Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Hipoteka a koszt kredytu

1 komentarz

Kredyty zabezpieczone na nieruchomości kredytobiorcy należą do najtańszych. Jest tak dlatego, że bank, mając pewne zabezpieczenie jakim jest nieruchomość kredytobiorcy, ma prawie że gwarancję odzyskania kredytu razem z zyskiem, gdyby kredytobiorca kredytu nie spłacił. Komornik na wniosek banku przeprowadzi egzekucję z nieruchomości kredytobiorcy i bank jako wierzyciel hipoteczny zostanie zaspokojony przed ewentualnymi innymi wierzycielami którzy przyłączą się do egzekucji z nieruchomości.

Stosunkowo tanie są więc kredyty hipoteczne oraz hipoteczne pożyczki. Różnica pomiędzy tymi kredytami jest taka, że kredyt hipoteczny przyznawany jest na ściśle określony w umowie kredytowej cel jakim jest sfinansowanie nabycia bądź budowy nieruchomości. Pożyczka hipoteczna zaś to nic innego jak kredyt gotówkowy tyle że zabezpieczony hipoteką. Hipotecznie jest też zabezpieczany kredyt konsolidacyjny ale z racji swej funkcji, już może nie być taki tani. Hipoteka są też zabezpieczane niektóre pozabankowe pożyczki dla zadłużonych osób i mimo tego zabezpieczenia są generalnie bardzo wysoko oprocentowane. Jest tu poniekąd jak w lichwie, bo takie firmy pozabankowe wykorzystują to, ze ktoś musi wziąć pożyczkę a w banku nie dostanie z powodu niewystarczającej zdolności kredytowej. Prawnie jednak nie są lichwiarskimi pożyczki z bardzo wysokim oprocentowaniem rzeczywistym ponieważ lichwiarskie może być jedynie oprocentowanie nominalne pożyczki a nie realne, które można sobie ustalać na jakim się chce poziomie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

1 komentarz do 'Hipoteka a koszt kredytu'

Subscribe to comments with RSS

  1. Ludzie snują plany, wielu z nich liczy na to, że uda się je zrealizować na kredyt. Dosłownie na kredyt, bo zaciągając bankowa pożyczkę gotówkową albo kredyt celowy: hipoteczny, samochodowy, kredyt dla nowej firmy. Niestety, ale takie plany często spalają na panewce, bo bank kredytu nie chce przyznać, ku zaskoczeniu a czasem też ku oburzeniu niedoszłego kredytobiorcy. Banki jak najbardziej chcą i muszą zarabiać na udzielaniu kredytów, ale zarazem muszą mieć maksymalną pewność co do tego, że kredytobiorca spłaci kredyt a nie że trzeba będzie kredyt egzekwować od niego poprzez firmę windykacyjna albo poprzez komornika. Tym bardziej też nie chcą takich sytuacji, kiedy komornik poinformuje bank o tym, że należności nie można od dłużnika ściągnąć, ponieważ nie ma on żadnego majątku. Dlatego też banki przykładają dużą wagą do oceny zdolności kredytowej. Kredytobiorca musi mieć stałe i udokumentowane źródło dochodów co do którego można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że nagle z dnia na dzień nie skończy się. Najlepiej więc – umowa o pracę na czas nieokreślony. Nie może być też tak, że kredytobiorca ma już jakieś długi z tytułu kredytów a w szczególności niespłacane raty jak i w ogóle zbyt duży wolumen zobowiązań kredytowych, nawet jeśli nie ma jeszcze zaległości w ich spłacaniu. Po takie informacje banki sięgają do BIK czyli do Biura Informacji Kredytowej. W niektórych wypadkach, wymagane jest od kredytobiorcy zabezpieczenie kredytu, na przykład gdy chodzi o kredyty dla firm. Banki najchętniej akceptują stosunkowo pewne zabezpieczenie na nieruchomości (mieszkaniu, domu, działce) kredytobiorcy, często nie gardzą też zastawem na ruchomości (szczególnie zastaw na samochodzie kredytobiorcy). Praktykowane jest też zabezpieczenie w formie poręczenia przez osobę trzecią zwaną w takiej sytuacji żyrantem albo poręczycielem. Jeżeli chodzi o pożyczkę gotówkową, to generalnie łatwiej niż w banku można uzyskać ja w firmie pożyczkowej, bo firmy pożyczkowe często nie sprawdzają swych klientów w BIK. Jednak bez wykazania dochodów, także i w takich firmach nie uzyskamy pożyczki. Zatrudnienie więc to podstawowy warunek uzyskania kredytu, czy to z banku czy to z parabanku. Byłoby też dobrze, aby kredytobiorca nie zdawał się tylko na bank / firmę pożyczkową w kwestii oceny jego zdolności kredytowej. Sam też powinien zadać sobie pytanie o to, będzie w stanie spłacić kredyt w takiej kwocie.

    Michalina

    1 Lis 14 15:53

Skomentuj