Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

E-sąd wprowadza użytkowników w błąd – EPU działa WYŁĄCZNIE pod Internet Explorer

21 komentarzy

Pisząc “działa” mam na myśli nie tylko samo wprowadzenie pozwu, bo to można zrobić chyba w każdej przeglądarce a na pewno przez Firefox i Opera. Aby jednak wysłać w EPU pozew albo wniosek egzekucyjny, to musisz go podpisać a tę czynność możesz wykonać wyłącznie w przeglądarce Internet Explorer (uwaga: nie w Edge która w Windows 10 zastąpiła Internet Explorer i można je pomylić).

Na internetowej stronie e-sądu wciąż znajduje się “instruujący” pdf wprowadzający użytkowników w błąd – nieaktualny, narażający ich na utratę cennego czasu i rozstrój nerwowy. W owym dokumencie czytamy już na wstępie że:

Witryna do prowadzenia spraw w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym może jest dostępna
dla użytkowników, którzy stosują jedną z następujących przeglądarek internetowych:
• Internet Explorer w wersji 7 lub 8
• Firefox w wersji 3.5
• Opera w wersji 10
• Java, do pobrania z witryny producenta (http://java.sun.com/javase/downloads/index.jsp)
Nie wyklucza się, iż Portal e-sądu działa poprawnie z innymi przeglądarkami.

Przeczytaj też: E-sąd opinie

Informuję więc, że obecnie nie podpiszesz pozwu ani wniosku egzekucyjnego ani w Firefox ani w Opera. I w Edge też nie dasz rady. Musisz działać pod Internet Explorer.

Od kilku lat nic nie wnosiłem w EPU ale ostatnio odkryłem, że jedna z moich dłużniczek przeciwko której w 2014 roku egzekucja okazała się bezskuteczna, prawdopodobnie jest obecnie żołnierzem. Od czasu do czasu wpisuję sobie w Google imiona i nazwiska takich nieściągalnych dłużników. Jej zwłaszcza nazwisko jest mało popularne. “Wyskoczyła” jako biorąca udział w wojskowych zawodach pływackich (podano jej jednostkę wojskową) a wiem, że kiedyś trenowała pływanie. Jest póki co szeregowcem (o ile to ona ale na 90% tak; czekam na działania komornika) ale nawet szeregowiec zarabia o dobrych kilkaset złotych więcej niż wynosi pensja minimalna czyli wolna od egzekucji.

Przeczytaj też: Jak złożyć pozew do sądu?

Straciłem naprawdę dużo czasu próbując wnieść wniosek egzekucyjny.

“Czekaj na uruchomienie apletu podpisującego”:

Nie mogłem się doczekać, próbowałem wiele razy zarówno pod Opera jak i pod Firefox. W końcu skapitulowałem i napisałem do pomocy technicznej. Trzeba przyznać, że odpowiedź otrzymałem dość szybko, może po 20 minutach. Oto jest:

Aby procedura podpisywania przebiegała prawidłowo winny być spełnione wymagania w zakresie systemu operacyjnego (należy korzystać z systemu Windows), kompatybilnej z systemem EPU przeglądarki Internet Explorer, przeglądarkę należy ustawić jako domyślną oraz należy zainstalować oprogramowanie Java. Prosimy o instalację najnowszej 32-bitowej wersji oprogramowania Java.

Prosimy o dodanie strony EPU do wyjątków bezpieczeństwa Javy:
https://java.com/pl/download/faq/exception_sitelist.xml
Po dodaniu strony należy zrestartować przeglądarkę.

Należy także usunąć wszystkie przedawnione certyfikaty z magazynu certyfikatów systemu Windows, poza jednym, aktualnym, którym będzie podpisywane pismo. Aby wyświetlić podgląd magazynu certyfikatów w przeglądarce Internet Explorer należy wybrać na pasku zadań „Narzędzia”, następnie „Opcje internetowe” -> „Zawartość”->„Certyfikaty”->USUŃ.

Przeczytaj też: “Wnieś sprzeciw” – nieaktywna ikona w EPU

Mam w związku z powyższym pytanie które uważam za retoryczne: Czy treść powyższego maila nie powinna aby znajdować się w powitalnym komunikacie na stronie e-sądu?

