Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Dostać kredyt – idealny kredytobiorca

Brak komentarzy

“Złoty klient” to pojęcie oznaczające idealnego klienta, stosowane w teorii handlu i sprzedaży. Banki również posiadają, przyporządkowane do swoich usług profile idealnego klienta, czyli złotego klienta kredytu. Im więcej podobieństw dostrzegamy między sobą a idealnym kredytobiorcą, tym łatwiej nam dostać kredyt mieszkaniowy (zobacz tutaj) czy też kredyt gotówkowy (zobacz tutaj).

Wyobraźmy sobie, że pan Adam Kredytobiorca jest wymarzonym klientem banku. Pan Adam chce wziąć kredyt gotówkowy lub kredyt mieszkaniowy. Co spośród charakterystyki pana Adama jest istotne dla banku?

Przeczytaj też: Jak banki oceniają zdolność kredytową

Idealny klient w sektorze kredytów
A teraz wyobraźmy sobie pana Adama Kredytobiorcę w całej okazałości. Jest w kwiecie wieku, ma 30 lub 35 lat, posiada wyższe wykształcenie. Czy jest przystojny czy brzydki jak noc, bank nie weźmie pod uwagę przy udzielaniu kredytu, ale fakt faktem: pan Adam jest w małżeństwie od np. pięciu lat. Warto dodać, że pani Ewa również pracuje, więc nie jest na utrzymaniu męża. Nie mają dzieci, na ich utrzymaniu nie przebywa żadna inna osoba. Nie spłacają innych kredytów, a Pan Adam nie jest zobowiązany do płacenia żadnych alimentów oraz nie żyruje kredytu np. kuzynowi żony. Pan Adam pracuje na umowę o pracę na czas nieokreślony od 3 lat (minimum 6 miesięcy) na stanowisku specjalisty lub stanowisku menadżerskim.

Przeczytaj też: Zdolność kredytowa a zabezpieczenie kredytu

Oczywiście zarabia powyżej średniej krajowej, np. 3500 netto miesięcznie, a jego wynagrodzenie jest przelewane co miesiąc na konto w tym samym banku, w którym stara się o kredyt. Pan Adam Kredytobiorca posiada ponadto samochód marki Mitsubishi, lokatę bankową na kilka tysięcy złotych lub obligacje. Idealnie byłoby, gdyby posiadał mieszkanie, ale jeśli ubiega się o kredyt mieszkaniowy nie byłoby to do końca logiczne. BIK pana Kredytobiorcy lśni czystością. W dodatku w przeszłości zakupił plazmowy telewizor na raty, a także zaciągnął kredyt gotówkowy na szalone wakacje ze swoją żoną Ewą – wszystkie zobowiązania są już spłacone, a raty, co do jednej, były wpłacone w terminie. Jeżeli posiada kartę kredytową, nie posiada na niej zaległości powyżej 30 dni.

Przeczytaj też: Decyzje kredytowe banków w odniesieniu do firm

Rzeczywistość kredytowa
W rzeczywistości nie trzeba spełniać wszystkich kryteriów banku w stopniu idealnym, aby otrzymać kredyt gotówkowy lub kredyt mieszkaniowy i osoby znacznie odbiegające od wizerunku Adama Kredytobiorcy również mają szansę na kredyt. W przeciwnym razie nie wiadomo, czy banki by nie zbankrutowały. Kryteria i preferencje różnią się też znacznie pomiędzy bankami. Dlatego warto sprawdzić ofertę kilku banków, przed zaciągnięciem kredytu.

Przeczytaj też: Pożyczki bez sprawdzania zdolności kredytowej

16 września, 2014

kategoria kredyty

Skomentuj