Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„Wydział Nakazowy”

komentarzy 7

Taki mail: Zawarłem umowę pożyczki z pewną osobą w Mielcu. Po upływie terminu umowy osoba nie wywiązuje się z zapłaty należnej mi kwoty 60 000 tyś zł. Jestem zainteresowany skutecznym odzyskaniem wierzytelności lub jej części. Złożyłem sprawę do Sądu, Wydziału Nakazowego w Warszawie ale obawiam się, że wydanie nakazu będzie trwało długo mój dłużnik będzie unikał zapłaty za wszelką cenę i złoży sprzeciw co wydłuży bardzo postępowanie. Na stronie internetowej dowiedziałem się , że zajmujecie się Państwo windykacją wierzytelności od osób fizycznych. Jestem zainteresowany taką formą odzyskania moich wierzytelności. Posiadam następujący dokument: – umowę pożyczki, Proszę o wskazanie dogodnej formy kontaktu z Kancelarią w tej sprawie.

Nie istnieje w żadnym sądzie „wydział nakazowy”, jest postępowanie nakazowe ale na podstawie tylko umowy pożyczki sąd zapewne nie wyda nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym lecz w postępowaniu upominawczym. Gdyby do umowy pożyczki było jeszcze osobne uznanie długu to owszem, miałem takie przypadki. Ostatnio ze dwa lata temu; była umowa pożyczki a my w trakcie windykacji uzyskaliśmy od dłużnika zobowiązanie się do spłaty tejże pożyczki sąd wydała nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. W postępowaniu nakazowym można też nakaz na podstawie samego weksla.

Przyznam, że nie rozumiem a raczej że jest to moim zdaniem bez sensu, dlaczego weksel jest bardziej wiarygodny dla sądu niż umowa pożyczki w której pożyczkobiorca potwierdził otrzymanie kwoty pożyczki albo niż umowa pożyczki i potwierdzenie przelewu pożyczki z konta bankowego pożyczkodawcy na konto bankowe pożyczkobiorcy ale tak jest. Nawet na podstawie umowy pożyczki potwierdzonej przez notariusza sąd chyba nie wyda nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym a na podstawie weksla (bez potwierdzenia notarialnego) – wyda.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

23/02/2013

Komentarze do '„Wydział Nakazowy”'

Subscribe to comments with RSS

 1. Pożyczka może być spłacona – weksel w rękach wierzyciela – nie jest. A jest to ważne, bo nakazowe daje przywilej wierzycielowi nękania komornikiem zanim nawet pozwany dostanie pozew.

  A w wydziałach są „sekcje nakazowe”, stąd pewnie takie sformułowanie.

  Lech | blog o wekslach

  23 Lut 13 11:37

 2. A jeżeli jest umowa pożyczki i weksel albo faktura i weksel? Myślę, że wielu dłużników spłaciwszy te zobowiązania nie żąda zwrotu weksla albo i żąda ale były wierzyciel ignoruje te żądania. Można go oskarżyć o ukrywanie dokumentu (chyba art. 276 kk) jak też i w postępowaniu cywilnym żądać wydania rzeczy, ale zanim to nastąpi, to posiadacz weksla może uruchomić procedurę sądowo-egzekucyjną.

  admin

  23 Lut 13 12:02

 3. Zasada jest prosta – płaci się ZA weksel. Nie ma weksla, nie ma zapłaty. Kto czyni inaczej, robi to na własną odpowiedzialność 🙂

  Lech | blog o wekslach

  23 Lut 13 12:08

 4. Aliści niektórzy płacą przelewem bez zwróconego im weksla. Jak rozumiem, wykup weksla a tym samym zapłata faktury (zwrot pożyczki) przez wystawcę następować powinien wedle Twoich słów gotówką do rąk wierzyciela wekslowego lub przy okienku bankowym w obecności obojga. Cokolwiek to niewygodne.

  admin

  23 Lut 13 12:23

 5. O, tu też może udałoby się uzyskać nakazówkę:

  „Kieruję do Państwa zapytanie czy możliwa będzie windykacja długu w kwocie 8000 zł. Dług związany jest z niewypłaceniem przez firmę …. części należności za samochód sprzedany do tegoż komisu tj. 8000 zł. Posiadam umowę sprzedaży z dnia 28.12.2011 oraz pisemne oświadczenie Pana … z dnia 21.07.2012 w którym zobowiązuje się do zapłaty 8000 zł do dnia 23.07.2012. W dniu zawarcia umowy komisowej firma … była spółką cywilną pod nazwą …, obecna nazwa firmy …”

  admin

  23 Lut 13 19:42

 6. Tu była reklama kancelarii i nic więcej, żadnej wartości dodanej, wobec czego usunąłem komentarz Angeli.

  admin

  Angela

  27 Lut 13 12:45

 7. @Angela Wesołowska – LOL, ale tupet, albo ignorancja, żeby się tak po chamsku u konkurencji w komentarzach reklamować 🙂

  Lech

  27 Lut 13 14:12

Skomentuj