17 marca, 2018

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'E-sąd wprowadza użytkowników w błąd – EPU działa WYŁĄCZNIE pod Internet Explorer'

Subscribe to comments with RSS

 1. Nie. Treść tego maila nie powinna nigdy zostać przekazana „klientowi”. Ten mail świadczy o kompletnej indolencji i zacofaniu technologicznym E-sądu oraz o ogromnym zagrożeniu atakiem elektronicznym, któremu podlega i sama instytucja i jej „klienci” zmuszani do korzystania z przestarzałych, lata temu wycofanych z użytku, rozwiązań. Zalecam wydzielenie zupełnie niezależnego sprzętu, na którym będzie zainstalowane tylko to oprogramowanie. Na urządzeniu nie należy przechowywać żadnych wrażliwych danych i używać go wyłącznie do komunikacji z E-sądem.
  Pozdrawiam

  wirus0666

  20 mar 18 o 08:16

 2. Mniej pozwów = mniej roboty, chyba o to kaście chodzi.

  Pako

  20 mar 18 o 10:03

 3. Tym z e-sądu może i tak, bo nic z tych pozwów nie mają. W tradycyjnych sądach to już inna sprawa, bo można łapówkę dostać za rozstrzygnięcie w procesie.

  admin

  20 mar 18 o 11:25

 4. @Pako
  mniej pozwów=mniej roboty=szybsze terminy=”usprawnienie pracy sądów”

  i o to chodzi ziobrze w temacie “usprawnienia pracy sądów”. metoda? drastyczna podwyżka opłat, co ma zniechęcić połowę “klientów”. kuriozum to 100 zł za doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem.

  nie muszę chyba dodawać, że ziobro celowo nie uzupełnia wakatów na etatach. popytaj w sądach ilu ludzi brakuje do orzekania. a potem pieprzy że kasta się ociąga z pracą…

  chyba że jesteś za “dobrą zmianą” i oślepłeś, to pozostaje w tym miejscu cię pozdrowić: ch… ci w d…

  ryszard ochódzki

  22 mar 18 o 12:55

 5. Ociąganie się (rzekome / faktyczne) “kasty” z pracą to najmniejszy problem polskiego sądownictwa. Umyślnie skandaliczne orzeczenia i uzasadnienia – to jest problem.

  admin

  22 mar 18 o 15:33

 6. @ryszard ochódzki, mnie jako stałego bywalca sądów wszelkiej maści interesuje przede wszystkim szybkość działania, wakaty i inne mam tam tego głęboko w poważaniu. A co ma Ziobro do łapówek? Też pozdrawiam afrykański ch… ci w d…

  Pako

  23 mar 18 o 09:28

 7. Co ma Ziobro i inni z rządu do łapówek? Gdyby wprowadzili ławy jednorazowych przysięgłych na wzór USA, to ilość przekrętów sądowych zmniejszyłaby się radykalnie. Trzeba by w tym celu jednak zmienić Konstytucję.

  admin

  23 mar 18 o 10:20

 8. Dziękuję! Kilka godzin spędzonych na instalacjach nowych przeglądarek i przeróżnych wersji java. Dopiero zainstalowanie javy w wersji 32bit zadziałało.

  Portal e-sąd to jest dramat, jedyny poradnik na stronie ma błędne informacje, np. każe pobrać jave w wersji 5 lub 6 (nieaktualne i od dawna nie wspierane), natomiast o tym, że musi to być wersja 32bit (nawet na systemie 64bit) już nie ma ani słowa…

  Dziękuję za poświęcenie swojego czasu na napisanie tych wskazówek.

  Kamil

  27 maj 18 o 16:07

 9. sad true 🙁
  tylko windows minimum 7 > tylko internet explorer (u mnie wersja 8) > tylko java w wersji 32 bit !!!

  e-sad gorzej niż w lesie 🙁

  bucz

  27 lip 18 o 00:57

 10. Ja również dziękuję za informacje, działa wg wskazówek . A już myślałam, że to tylko ja mam problem.

  Anet

  21 sie 18 o 23:48

 11. Jednym słowem ,dla zwykłego obywatela złożenie elektronicznego pozwu jest działaniem niemożliwym do wykonania:(.Przejście przez napisanie pozwu /odświeżanie strony i pisanie od nowa / po ściągnięcie certyfikatu i zainstalowaniu po to aby móc złożyć podpis,nie pomnę o jego podpisaniu i “walkę” elektroniczną o jego złożenie.Jest to tak skomplikowane,że aż niemożliwe do wykonania dla laika internetowego;).Pozdrawiam Wszystkich którzy zechcą z tym zawalczyć.Głównie z przestarzałymi przeglądarkami do których używania zmuszają Nas bardzo poważne instytucje.

  Jola

  15 mar 19 o 21:46

 12. Dziękuję bardzo, bez tego poradnika, nie poradziłbym sobie 5h, ale się udało. Teraz 1h na odinstalowanie wszystkiego co pabrałam na kompa… E-sąd to temat dla upartych 🙂

  Agnieszka Frach

  20 mar 19 o 10:39

 13. Wałkowałem wczoraj temat, prawie godzinę mi to zajęło. Udało mi się ostatecznie samemu wszystko rozkminić. Wystąpiły dokładnie problemu opisane tu nawet problem ze starym certyfikatem. Był stary i nowy – wybierało się nowy aktualny a dalej nie działało. Bo trzeba było usunąć stary (BUG w oprogramowaniu).

