Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Poręczyciel a egzekucja komornicza przeciwko kredytobiorcy

komentarze 3

Pytanie: Mam pytanie czy można zaskarżyć działanie komornika, który w drodze licytacji mieszkania DŁUŻNIKÓW nie doprowadził do zajęcia go ? (myślałam, że ta sprawa kiedyś będzie właśnie w ten sposób załatwiona. DRUGI poręczyciel przekazał mi, że prawdopodobnie „nie było chętnych do zakupu tej nieruchomości”, a ja myślę, że dłużnicy musieli kogoś przekupić, że nie zajął nikt im tego mieszkania. Miesiąc temu jak rozmawiałam z dłużnikiem  powiedział, że „o mały włos na tej sprawie nie stracił mieszkania tego pierwszego”.

Odpowiedź: Komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne w granicach wniosku wierzyciela. To wierzyciel, a więc w tym wypadku bank decyduje o tym, czy egzekucja ma być prowadzona z nieruchomości dłużnika. Jeżeli natomiast egzekucja była prowadzona a na licytacji nie pojawili się zainteresowani kupnem nieruchomości, to tak często bywa. Nieruchomości zamieszkałe nie cieszą się dużym zainteresowaniem na licytacjach, generalnie. Bezpodstawne byłoby też zaskarżenie banku jeżeli nie zlecił egzekucji z nieruchomości komornikowi.

Listopad 3rd, 2014 at 5:34 am

kategoria: żyrant

Komentarze do 'Poręczyciel a egzekucja komornicza przeciwko kredytobiorcy'

Subscribe to comments with RSS

 1. Po jakim czasie wierzytelność banku wobec mnie który jestem poręczycielem kredytu, przedawni się? Kredytobiorca wyjechał właśnie z kraju i z tego co mi wiadomo, nie ma zamiaru dalej spłacać kredyt.

  mamba

  5 Lis 14 at 07:38

 2. Okres przedawnienia roszczenia banku wobec poręczyciela jest taki sam jak wobec kredytobiorcy, czyli trzy lata jeżeli roszczenie nie jest stwierdzone tytułem wykonawczym. Uzyskanie tytułu wykonawczego sprawia, że przedawnienie zaczyna biec od początku ale wynosi wówczas już nie trzy lata ale dziesięć lat.

  Anonim

  5 Lis 14 at 09:46

 3. Zgadza się, tak jest w przypadku roszczenia żyranta natomiast w przypadku banku, jeśli uzyska tytuł wykonawczy przeciwko kredytobiorcy z BTE, to dalej jest trzy lata.

  admin

  5 Lis 14 at 10:37

Skomentuj