Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Spadek dochodów a wypowiedzenie kredytu

1 komentarz

Pytanie: Mam zaciągnięty w banku kredyt a spadły mi dochody prawie o połowę, bo zostałem w związku z redukcjami przeszeregowany na gorsze – gorzej płatne stanowisko. Czy bank może w takiej sytuacji wypowiedzieć mi kredyt?

Odpowiedź: Najczęstszą przyczyną wypowiedzenia kredytu jest zaprzestanie spłacania przez kredytobiorcę rat. Jeżeli mimo spadku dochodów będzie Pan spłacał raty bez opóźnień, to nie powinno być problemów ze strony banku. Jednakże konstrukcje umów o kredyt mogą się różnić. W umowie o kredyt może być zapis stanowiący na przykład, że bank ma prawo wypowiedzieć umowę o kredyt jeżeli sytuacja finansowa kredytobiorcy ulegnie pogorszeniu. Z pewnością spadek dochodów prawie o połowę jest znacznym pogorszeniem się sytuacji finansowej kredytobiorcy. Po pierwsze jednak, nawet jeśli takowy zapis znajduje się w umowie o kredyt, to bank nie musi skorzystać z tego zapisu i wypowiadać umowy jeżeli kredyt jest spłacany zgodnie z harmonogramem spłat. Po drugie, nasuwa się pytanie, czy bank dowie się s spadku dochodów, czy i ewentualnie jak często monitoruje – sprawdza dochody kredytobiorcy w trakcie spłaty kredytu.

kategoria: kredyty

1 komentarz do 'Spadek dochodów a wypowiedzenie kredytu'

Subscribe to comments with RSS

  1. W bankowych umowach kredytowych, jeżeli nie w każdej to na pewno w wielu znajdują się klauzule dające bankowi jako kredytodawcy prawo do wypowiedzenia umowy o kredyt jeżeli zdolność kredytowa kredytobiorcy pogorszy się. Praktycznie w wielu przypadkach sprowadza się to do tego, że bank może wypowiedzieć umowę o kredyt jeżeli kredytobiorca straci pracę i wypowiedzenie może mieć miejsce nawet wówczas gdy kredyt jest wciąż spłacany bez żadnych opóźnień. Czy, w jaki sposób i z jaką częstotliwością banki monitorują sytuację finansową kredytobiorcy a konkretnie czy dalej pracuje po zaciągnięciu kredytu, tego nie wiem, ale podobno monitorują, sprawdzają. Myślę, że jest to błąd ze strony banków, działanie na szkodę zarówno kredytobiorcy jak i na szkodę własną – banków. Wiedząc o tym, niektórzy z tego powodu nie decydują się na skorzystanie z kredytu, choć mogliby kredyt otrzymać i pewnie spłaciliby taki kredyt bez problemów. Bez wątpienia rodzajem kredytu z którego najczęściej z wyżej wymienionego powodu rezygnują kredytobiorcy, jest kredyt hipoteczny. W tak długim okresie kredytowania prawdopodobieństwo utraty pracy choćby na krótki okres czasu (miesiąc, dwa miesiące) jest stosunkowo wysokie. Gdyby nawet do takiej sytuacji doszło, to większość kredytobiorców skądś zdobyłoby pieniądze na spłatę rat w tym, trudniejszym okresie i nie miałoby w spalcie kredytu żadnych zaległości. Jednak wzgląd na to, że bank w takiej sytuacji może kredyt wypowiedzieć, skutecznie odstrasza wielu kredytobiorców, dobrych kredytobiorców. I to jest też problem banków.

    maczetka

    6 Gru 14 at 12:35

Skomentuj