Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zapomnij o pozwie w EPU bez nr PESEL albo NIP pozwanego

komentarzy 9

Dzisiaj po staremu chciałem złożyć pozew przeciwko przedsiębiorcy, bez wpisywania NIP. Wcześniej było to możliwe ale dzisiaj już nie. Trzeba podać NIP albo PESEL. No oczywiście na fakturze jest NIP więc wpisałem i pozew złożyłem.

Myślę sobie, zrobię próbę z fikcyjnym pozwanym niebędącym przedsiębiorcą. No i to samo mamy – bez podania NIP albo PESEL pozwu w EPU np. o zwrot prywatnej pożyczki nie złożysz.

Spisujcie zatem PESEL zawierając umowy pożyczek prywatnych, przedwstępnej sprzedaży i wszelkie inne, bo jak zobaczę że nie ma PESEL to sprawy nie przyjmę. Nie żaden pier…olony numer dowodu osobistego bo on nic nie daje (komornikowi też nie) tylko PESEL!

A swoją drogą, to sądy rejonowe też powinny wprowadzić takie wymogi (o ile nie wprowadziły), bo niby czemu mają być „gorsze”?

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

09/07/2013

kategoria e-sąd

Komentarze do 'Zapomnij o pozwie w EPU bez nr PESEL albo NIP pozwanego'

Subscribe to comments with RSS

 1. Zawsze możesz zaznaczyć, że pozwany to obcokrajowiec i nie podawać 😉

  Jurek

  9 Lip 13 14:18

 2. Nie radziłbym tak robić (sobie i innym). Oto tekst pojawiający się wówczas:

  „Oświadczam, że pozwany będący osobą fizyczną nie jest zobowiązany do posiadania oraz nie posiada numeru Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL) i numeru identyfikacji podatkowej (NIP).

  Zgodnie z treścią art. 505 (32) § 3 k.p.c. Sąd może skazać na grzywnę powoda, jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika, który w złej wierze lub wskutek niezachowania należytej staranności oznaczył nieprawidłowo dane, o których mowa w art. 505 (32) § 2 pkt 1 lub 2 k.p.c. oraz art. 126 § 2 pkt 1.”

  admin

  9 Lip 13 15:06

 3. To pokłosie ostatniej noweli, która weszła w życie 7 lipca. W sądzie rejonowym nie trzeba podawać PESELU, sami mają go ustalić.
  Brak podstaw do nakazu cofnięcie do rejonowego z dopłatą do pozwu.
  Najbardziej mnie zastanawia praktyka karania powoda za niezachowanie należytej staranności.

  milew

  9 Lip 13 16:18

 4. Ten NIP to jest ciekawostka. W dzisiejszych czasach bardzo dużo ludzi ma działalność gospodarczą lub ją miało. Można wykorzystać ewidencję działalności gospodarczej do pozyskiwania numerów NIP.

  milew

  9 Lip 13 16:20

 5. Jeżeli chodzi Ci o CEIDG to chyba nie znajdziesz tam osoby która już zakończyła prowadzenie działalności gospodarczej.

  admin

  9 Lip 13 17:05

 6. Znajdziesz
  Popatrz na kryteria wyszukiwania i ptaszek „Uwzględnij wykreślone „

  milew

  9 Lip 13 17:09

 7. Istotnie, jest taka opcja, chyba od niedawna, bo zauważyłbym dawniej gdyby była. Niestety, wpisałem taką jedną co już zakończyła działalność gospodarczą, zaznaczyłem „Uwzględnij wykreślone” i nie pojawiła się; być może dlatego, że zaprzestała prowadzenia firmy kilka lat temu, zanim ta baza powstała.

  W wielu przypadkach, nawet jak prowadzi(ł) który działalność gospodarczą, to pod innym adresem niż adres zamieszkania ale jeśli pod tym samym, to istotnie może to narzędzie pomóc.

  admin

  9 Lip 13 17:30

 8. Admin akceptują w EPU NIP zamiast pesel jeśli pozwany to osoba fizyczna, Ew prowadząca 1 DG?

  Kamil

  26 maja 14 20:12

 9. Akceptują.

  admin

  26 maja 14 20:40

Skomentuj