Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wpisanie do BIK po latach

komentarze 2

Pytanie: Mam kłopot z pożyczką zaciągniętą w 2000 roku w banku X. Okres jej kredytowania wynosił 24 miesiące. Niestety nie udało mi się spłacić całego zobowiązania. Dnia 22. 08. 2002 roku otrzymałam przed sądowe wezwanie do zapłaty długu w kwocie 1217,76 zł. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałam żadnych wezwań, informacji o przekazaniu sprawy na drogę sadowa, nie było też egzekucji komorniczej itp. W 2009 roku zaciągnęłam bez żadnych problemów kredyt w banku Y. Po jego spłacie w 2010r, chcąc dobrać pożyczkę okazało się, że jestem na liście dłużników i bank odmówił mi udzielenia pożyczki. Nie domyślając się z jakiego powodu tam trafiłam wystąpiłam z wnioskiem do BIKu a z otrzymanego raportu wynikało, ze 28. 04. 2010 X podał mnie do BIKu za niespłaconą pożyczkę. Proszę o informacje czy pożyczka zaciągnięta w 2000 r uległa przedawnieniu i jak mam się starać o usuniecie z listy dłużników. Czy mam się kontaktować w tej sprawie z bankiem czy z firma windykacyjna. Gdybym nie próbowała zaciągnąć pożyczki zapewne do dziś nie wiedziałabym o figurowaniu na liście dłużników.

Odpowiedź: To, czy roszczenie z tytułu tej pożyczki uległo przedawnieniu, zależy od tego czy banku uzyskał tytuł wykonawczy. Jeżeli nie, to roszczenia banku z tytułu kredytu przedawniło się po trzech latach ale począwszy od terminu zwrotu pożyczki (poszczególnych jej rat). Bank mógł uzyskać tytuł wykonawczy o czym nie została pani poinformowana gdyż procedura uzyskiwania bankowego tytułu wykonawczego odbywa się bez udziału dłużnika. Okres przedawnienia został wówczas przerwany.

Jeżeli chodzi o sam wpis do BIK, to wydaje się iż nie jest bezpodstawny skoro zobowiązanie nie zostało spłacone, niezależnie od tego czy przedawniło się czy nie. Nawet przedawniony dług pozostaje długiem z tą różnicą że dłużnik może wówczas nie dopuścić do wszczęcia postępowania egzekucyjnego, podnosząc zarzut przedawnienia.

Ponieważ to bank umieścił dane w BIK a nie firma windykacyjna (firmy windykacyjne nie są uprawnione do dopisywania do BIK), więc to z bankiem należy rozmawiać w tej sprawie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 4]

01/10/2014

kategoria zadłużenie

Komentarze do 'Wpisanie do BIK po latach'

Subscribe to comments with RSS

  1. tyle lat bank trzymal kredyt i nie sprzedawal? malo mozliwe…

    ryszard ochódzki

    2 Paź 14 18:45

  2. Miałem kiedyś licytację samochodu dłużnika przewłaszczonego w 49% na bank jako zabezpieczenie kredytu… Bank spóźnił się z powództwem przeciwegzekucyjnym a kredyt był przeterminowany lat wiele…

    admin

    2 Paź 14 20:32

Skomentuj