nie spłaciła odsetek i kosztów procesu więc postępowanie egzekucyjne było zasadne. Co do tego czy zamiast pozwu o zwrot może być (jako opcja) sprzeciw jak chodzi o spłacona kwotę podstawową, to nie wiem.

  admin

  12 Lis 14 12:51

Skomentuj