Kredyt inwestycyjny – przeznaczenie i rodzaje
Nie mając funduszy jako przedsiębiorstwo, możemy posiłkować się kredytem inwestycyjnym. Kredyt inwestycyjny – jest to kredyt, który bierzemy w banku i jest on przeznaczony na finansowanie naszych indywidualnych przedsięwzięć, których celem ma być powiększenie naszego majątku (tzw. majątek trwały). Środki, które uzyskamy na jego podstawie mogą finansować inwestycje takie jak:
a) inwestycje materialne czyli zakup środków trwałych (samochody, maszyny, urządzenia) lub budowę, rozbudowę czy modernizacje obiektów gospodarczych
b) inwestycje niematerialne czyli zakup papierów wartościowych
c) inwestycje finansowe czyli zakup akcji lub udziałów
Przeczytaj też: Kredyty obrotowe
Aby otrzymać ten rodzaj kredytu należy u dokumentować: słuszność inwestycji, efektywność ekonomiczną, przewidywane zyski, dobrze przygotowane kosztorysy, plany i inne kalkulacje, amortyzacje gwarancji bankowej.
Banki oferują kredyty inwestycyjne w 3 rodzajach:
a) kredyty dotyczące zakupu lub budowę obiektów rolnych i przemysłowych
b) kredyty dotyczące restrukturyzacji, które są przeznaczone na pokrycie kosztów przebudowy struktury gospodarczej przedsiębiorstwa (ma to na celu przywrócenie równowagi)
c) kredyty na wyposażenie, których celem jest kupno lub modernizacja sprzętu, nabywanie lub budowanie majątku trwałego ( głównie są to kredyty krótko i średnioterminowe)
Przeczytaj też: Kredyt firmowy – jaki wybrać?
Kredyt taki jest udzielany na finansowanie określonej transakcji lub, bądź w formie linii kredytowej ( bez terminów i kwot wykorzystania transz – nie jest to sprecyzowane). Kredyt ten udzielany jest na dłuższe okresy, ale spłacić go można na 2 sposoby :
a) raty annuitetowe ( raty spłat przez okres wykorzystania)
b) wysokość raty, które spłacamy jest stała, natomiast zmniejsza się ilość odsetek
Przeczytaj też: Leasing samochodowy – standardowy, konsumencki, odnawialny
Jak widać, nie jest to kredyt na dowolny cel jakim jest w przedsiębiorstwie kredyt obrotowy. Należy rozróżniać kredyt inwestycyjny od obrotowego przy poszukiwaniu kredytu dla firmy.
Mniejsze lub większe, ale zawsze jakoś trzeba zainwestować w coś, aby firma rozwijała się albo nawet po to aby przetrwać na rynku i mieć z firmy źródło zarobku. Dotyczy to zarówno jednoosobowych firm jak i tych znacznie większych. Najtrudniej ma nowa firma bo nie otrzyma kredytu w banku. Zasady przyznawania kredytu dla firmy są podobne jak zasady przyznawania kredytu osobie prywatnej, jednak przedsiębiorca ma tu trudniej, bo jednak firma jako kredytobiorca to potencjalnie większe ryzyko. Kredyt inwestycyjny potrzebny jest nie tak wielu firmom, co typowy kredyt dla firmy czyli kredyt obrotowy. Generalnie jednak bez zabezpieczenia trudno otrzymać taki kredyt firmie ze stażem na rynku krótszym niż jeden rok. W przypadku kredytu inwestycyjnego bardziej liczy się biznes plan, bo jest to kredyt przyznawany na konkretna inwestycję. Jeżeli zaś chodzi o typowy kredyt dla firmy – obrotowy, to pieniądze z kredytu przeznaczasz na co chcesz praktycznie.
wezu
7 wrz 19 o 13:26
przed zaciągnięciem takich kredytów warto dobrze zastanowić się czy działalność, branża (produkt, usługa) którą mają finansować, ma przed sobą perspektywy, będą się sprzedawać, będą zamawiane. Jeśli to możliwe, to lepiej najpierw wysondować, sprawdzić to w praktyce chociażby w minimalnym zakresie, na minimalną skalę
Anonim
10 gru 21 o 05:20