Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„dane osobowe osoby fizycznej a windykacja”

skomentuj

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „dane osobowe osoby fizycznej a windykacja”. Trafił mi się kilka lat temu jeden dłużnik (dokładniej on i jego żona solidarnie jako dłużnicy), który po otrzymaniu wezwania do zapłaty napisał do klienta, że windykacja jest niemożliwa, bo oni są osobami fizycznymi i doszło do naruszenia ustawy o ochronie danych osobowych.

Jest to nieprawda, bo można sprzedać dług także osoby prywatnej (ja prowadzę windykacje tylko na podstawie umowy przelewu powierniczego wierzytelności). Zauważmy, że gdyby prawo faktycznie zabraniało ujawniania danych dłużnika osobom trzecim, to wierzyciel byłby zmuszony do samodzielnego złożenia pozwu o zapłatę i występowania w ewentualnym procesie sądowym bez pełnomocnika – prawnika. No tak, bo prawnik to też „osoba trzecia” i wierzyciel nie miałby prawa ujawnić mu danych dłużnika. Tym samym, skończyłyby się zawody radców prawnych i adwokata…

Spór o to, czy można dokonywać cesji długów osób prywatnych (czy można ujawniać ich dane osobowe), trwał dość długo, „zaliczył” bodaj wszystkie instancje sądów, tak że nie było to dla wszystkich takie oczywiste i logiczne, jak jest dla mnie, że można ujawniać dane dłużników będących osobami prywatnymi. Aż wreszcie ostatecznie uznano, że można. Hura.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

21/02/2012

kategoria dane osobowe

Skomentuj