Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Sprzedaż wierzytelności a wymuszenie jej zwrotu

5 komentarzy

Pytanie: Czy coś mi grozi za to, że wierzytelność sprzedam przestępcom trudniącym się bezprawnym wymuszaniem zwrotu wierzytelności (zastraszanie, przemoc, podpalenia, pobicia)? Ja przecież mam prawo sprzedać dug komukolwiek bez sprawdzania, czym się taki człowiek zajmuje, zresztą przecież nie jestem w stanie tego sprawdzić. Nabywcą długu nie musi być firma windykacyjna, może być osoba prywatna?

Sprzedaż wierzytelności czyli cesja

Odpowiedź: Sprzedaż wierzytelności, zwana także cesją, to przeniesienie praw do określonego długu z dotychczasowego wierzyciela (cedenta) na osobę trzecią (cesjonariusza). Reguluje ją art. 509 Kodeksu cywilnego który pozwala wierzycielowi sprzedać wierzytelność bez zgody dłużnika, chyba że sprzeciwia się temu ustawa, umowa lub właściwość zobowiązania. Sprzedaż wierzytelności jest legalnym i powszechnie stosowanym narzędziem w obrocie gospodarczym, pozwalającym wierzycielowi szybko uzyskać środki finansowe oraz ograniczyć ryzyko związane z dochodzeniem długu.

Dług możesz sprzedać każdemu i nie odpowiadasz za dalsze metody windykacyjne

Ma Pan rację, może Pan sprzedać dług komukolwiek, nawet gdyby było wszem i wobec (publicznie wiadomo, że jest to szef zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się wymuszaniem zwrotu wierzytelności. Nie grozi Panu ani karna ani cywilna odpowiedzialność za to, że dług będzie odzyskiwany bezprawnie, czyli zwłaszcza poprzez wymuszenie – art. 191 § 2 Kodeksu karnego przewiduje, że kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Zlecenie windykacji to inna sprawa

Gdyby zlecił Pan windykację długu takiej osobie to owszem, mógłby Pan mieć kłopoty przez jego bezprawne działania windykacyjne w szczególności gdy nie prowadzi zarejestrowanej działalności gospodarczej w zakresie windykacji. Jednak jeżeli będzie to faktyczna sprzedaż a nie cesja powiernicza: Powierniczy przelew wierzytelności a cesja, to nie odpowiada Pan za to, jakimi metodami dług będzie odzyskiwany.

Wpis zaktualizowano dnia 18 maja 2025 r.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

6 kwietnia, 2023

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Sprzedaż wierzytelności a wymuszenie jej zwrotu'

Subscribe to comments with RSS

  1. Z powieści słyszałem, że tacy bandyci nie chcą żadnych dokumentów cesji spisywać ale może chodziło o windykację a nie sprzedaż.

    bono

    6 kw. 23 o 15:44

  2. Tacy bandyci a przede wszystkim ich szef są w wielu przypadkach powiązani z policją, prokuraturą, sędziami. Jest to faktycznie mafia. Szefem jest w wielu przypadkach były ubek albo milicjant.

    znawca

    7 kw. 23 o 03:37

  3. No niech sprzeda- najlepiej niech poda, dane z dowodu, paszportu, złoży kilka podpisów na umowach, wskaże adres zamieszkania. Tylko niech się nie dziwi, że kredyt w banku wyłudzony a chata niedługo później obrobiona. Ludzie mózgu nie mają.

    Paula

    7 kw. 23 o 08:10

  4. Dobrze że jeszcze w tym „cywilizowanym” kraju działają gangi odzyskujące długi siłą. Nie popieram tego wobec osób które faktycznie nie mają pieniędzy na spłatę długu ale jak najbardziej przeciwko tym którzy pieniądze mają ale nie ujawniają ich przed komornikiem a takich jest większość.

    Jura

    10 sty 25 o 19:09

  5. Odpowiedzialność karna dotyczy zarówno pierwotnego wierzyciela jak i każdego, kto nabył wierzytelność – nie ma znaczenia czy przysługuje im prawo do dochodzenia długu, jeśli używają niedozwolonych środków nacisku.

    Rob

    18 maj 25 o 20:15

Skomentuj