Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Wezwanie do zapłaty czynszu najmu – wzór

23 komentarze

Pytanie: Mam do ściągnięcia zaległy czynsz za wynajem mieszkania. Na razie nie chcę wypowiadać umowy najmu, zaległość jest za dwa miesiące, wiem że to małżeństwo miało ostatnio kłopoty (zwolnienie żony z pracy – redukcje pandemiczne). Czy w wezwaniu do zapłaty muszę podać paragrafy z podstawą prawną?

Przeczytaj też: Wypowiedzenie umowy najmu z powodu zaległości czynszowych

Odpowiedź: Wiadomo, że jeżeli ktoś zalega z zapłatą za coś, to można dochodzić zapłaty w tym na drodze sądowej, nie trzeba podawać podstawy prawnej do żądania należności wynikającej z umowy. Art. 476 Kc stanowi, że dłużnik dopuszcza się zwłoki, gdy nie spełnia świadczenia w terminie zaś art. 669 § 1 Kc stanowi, że najemca obowiązany jest uiszczać czynsz w terminie umówionym. Poniżej wzór wezwania:

Przeczytaj też: Kaucja na poczet zaległego czynszu

WEZWANIE DO ZAPŁATY CZYNSZU NAJMU

Wzywam Państwa do zapłaty zaległego czynszu najmu mieszkania za okres dwóch miesięcy w kwocie łącznej wynoszącej …, zgodnie z umową najmu z dnia …

Zapłaty należy dokonać na mój rachunek bankowy … w terminie nieprzekraczalnym siedmiu dni od daty otrzymania niniejszego wezwania. W przypadku nieodnotowania zapłaty w wyżej określonym terminie wniosę do sądu pozew o zapłatę.

Przeczytaj też: Zastaw na rzeczach najemcy oraz Odszkodowanie od najemcy za zniszczone mieszkanie

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

21 lutego, 2021

Komentarze do 'Wezwanie do zapłaty czynszu najmu – wzór'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jestem zainteresowany windykacją najemcy. Pytanie: skany dokumentów to rozumiem że jest to umowa o wynajem i wyciągi z konta osobistego, bo tą forma regulowaliśmy zapłatę za mieszkanie? I jeszcze jedno dowiedziałem się dzisiaj ze jeszcze zalegają z opłatami za prąd i wodę coś w granicach 2500zl, czy to tez są wstanie odzyskać, jeśli bym przesłał rachunki z elektrowni i wodociągów?

  Tadeusz

  3 mar 21 o 06:48

 2. Jeżeli w umowie najmu zaznaczono, że najemca będzie płacił także za wymienione media, to oczywiście można żądać od niego zwrotu tych kosztów. Do pozwu o zapłatę dołącza się wówczas faktury / rachunki z zakładu energetycznego i wodociągów i jeżeli dotyczą okresu umowy najmu, to sąd bez problemu zasądzi odnośne kwoty zgodnie z żądaniem w pozwie w tym zakresie. Logiczne bowiem, że zużycie energii elektrycznej i wody spowodował najemca lub ktoś zamieszkujący z nim kogo on wprowadził do mieszkania. Nie jest tu żadną przeszkodą to, że rachunki wystawiane są na właściciela mieszkania – wynajmującego.

  admin

  3 mar 21 o 07:10

 3. Nie zapomnijcie się podpisać pod tym wezwaniem do zapłaty.

  Mara

  10 lip 21 o 18:58

 4. Jeszcze mi się jako wynajmującemu nie zdarzyło żeby zapłacili po wezwaniu do zapłaty a wynajmuję od 20 lat, przewinęło się już chyba 10 najemców którzy nie płacili. Od dwóch nawet komornik nie ściągnął, przepadło.

  Frania

  1 sie 21 o 19:51

 5. Mam nadzieję, że po tych doświadczeniach już Pani sprawdza wiarygodność – wypłacalność najemców przed podpisaniem umowy.

  admin

  2 sie 21 o 07:13

 6. Nie sprawdzam, jak się sprawdza wiarygodność najemców?

  Frania

  3 sie 21 o 16:42

 7. Sprawdzić, czy taka osoba ma udokumentowane dochody, chociaż tyle – to podstawa. Tak jak bank sprawdza. Zażądać zaświadczenia o zarobkach a jeszcze lepiej wyciągu z konta bankowego z wpływami wynagrodzenia.

