Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wpłacane raty a wartość hipoteki

komentarze 2

Pytanie: Załóżmy że mam w banku zaciągniętą pożyczkę hipoteczną i już ją spłacam, nie mam zaległości w spłacie rat. Zależałoby mi teraz ażeby otrzymać jeszcze jedną pożyczkę, ale już nie w banku, jednak też pod zastaw hipoteki. Moje pytanie w związku z tym, czy wraz ze spłatą kolejnych rat wartość tej hipoteki może być zmniejszana stosownie do dokonanych wpłat? Chodzi mi o to, aby firma albo osoba która ma udzielić mi pożyczki, nie zrezygnowała widząc że nieruchomość obciążona jest dużą hipoteka podczas gdy w rzeczywistości pozostaje mi do całkowitej spłaty pożyczki już tylko jedynie np. 10% kwoty określonej we wpisie hipotecznym będącym zabezpieczeniem pożyczki.

Odpowiedź: Banki nie praktykują dokonywania zmian poprzez zmniejszanie wartości hipoteki w związku z postępującą spłatą kredytu albo pożyczki hipotecznej. Byłoby to czasochłonne i niosłoby ze sobą dodatkowe koszty. Tak więc, standardowo wartość hipoteki pozostanie taka sama przez cały czas, pomimo iż pożyczkobiorca bez zaległości spłaca pożyczkę. Dopiero z chwilą dokonania całkowitej spłaty pożyczki hipotecznej, obowiązkowo musi nastąpić wykreślenie hipoteki bankowej z księgi wieczystej nieruchomości która była zabezpieczeniem pożyczki. Nie powinna mieć Pani kłopotów z wykazaniem potencjalnemu pożyczkodawcy, że hipoteka dotyczy właśnie tej pożyczki którą Pani już niemal w całości spłaciła. Zwłaszcza gdy pożyczkodawcą będzie podmiot dla którego udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej, to sam powinien doskonale wiedzieć o tym o czym napisaliśmy wyżej a mianowicie, że wartości hipoteki nie koryguje się, nie zmniejsza o wpłacone raty kredytu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 5]

06/10/2014

kategoria hipoteka

Komentarze do 'Wpłacane raty a wartość hipoteki'

Subscribe to comments with RSS

 1. Dzien dobry
  Potrzebuje pomocy w sprawie zabrania czesci niwruchomosci przez Skarb Panstwa na poczet budowy drogi.
  Wzielismy kredyt hipoteczny pod budowe domu, zabezpieczeniem jest cala nieruchomosc. Czesc ziemi zostala zabrana pod budowe drogi. Odszkodowanie GDDiA chce przelac na konto splaty kredytu, choc jest to tylko czesc ziemi pod zastaw ktorej mamy kredyt. Urzednik zaproponowal nam zebymy dogadali sie z bankiem aby kwota odszkodowania podzielic na czesciowa slate kredytu a czesc przeznaczyc dla nas.
  Kredyt splacamy terminowo, nawet jest dokonana nadplata. Dom juz stoi na dzialce, mieszkamy w nim. Liczylismy, ze kwote odszkodowania przeznaczymy na dalsze prace zwiazane z wykonczeniem domu.
  Prosze o pomoc w napisaniu stosownego pisma do banku , chcemy dogadac sie z bankiem aby podziwlic sie kwota odszkodowania.
  Z gory dziekuje za odpowiedz.

  Ewa

  4 Kwi 18 10:34

 2. Informacja ze strony internetowej GDDKiA:

  „W wielu przypadkach przejmowana działka jest tylko częścią większej nieruchomości obciążonej hipoteką i często zdarza się, że na wniosek właściciela bądź użytkownika wieczystego wierzyciel hipoteczny wyraża zgodę, by całość odszkodowania otrzymywał właściciel/użytkownik wieczysty, bo nie wpływa to na zabezpieczenie kredytu.” https://www.gddkia.gov.pl/pl/2228/Nabywanie-nieruchomosci

  Takie pismo sami mogą Państwo sporządzić, po prostu krótko prosząc w nim o przychylenie się do takiej opcji, wskazując to co pani do mnie napisała czyli „Kredyt splacamy terminowo, nawet jest dokonana nadplata. Dom juz stoi na dzialce, mieszkamy w nim. Liczylismy, ze kwote odszkodowania przeznaczymy na dalsze prace zwiazane z wykonczeniem domu.” i ewentualnie cytujac tę informację z estrony GDDKiA.

  Dwa, trzy zdania. Nie znalazłem żadnych przepisów ani orzeczeń zgodnie z którymi bank musi przychylić się do takiej prośby. Nie musi ale może.

  admin

  4 Kwi 18 11:52

Skomentuj