  Dziś czytam ten artykuł i szkoda że nie jest on w głównym opisie bo wiele by pomógł. Domyśliłem się że tylko starty zbugowany i nie zalecany przez nikogo (nawet microsoft )IE może zadziałać (choć traciłem czas na cztery inne przeglądarki).

  Tom

  27 mar 19 o 13:01

 14. Ja siedzę nad podpisaniem pozwu już czwartą godzinę. Nieskończone odinstalowywanie, zainstalowywanie… i ciągle jedno wielkie NIC. To jest skandal i ktoś powinien coś z tym zrobić… może jakiś pozew zbiorowy?

  Monika

  21 maj 19 o 16:33

 15. U mnie nie dziala ani na IE, ani na Edge, ani na niczym.
  “Ich” pomoc techniczna podeslala mi procedure ktora znalazlem juz wczesniej w internecie i ktora byla opisana w… marcu 2018!!!
  Jednym slowem, “technicy” EPU ladnie sie bujaja od ponad roku. Chyba tylko siedza i kopiuja, wklejaja i wysylaja precedure do obywateli walczacych godzinami z podpisem! #shit

  Paul

  7 cze 19 o 12:53

 16. ja niestety też chociaż się zaparłam – już kolejne podejście, utknęłam na podpisie, nie wiadomo co instalować, co kasować co odinstalować – to jest po prostu obraza dla wszystkich nas, brak szacunku dla obywatela, mało co się w tej publicznej informatyzacji udaje – pytanie zawsze to samo, kto wziął za to pieniądze i kto nadzoruje tę spapraną robotę,

  aga

  10 cze 19 o 14:33

 17. Juz 2-gi dzien walki i 8-sma wiadomosc do/od dzialu technicznego EPU…
  Po prostu paranoja! Instalowanie/odinstalowanie IE, modulow Java itp… I nadal nic nie dziala.
  Ogolnie rzecz biorac wymagaja aby dostosowac sie do ich systemu zamiast dostosowac sie do biezacych i powrzechnych systemow.
  Poki co i z tego co zrozumialem to trzeba “cofnac” biezace systemy w czasie instalujac stare wersje. 0_o
  CHORE!!!!

  Paul

  10 cze 19 o 14:46

 18. właśnie udało mi się podpisać – z java 32 bit na windows 10, bez ustawiania IE jako przeglądarki domyślnej – przynajmniej tyle, bo nie muszę odkręcać

  od technicznego dostałam wiadomość
  “Aby procedura podpisywania przebiegała prawidłowo prosimy o instalację najnowszej 32-bitowej wersji oprogramowania Java.
  Należy zwrócić szczególną uwagę również na to, czy używana jest przeglądarka wspierana przez system EPU (najbardziej kompatybilną przeglądarką jest Internet Explorer). Przeglądarkę należy ustawić jako domyślną.
  Portal EPU zapewnia poprawną funkcjonalność tylko w systemach operacyjnych Windows.”

  Tych kroków poniżej już nie robiłam – nie uruchamiałam też EDGE’a tylko sam IE

  Prosimy dodać stronę EPU do wyjątków bezpieczeństwa Javy:
  https://java.com/pl/download/faq/exception_sitelist.xml
  Po dodaniu strony należy zrestartować przeglądarkę.

  no i szkoda, że tyle godzin straciłam na wczytywanie się w błędne i nieaktualne instrukcje na stronie e-sądu

  aga

  10 cze 19 o 15:39

 19. Teraz szmaciarze wycofali ten tandetny, nikomu nie potrzebny 😉 podpis cyfrowy – można składać pozew bez żadnej autentykacji. Oczywiście na stronie ę sądu nie ma ŻADNEJ na ten temat informacji, bo po co – jeszcze ktoś skorzysta z dobrodziejstw XXI wieku. Teraz tylko czekać aż jakiś dowcipniś napisze bota, który zaleje pozwami sąd.

  Na marginesie – może warto uaktualnić notkę blogową, bo jest to pierwsza strona wskazywana przez ^G w kwestii problemów z logowaniem do ę-sądu.

  Revenge

  23 gru 19 o 15:47

 20. @Revenge, a skąd taka informacja? I jak to ewentualnie zrobić? z systemu esąd czy w inny sposób?

  Magda

  22 sty 20 o 13:29

 21. @Magda, sprawdziłem, działa! Zwyczajnie, wchodzi się w “Podpisz” i wybiera opcję “podpis zwykły” a nie “podpis kwalifikowany”. Jedno kliknięcie myszką w OK i pozew podpisany.

  @Revenge, wielkie dzięki za podpowiedź, właśnie złożyłem pozew, który czekał od 2 miesięcy, aż rozwiążę problem z podpisem elektronicznym. Stawiam piwo!

  Łukasz

  7 lut 20 o 19:59

Skomentuj