Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wezwanie do zapłaty czynszu najmu – wzór

3 komentarze

Pytanie: Mam do ściągnięcia zaległy czynsz za wynajem mieszkania. Na razie nie chcę wypowiadać umowy najmu, zaległość jest za dwa miesiące, wiem że to małżeństwo miało ostatnio kłopoty (zwolnienie żony z pracy – redukcje pandemiczne). Czy w wezwaniu do zapłaty muszę podać paragrafy z podstawa prawną?

Odpowiedź: Wiadomo, że jeżeli ktoś zalega z zapłatą za coś, to można dochodzić zapłaty w tym na drodze sądowej, nie trzeba podawać podstawy prawnej do żądania należności wynikającej z umowy. Art. 476 Kc stanowi, że dłużnik dopuszcza się zwłoki, gdy nie spełnia świadczenia w terminie zaś art. 669 § 1 Kc stanowi, że najemca obowiązany jest uiszczać czynsz w terminie umówionym. Poniżej wzór wezwania:

WEZWANIE DO ZAPŁATY CZYNSZU NAJMU

Wzywam Państwa do zapłaty zaległego czynszu najmu mieszkania za okres dwóch miesięcy w kwocie łącznej wynoszącej …, zgodnie z umową najmu z dnia …

Zapłaty należy dokonać na mój rachunek bankowy … w terminie nieprzekraczalnym siedmiu dni od daty otrzymania niniejszego wezwania. W przypadku nieodnotowania zapłaty w wyżej określonym terminie wniosę do sądu pozew o zapłatę.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

21 lutego, 2021

kategoria windykacja

Komentarze do 'Wezwanie do zapłaty czynszu najmu – wzór'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jestem zainteresowany windykacją najemcy. Pytanie: skany dokumentów to rozumiem że jest to umowa o wynajem i wyciągi z konta osobistego, bo tą forma regulowaliśmy zapłatę za mieszkanie? I jeszcze jedno dowiedziałem się dzisiaj ze jeszcze zalegają z opłatami za prąd i wodę coś w granicach 2500zl, czy to tez są wstanie odzyskać, jeśli bym przesłał rachunki z elektrowni i wodociągów?

  Tadeusz

  3 Mar 21 o 06:48

 2. Jeżeli w umowie najmu zaznaczono, że najemca będzie płacił także za wymienione media, to oczywiście można żądać od niego zwrotu tych kosztów. Do pozwu o zapłatę dołącza się wówczas faktury / rachunki z zakładu energetycznego i wodociągów i jeżeli dotyczą okresu umowy najmu, to sąd bez problemu zasądzi odnośne kwoty zgodnie z żądaniem w pozwie w tym zakresie. Logiczne bowiem, że zużycie energii elektrycznej i wody spowodował najemca lub ktoś zamieszkujący z nim kogo on wprowadził do mieszkania. Nie jest tu żadną przeszkodą to, że rachunki wystawiane są na właściciela mieszkania – wynajmującego.

  admin

  3 Mar 21 o 07:10

 3. Nie zapomnijcie się podpisać pod tym wezwaniem do zapłaty.

  Mara

  10 Lip 21 o 18:58

Skomentuj