Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kredyt hipoteczny dla poręczyciela

komentarze 2

Pytanie: Jestem poręczycielem sporego kredytu gotówkowego dla mojej koleżanki z pracy. Mam dobrą pracę i stosunkowo wysokie zarobki. Nie mam żadnych kredytów zaciągniętych na mnie, w przeszłości też nie miałam. Nic też nie wskazuje na to, abym musiała spłacać kredyt koleżanki którego jestem poręczycielem, bo ona sama spłaca ten kredyt bez żadnych poślizgów. Teraz uzmysłowiłam sobie że może niepotrzebnie poręczyłam jej ten kredyt, bo sama coraz częściej rozmyślam o zakupie własnego mieszkania w związku z czym w ciągu paru miesięcy chciałabym wystąpić do banku z wnioskiem o kredyt hipoteczny. Czy fakt że jestem poręczycielem kredytu może wpłynąć ujemnie na poziom mojej zdolności kredytowej?Odpowiedź: Tak, z pewnością bycie poręczycielem kredytu obniża zdolność kredytową osoby która sama chce uzyskać w banku kredyt. Nie oznacza to automatycznie, że w takiej sytuacji nie otrzyma Pani kredytu. Jeżeli Pani dochody są wysokie, to mimo faktu bycia poręczycielem, może pani otrzymać wysoki kredyt hipoteczny. Tak samo jak ktoś, mając już zaciągnięty jeden kredyt, nie jest z automatu skreślany wnioskując o przyznanie nowego kredytu. Sytuacja Pani jako poręczyciele wydaje się być potencjalnie korzystniejszą niż w tym hipotetycznym drugim wypadku, gdyby już miała Pani jeden kredyt jaki kredytobiorca, bo kredytu poręczonego nie musi Pani spłacać, dopóki spłaca go sam kredytobiorca. Czy jednak banki formalnie przy ocenie zdolności kredytowej dostrzegają to na korzyść poręczyciela, tego nie wiemy.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

20/09/2014

kategoria kredyty hipoteczne

Komentarze do 'Kredyt hipoteczny dla poręczyciela'

Subscribe to comments with RSS

 1. Nie bardzo wiem, czym się różni kredyt hipoteczny odo hipotecznej pożyczki, można prosić o wytłumaczenie różnicy? Przepraszam, że niezupełnie na temat.

  Halszka

  19 Sty 15 18:45

 2. W obu przypadkach zabezpieczeniem jest hipoteka, ale to dwa różne produkty finansowe. Kredyt hipoteczny przyznawany jest wyłącznie na zakup lub na budowę nieruchomości. Kredytobiorca nie otrzymuje od banku gotówki, nie może jej przeznaczyć na cel inny od tych wyżej wymienionych.

  Pożyczka hipoteczna natomiast jest to pożyczka gotówkowa tyle że właśnie z zabezpieczeniem na hipotece nieruchomości należącej do dłużnika. Czyli dłużnik jest już właścicielem nieruchomości a nie tak jak przy kredycie hipotecznym, że dopiero ją buduje lub nabywa i na ten cel potrzebuje finansowania. Pożyczkę hipoteczną pożyczkobiorca otrzymuje w gotówce (na konto bankowe) i pieniądze w ramach pożyczki hipotecznej może sobie przeznaczyć na wybrany cel którego nie musi bankowi określać.

  Obydwa produkty a więc kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna, należą do najtańszych kredytów a to dlatego, ze zabezpieczone są na nieruchomości w formie hipoteki w księdze wieczystej. Nieruchomość powszechnie uważana jest za bodaj najpewniejsze zabezpieczenie, pewniejsze niż zastaw na rzeczach ruchomych. Kredyt hipoteczny jest trochę tańszy od pożyczki hipotecznej, pewnie dlatego, że bank ma pełną kontrolę nad przeznaczeniem i wydawaniem środków z kredytu. Pożyczka hipoteczna jest znacznie tańsza od niezabezpieczonych rzeczowo kredytów gotówkowych a czasem skutecznie konkuruje kosztem także z kredytem samochodowym, jako pożyczka na sfinansowanie właśnie zakupu auta.

  admin

  19 Sty 15 19:50

Skomentuj