Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak odzyskać wyłudzoną pożyczkę prywatną

komentarze 4

Tytuł jest zapytaniem jakie znalazłem w statystykach odwiedzin tego bloga. Uściślijmy, co będziemy tu rozumieć pod pojęciem wyłudzenia pożyczki. Ja przyjmuję, że pożyczkobiorca w takim przypadku nie ma oficjalnych dochodów ani jawnego majątku z którego można by ściągnąć pożyczkowa należność. Mamy wówczas dwie możliwości: albo zgłoszenie wyłudzenia pożyczki albo zlecenie jej odzyskania firmie windykacyjnej która będzie wywierać na dłużnika naciski mające zmusić go do dokonania spłaty pożyczki.

Zgłoszenie wyłudzenia zaowocuje wezwaniem dłużnika przez policje / prokuraturę na przesłuchanie i może przestraszyć się grożącej mu kary pozbawienia wolności i pożyczkę odda, zwłaszcza gdy zostanie mu przedstawiony zarzut wyłudzenia pożyczki. Nieczęsto jednak tak się dzieje, trzeba bowiem wykazać, że zaciągając pożyczkę nie miał zamiaru jej spłacić. Jeżeli organy ścigania uznają, że takiego zamiaru nie było / nie da się udowodnić, toi postępowanie karne umorzą. Jeżeli jednak przedstawią zarzut wyłudzenia, to pożyczkobiorca ma się czego bać, jak nie od razu to później. Jeżeli nie jest to przestępstwo w warunkach recydywy, to prawdopodobnie sąd skaże go na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu i z obowiązkiem naprawienia szkody – zwrotu pożyczki. Jeżeli w okresie próby skazany pożyczkobiorca nie odda pieniędzy, to sąd może zarządzić wykonanie kary czyli potocznie: odwiesić wykonanie wyroku. Taka niemiła ewentualność sprawiła że niejedne oszust pieniądze oddał. Nie zawsze jednak sąd wyrok odwiesi, nie każdy oszust przestraszy się kary na tyle by oddać pożyczkę.

Z kolei firma windykacyjna może skutecznie stresować oszusta na przykład upublicznianiem długu różnymi sposobami oraz innymi metodami, nie wnikajmy, jakimi (nie powinny być bezprawnymi). Jeżeli pożyczkobiorca w rzeczywistości ma ukryte mienie i dochody których nie był wstanie namierzyć komornik, to bywa że windykacja niekonwencjonalna jest skuteczną.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

01/10/2014

kategoria wyłudzenie

Komentarze do 'Jak odzyskać wyłudzoną pożyczkę prywatną'

Subscribe to comments with RSS

 1. W listopadzie 2014r pożyczyłam znajomemu pieniądze, ponieważ miał za miesiąc oddać nie pisaliśmy żadnej umowy. Jednak nie dotrzymał słowa i taką umowę pożyczki sporządziliśmy w marcu 2015r, gzie zobowiązał się do spłaty do września tegoż roku tejże pożyczki. Obecnie nie przelał mi na konto nawet złotówki, a nawet powiem więcej nie mam z Nim żadnego kontaktu. Nawet na Facebooku zablokował moje wiadomości. Co mam robić? Bardzo proszę o pomoc.

  Marianna

  30 Sty 17 12:22

 2. Wezwać do zapłaty w terminie 7 dni pod rygorem skierowania roszczenia na drogę sądową, po czym wnieść pozew i po uzyskaniu prawomocnego nakazu zapłaty / wyroku – do komornika z wnioskiem o egzekucję. Nasuwa się tylko pytanie, czy ten dłużnik ma jakieś oficjalne dochody, majątek z których można będzie wyegzekwować dług.

  admin

  30 Sty 17 12:41

 3. Właśnie o to chodzi, że dałam się oszukać ma On nie tylko u mnie długi. Bardziej byłabym zainteresowana żeby jakaś firma odzyskująca długi dokładnie się temu przyglądnęła, Bo do sądu to za bardzo nie mam po co iść bo stracę kolejne pieniądze i czas nie wspomnę o nerwach, a tych mi nie brakuje. Odkładałam dla dzieci a mam ich pięcioro On mnie tak „omamił”, że to na samochód którym miał znaczne pieniądze zarobić i w ogóle miał dostać kredyt i dlatego nie pisaliśmy wtedy żadnej umowy. Jeśli Pan nie zna jakiejś wiarygodnej firmy to przepraszam i bardzo dziękuję za odpowiedź.

  Marianna

  30 Sty 17 13:11

 4. Ja wątpię w skuteczność firm windykacyjnych – najwięcej z nich dużo się chwali a niewiele jest w stanie zrobić. Może Pani na początek umieścić jego dane i informację o długu w internecie, może na jakiejś giełdzie wierzytelności albo w portalu ogłoszeniowym, jako dług na sprzedaż. Po umieszczeniu może go pani o tym poinformować ale jeszcze zanim pani umieści, to zapowiedzieć mu to. Czasem (ale nieczęsto) jeden z dru7gim płaci pod wpływem takiej „reklamy” w internecie.

  Windykację można komuś zlecić ale tylko pod warunkiem takim, że nie zapłaci Pani firmie windykacyjnej nic poza prowizją od faktycznie ściągniętej kwoty długu – to powinno być w umowie.

  admin

  30 Sty 17 14:05

Skomentuj