Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wyłudzenie pożyczki dla zadłużonych

skomentuj

Ktoś z Włoszczowa wpisał w wyszukiwarce – „wyłudzenie pożyczki dla zadłużonych”. Jak rozumiem, chodzi o pozabankowe pożyczki typu bez BIK i z komornikiem i bez dochodów? Myślę, że firmy pożyczkowe które zajmują się udzielaniem takich pożyczek zdają sobie (powinny sobie zdawać) sprawę z tego, że pożyczkobiorca może nie być w stanie zwrócić pożyczkę.

Wiedzą przecież, że po takie ich pożyczki (co najmniej trzy razy droższe niż w banku) sięgają osoby których sytuacja finansowa jest zła i że wiele z takich osób jest w danym momencie niewypłacalnymi. Według mnie, aby skazać kogoś za wyłudzenie pożyczki, to nie wystarczy udowodnić mu że z góry nie miał zamiaru zwrócić pożyczki (by osiągnąć nieuprawnioną korzyść majątkową) ale też trzeba udowodnić mu, że wprowadził pożyczkodawcę w błąd dając mu do zrozumienia, że ma możliwość spłaty pożyczki. Albowiem art. 286. § 1 Kodeksu karnego stanowi, że:Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Moim zdaniem w przypadku pożyczek przeznaczonych dla osób zadłużonych i dla bezrobotnych raczej nie można mówić o wystąpieniu tej drugiej przesłanki którą zaznaczyłem grubą czcionką. Parabanki udzielające takich pożyczek dobrze wiedzą, że ryzyko nieodzyskania pożyczki w najbliższym okresie po upływie terminu zapłaty jest stosunkowo wysokie, czyli dobrze wiedzą, w co się pakują. Dlatego też pożyczki te mają co najmniej kilkakrotnie wyższe oprocentowanie rzeczywiste od pożyczek bankowych. Straty z tytułu nieodzyskanych pożyczek rekompensują spłacone lub ściągnięte pożyczki a konkretnie „lichwiarski” zarobek. Konkludując: generalnie nie można mówić o wyłudzeniach w przypadku takich pożyczek.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 7 Ocena średnia: 4.3]

04/11/2012

kategoria: wyłudzenie

Skomentuj