Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Niespłacona pożyczka – od pozwu do komornika

skomentuj

Pytanie: Minął mi termin zwrotu pożyczki, nie spłacam bo nie mam z czego. Ile może minąć czasu zanim sprawa trafi do komornika?

Odpowiedź: Nie napisała Pani czy chodzi o bankową pożyczkę czy może o pożyczkę prywatną. Jeżeli zalega Pani ze spłata pożyczki bankowi, to tytuł wykonawczy zostanie wydany stosunkowo szybko. Bank wystawi bankowy tytuł egzekucyjny i wystąpi z nim do sądu o nadania klauzuli wykonalności. Sąd wyda tytuł wykonawczy nie informując Pani o tym. Czyli choćby po kilku tygodniach bank może wysłać do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji. Jeżeli jednak chodzi o prywatną pożyczkę, to wierzyciel musi skierować do sądu pozew o zapłatę. Sąd może wydać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym którego odpis zostanie Pani doręczony z pouczeniem iż przysługuje Pani wniesienie sprzeciwu w ciągu 14 dni od otrzymania nakazu zapłaty. Jeżeli wniesie Pani sprzeciw to może odbyć się co najmniej jedna rozprawa a od wydanego wyroku sadu pierwszej instancji może Pani wnieść apelację.

Zanim więc wierzyciel uzyska tytuł wykonawczy może minąć choćby np. rok. Jeżeli pożyczka prywatna została zabezpieczona wekslem to wierzyciel na podstawie weksla może uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. Wówczas nawet jeśli wniesie Pani zarzuty od takiego nakazu zapłaty, to wierzyciel może wystąpić z takim nakazem do komornika o zabezpieczenie roszczenia pomimo iż nakaz jest nieprawomocny. Komornik będzie mógł zając Pani konto albo ruchomości jak też nieruchomość oraz ewentualne inne składniki Pani majątku, jednak egzekucję z nich będzie mógł prowadzić dopiero po otrzymaniu od wierzyciela tytułu wykonawczego. Do tego czasu środki na koncie będą zablokowane a zajętych przedmiotów nie będzie Pani mogła zbyć.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

16/09/2014

Skomentuj