Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kredyty inwestycyjne

1 komentarz

Kredyty inwestycyjne, obrotowe (polecamy te tutaj), linie kredytowe dla firm – przed zaciągnięciem takich kredytów warto dobrze zastanowić się czy działalność, branża (produkt, usługa) którą mają finansować, ma przed sobą perspektywy, będą się sprzedawać, będą zamawiane. Jeśli to możliwe, to lepiej najpierw wysondować, sprawdzić to w praktyce chociażby w minimalnym zakresie, na minimalną skalę.

Przedstawiona oferta kredytu Idea Banku, to jedyna oferta kredytu dla nowych firm, jaką udało nam się wyszukać uwzględniając dodatkowo fakt, że kredyt można otrzymać bez zabezpieczeń. Nie sprawdzaliśmy rzeczywistych szans uzyskania tego kredytu przez nowych przedsiębiorców, jednak jest to jedyna oferta (spośród wielu przejrzanych przez nas) w której napisane jest to wprost – bez zabezpieczeń i dla nowej firmy. Dlatego zachęcamy do jej sprawdzenia. Nawiasem pisząc, to przygniatająca większość internautów skupia się tutaj właśnie na tym produkcie (obserwujemy statystyki wysłanych wniosków) a przecież i to wyżej jest tu także oferta wyboru najtańszego kredytu dla firmy ale nie dla nowej firmy.

Finansowanie szczególnie nowej firmy to temat często trudny, zbyt trudny dla wielu przedsiębiorców. Kredyty inwestycyjne i obrotowe są często poza ich zasięgiem. W takiej sytuacji niektórzy z nich świetnie sobie radzą dzięki kredytowi kupieckiemu – załatwiwszy sobie u dostawców odroczone terminy zapłaty za towar i usługi. Często też jednak zwłaszcza nowe firmy jako klienci niedotrzymują terminów zapłaty, przez co z kolei płynność finansowa dostawcy może ulec niebezpiecznemu pogorszeniu.

Kłopot z dostępem do kredytów bez zabezpieczenia dla nowych firm jest niewątpliwie czynnikiem hamującym rozwój gospodarczy. Trudno jednak naszym zdaniem mieć o to pretensje do kogokolwiek. Wiele nowych firm likwiduje się, bankrutuje w niedługim czasie po ich otwarciu i banki o tym wiedzą i nie chcą ponosić strat (zagrażających z kolei ich stabilności, grożących bankructwem) z tytułu masowego udzielania kredytów w takich przypadkach. Często przyczyna niepowodzenia przedsięwzięcia leży w złej strategii, w złym planie marketingowym a nie w złej idei gdyż branża, produkt, są odpowiednie. Dlatego ważny jest dobry, przemyślany początek i sprawdzenie słuszności strategii na możliwie jak najmniejszą skalę, przy minimalnych nakładach kapitałowych.

Stosunkowo sporo zapytań w internecie jest o kredyty dla firm bez BIK. Takie zapytania kierują także ci nowi przedsiębiorcy – właściciele małych firm którym banki odmawiają przyznania kredytu ze względu na zbyt krótki staż firmy. A kredyty bez BIK to pożyczki z pozabankowych firm pożyczkowych. Znane są dobrze w ofertach kierowanych do osób prywatnych nieprowadzących działalności gospodarczej ale za to obowiązkowo posiadających stałe zatrudnienie czy ogólnie stałe dochody. Zapewne podobnie jak w bankach tak i w para bankach które oferują takie produkty, znacznie łatwiej uzyskać kredyt osobie prywatnej pracującej na etacie niż właścicielowi nowej, małej firmy. Poza tym, decyzja o zaciągnięciu drogiego pozabankowego kredytu na inwestycje, winna być szczególnie precyzyjnie i szczegółowo skalkulowana.

17 września, 2014

kategoria kredyty

1 komentarz do 'Kredyty inwestycyjne'

Subscribe to comments with RSS

  1. Mniejsze lub większe, ale zawsze jakoś trzeba zainwestować w coś, aby firma rozwijała się albo nawet po to aby przetrwać na rynku i mieć z firmy źródło zarobku. Dotyczy to zarówno jednoosobowych firm jak i tych znacznie większych. Najtrudniej ma nowa firma bo nie otrzyma kredytu w banku. Zasady przyznawania kredytu dla firmy są podobne jak zasady przyznawania kredytu osobie prywatnej, jednak przedsiębiorca ma tu trudniej, bo jednak firma jako kredytobiorca to potencjalnie większe ryzyko. Kredyt inwestycyjny potrzebny jest nie tak wielu firmom, co typowy kredyt dla firmy czyli kredyt obrotowy. Generalnie jednak bez zabezpieczenia trudno otrzymać taki kredyt firmie ze stażem na rynku krótszym niż jeden rok. W przypadku kredytu inwestycyjnego bardziej liczy się biznes plan, bo jest to kredyt przyznawany na konkretna inwestycję. Jeżeli zaś chodzi o typowy kredyt dla firmy – obrotowy, to pieniądze z kredytu przeznaczasz na co chcesz praktycznie.

    wezu

    7 Wrz 19 o 13:26

Skomentuj