Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kredyt hipoteczny – tylko dla zdolnych

komentarze 4

Tysiące osób tracą swój cenny czas spędzając godziny w poszukiwaniu kredytów hipotecznych „bez BIK” a jeszcze lepiej – bez zaświadczeń o dochodach lub na pensję minimalna. Niestety, nic z tego, bo kredyty hipoteczne są tylko dla osób z wysoką zdolnością kredytową: nienaganną historią w BIK i odpowiednio wysokimi dochodami, na umowie o pracę na czas nieokreślony. To, że kredyt hipoteczny będzie zabezpieczony na nieruchomości którą kredytuje, nie zwalnia kredytobiorcy do wykazania się zdolnością kredytową z którą istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że kredytobiorca nie popadnie w zwłokę w spłacie rat kredytu. Kredyt hipoteczny to duże pieniądze zainwestowane przez bank na długi okres czasu, więc nie można mieć o to pretensji, że bank chce zmniejszyć do minimum ryzyko kredytowe. Zabezpieczenie hipoteczne, owszem, daje bankowi niemal gwarancję odzyskania kredytu ale nie wiadomo kiedy, bo postępowania egzekucyjne z nieruchomości mogą ciągnąc się latami.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

12/10/2014

kategoria kredyty hipoteczne

Komentarze do 'Kredyt hipoteczny – tylko dla zdolnych'

Subscribe to comments with RSS

 1. Na jaki maksymalnie okres można wziąć kredyt hipoteczny?

  Tamara

  12 Lis 14 06:17

 2. Na rynku polskim dostępne są kredyty hipoteczne z aż czterdziestoletnim okresem kredytowania a bodajże dwa banki oferują kredyty hipoteczne nawet na okres pięćdziesięciu lat. Czym dłuższy okres kredytowania, tym niższa rata kredytu ale z drugiej strony, łączny koszt kredytu jest większy ponieważ przez dłuższy okres czasu rosną odsetki. Banki są bardzo ostrożne jak chodzi o udzielanie kredytów na czterdzieści lub pięćdziesiąt lat gdyż ryzyko tego, iż w tak długim okresie czasu kredytobiorca straci pracę lub wystąpi w jego życiu inna sytuacja uniemożliwiająca terminowe spłacenie kredytu, jest stosunkowo wysokie.

  admin

  12 Lis 14 08:16

 3. Są osoby które przymierzając się do wzięcia kredytu hipotecznego nie wiedza tak naprawdę jaka jest, jaka może być praktyczna różnica pomiędzy kredytami hipotecznymi w walutach obcych a tymi w złotówkach.
  Rozchodzi się przede wszystkim o wysokość stóp procentowych. Te w strefie euro albo w Szwajcarii we frankach szwajcarskich są znacznie niższe od stóp procentowych w Polsce. A to z kolei oznacza że kredyty zaciągane w obcej walucie, np. we frankach szwajcarskich są znacznie niżej oprocentowane. Problem natomiast może pojawić się dla kredytobiorcy gdy podskoczy kurs waluty w której ma kredyt, wtedy raty stają się wyższe i kredyt walutowy może stać się nieopłacalny.

  looki

  13 Lis 14 05:35

 4. Osobę mającą zdolność kredytową wyliczona na 550 tysięcy złotych i która chciała kredyt mieszkaniowy niższy bo na 460 tysięcy złotych, zdyskredytował dług (wpisany w BIK) w wysokości bodaj 400 złotych z tytułu debetu na koncie bankowym firmowym. Skandal moim zdaniem. Dług o którym nie miała ponoć pojęcia (konto spółki cywilnej) spłaciła ale bank wycofał się z udzielenia kredytu. Czy to taki formalny wymóg, że BIK musi być totalnie czysty – bank ma związane ręce w takiej sytuacji? Tak czy inaczej to głupota przecież.

  Kika

  16 Sty 15 21:33

Skomentuj