  admin

  4 sie 21 o 07:26

 8. Czy jednak najemca ma obowiązek udostępnić mi wyciągi z kont albo zaświadczenie o dochodach?

  Frania

  4 sie 21 o 10:07

 9. Nie ma obowiązku ale Pani może powiedzieć, że jeżeli nie udostępni, to mu nie wynajmie Pani mieszkania.

  admin

  4 sie 21 o 11:03

 10. A czy takie wezwanie należy wysłać za zwrotnym potwierdzeniem odbioru? Pytam o to w związku z przyszłym pozew który niechybnie trzeba będzie wnieść gdyż dłużnik z pewnością nie zapłaci po samym wezwaniu go.

  jeżyna

  12 wrz 21 o 08:20

 11. Nie ma takiej potrzeby.

  admin

  12 wrz 21 o 11:42

 12. Najemca przed podpisaniem umowy najmu powiedział, że zatrudniony jest w firmie spedycyjnej na kierowniczym stanowisku. Okazało się to kłamstwem, był i pozostaje bezrobotny, oczywiście nie płaci czynszu. Czy zawiadomienie o wyłudzeniu jest sens wysłać do prokuratury?

  Dominik

  2 paź 21 o 19:40

 13. Jeżeli nie złożył na piśmie takiego oświadczenia i nie ma Pan dowodu na to że tak powiedział, to może się wyprzeć. Zawiadomienie można wnieść ale w większości takich spraw następuje umorzenie postępowania karnego.

  admin

  2 paź 21 o 20:36

 14. Nawet gdyby takie oświadczenie fałszywe złożył to i tak prokuratura na 80% umorzy postępowanie karne, znajdą jakiś pretekst chociażby nawet totalnie bez sensu. I co im zrobisz?

  Anonim

  27 paź 21 o 13:01

 15. Nic im nie zrobisz ale też pytanie co ci da wyrok karny zasądzający zapłatę. Niezmiernie rzadko z obawy przed wykonaniem kary pozbawienia wolności skazani regulują dług.

  Micho

  4 sty 22 o 15:30

 16. Wcale nie tak rzadko dochodzi do naprawienia szkody, wielu skazanych w zawieszeniu obawia się odwieszenia wykonania kary pozbawienia wolności jako konsekwencji nienaprawienia szkody czyli niespłacenia długu.

  admin

  4 sty 22 o 15:34

 17. Czy takie wezwanie trzeba wysłać ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru? Wiem że poleconym a wiec za potwierdzeniem nadania ale czy odbioru też?

  Zośka

  16 lut 22 o 08:01

 18. Nie trzeba, wystarczy pocztowe potwierdzenie nadania czyli to co zawsze nadawca otrzymuje przy wysłaniu listu poleconego.

  admin

  16 lut 22 o 17:06

 19. Potwierdzenie odbioru można sobie ściągnąc z internetu i załączyć do pozwu. Co prawda taki wydruk nie ma chyba pełnej mocy prawnej ale zawsze coś. A i sąd może sobie sprawdzic w internecie, wpisac nr przesyłki na stronie poczty polskiej.

  lubię bakalie

  3 mar 22 o 14:07

 20. Sąd tego nie będzie sprawdzał, chyba że (może?) w jakiejś wyjątkowej sytuacji – okolicznościach.

  admin

  3 mar 22 o 20:55

 21. Witam, od 2 miesięcy lokator zalega z czynszem, nie ma go od kilku tygodni, ale zostawil pare rzeczy, wiec sie nie wyprowadzil. Jak mogę się go pozbyć w jak najszybszy sposób i ubiegać się o zapłatę? Telefonów nie odbiera, sporadycznie odpisuje na SMS, z pewnością nie poda do siebie maila, a tym bardziej adresu do korespondencji. Czy wezwanie do zaplaty np w pliku pdf poprzez SMS będzie ważne? Dodam, że widać informacje o potwierdzonym dostarczeniu, a następnie odczytaniu wiadomości.

  Anonim

  18 cze 22 o 23:08

 22. Witam, wezwanie do zapłaty nie jest niezbędne do wniesienia pozwu do sądu (jednak adres w pozwie należy wskazać) natomiast wypowiedzenie umowy najmu via sms według mnie będzie skuteczne w takiej sytuacji.

  admin

  19 cze 22 o 12:42

 23. Wszystko się zgadza natomiast skuteczność egzekucji komorniczych jest na bardzo mizernym poziomie. I komplet dokumentów nic nie da jeżeli najemca nie ma majątku a dokładniej legalnego zatrudnienia a takich jest mnóstwo. Trzeba sprawdzać ich jak czynią to banki przy kredytach.

  Jarek

  4 sty 23 o 14:34

Skomentuj