Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zwolnienie nieruchomości dłużnika alimentacyjnego przez komornika

skomentuj

Pytanie: Bardzo proszę o osądzenie, kto ma rację. Poniżej przytaczam moje pytanie zadane chyba prawnikowi.

„Bardzo proszę o pomoc. Ja i mój mąż przed slubem kupilismy ziemie w równych udzialach 50%+50%.Dwa lata pozniej wzięliśmy ślub. Maz niedawno stracil prace, placil polowe zasadzonych alimentów, o czym nie wiedzialam. W obecnej chwili ex zona oddala sprawe do komornika, zakonczylo sie zajeciem naszej ziemii, wpisem do ksiąg wieczystych. Dlug komornika, zalegle alimenty zostaly splacone, ale wedlug komornika mamy czekac na litosc ex zony (na to nie ma co liczyc) , zeby zwolnic nieruchomość od wpisu z ksiąg wieczystych. Co moge zrobic w tej sytuacji, bo chcemy sprzedac ziemie? Czy polowa ziemi meza jest traktowana jako majatek osobisty? Czy ja jako współwłaściciel sprzed okresu malzenskiego i jako obecna zona z wspólnotą małżeńską moge domagac sie od komornika zwolnienia z nieruchomości. No jak ten system dziala, pomozcie, bo mi mozg puchnie”

Otrzymałam odpowiedź:

„Zgodnie z art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przedmioty nabyte przez każdego z małżonków przed zawarciem związku małżeńskiego pozostają po ślubie majątkiem osobistym współmałżonka czyli nie wchodzą do wspólności małżeńskiej ustawowej. W Państwa przypadku oznacza to, że wierzyciel (ex żona) Pani męża może prowadzić egzekucję z będących jego własnością 50% udziałów w nieruchomości. Pani 50% udziałów nie można w tej sprawie zlicytować

Jest sposób na to, żeby komornik umorzył egzekucję prowadzoną przeciwko Pani mężowi i tym samym zwolnił nieruchomość. Polecam brzmienie art. 883 par. 2 Kodeksu postępowania cywilnego:

„Jednakże dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży do depozytu sądowego sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję.”

A zatem, jeżeli mąż ureguluje alimenty wymagalne na chwile obecną i wniesie depozyt do sądu depozyt w wysokości kwoty alimentów za pół roku z góry (czyli tych niewymagalnych jeszcze) umocowując komornika do ich pobierania w przypadku zwłoki, to komornik na wniosek męża będzie musiał umorzyć egzekucję i zwolnić nieruchomość. Proszę tylko jeszcze zwrócić uwagę na to, że jeżeli mąż znowu popadnie w zwłokę w płaceniu alimentów i komornik będzie musiał sięgnąć do owego depozytu, to znów egzekucja zostanie wszczęta (i ziemia może znów zostać zajęta jeśli nie sprzedacie jej), jak wynika z przywołanego wyżej przepisu. Innymi słowy operując, musi być w depozycie cały czas nadpłata za sześć miesięcy i niezaleganie przez męża w dobrowolnym płaceniu alimentów.”

Jednak komornik powiedzial nam, ze nie kwalifikujemy sie do wplaty szesciomiesiecznego depozytu do sadu ze wzgledu na to, ze zostala zajeta ziemia a nie wynagrodzenie meza. Co sie stanie, gdyby maz przepisal swoja polowe na mnie? Czy w tej sytuacji zapisy w księdze wieczystej czarodziejsko znikna, a ja nie bede w przyszlosci obciazana zadnymi konsekwencjami. Nadmieniam, ze wszelkie platnosci zostaly uregulowane i zobowiązania będę regularnie płacone. Z gory dziekuje.”

Odpowiedź: Istotnie, wskazany przez załóżmy że prawnika przepis dotyczy tylko egzekucji z wynagrodzenia za pracę a nie z nieruchomości – komornik ma tu rację. Nie można sprzedać zajętej nieruchomości, ze względu na wzmiankę o wszczęciu egzekucji uczynioną w księdze wieczystej. Można by za to mieć na uwadze art. 823 kpc; w przypadku zajętej nieruchomości oznacza to, że jeśli ex żona w ciągu roku od daty zajęcia przez komornika nieruchomości nie złoży wniosku o opis i oszacowanie nieruchomości do licytacji (a zapewne nie złoży) wówczas komornik będzie musiał z mocy prawa umorzyć postępowanie egzekucyjne z nieruchomości i zwolnić ją. Wówczas można by ją sprzedać.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

08/04/2014

Skomentuj