Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy komornik może żądać podania imion rodziców?

4 komentarze

Pytanie: Czy komornik może żądać od dłużnika podania imion jego rodziców? Pytam ponieważ na administracyjnych tytułach wykonawczych już nie podaje się imion rodziców dłużnika. A jeżeli komornik ma numer PESEL dłużnik albo jego numer NIP to przecież dane rodziców nie są już potrzebne do potwierdzenia tożsamości dłużnika.

Odpowiedź: Zgadzam się z Panem, że w takiej sytuacji imiona rodziców dłużnika są całkowicie zbędne do potwierdzenia tożsamości (wykluczenia pomylenia dłużnika z osobą trzecią o tym samym imieniu i nazwisku) natomiast według mojej wiedzy brak w ustawie uregulowania w tej kwestii. Zwróćmy też uwagę na to, że ujawnienie komornikowi samych tylko imion jego rodziców nie stanowi ujawnienia ich newralgicznych danych osobowych.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

2 kwietnia, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Czy komornik może żądać podania imion rodziców?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Żądanie od dłużnika podania komornikowi nawet pełnych danych osobowych rodziców to znaczy imion i adresu zamieszkania jest uprawnione. Komornik ma prawo wypytać ich o majątek dłużnika.

    Zenum

    2 Kwi 21 o 08:40

  2. Jeżeli komornik uda się pod adres zamieszkania dłużnika i spotka tam jego rodziców, to tak, zgodnie z Art. 761 § 1 kpc ma prawo wypytać ich o dłużnika. Mam wątpliwości natomiast co do tego, czy komornik ma prawo żądać od dłużnika podania mu adresu zamieszkania jego rodziców. Według mnie – nie ma prawa.

    admin

    2 Kwi 21 o 16:57

  3. Jasne że nie ma prawa, bo gdyby miał prawo to pod pretekstem zapewnienia efektywności egzekucji mógłby sobie zdobyć dane osobowe każdego.

    Anonim

    3 Kwi 21 o 15:53

  4. Numer PESEL jest też wymagany do zajęcia rachunku bankowego i wydawać mogłoby się, że dzięki temu nie może dojść do pomyłki w postaci zajęci akonta osoby o tym samym imieniu i nazwisku a jednak pomimo tego takie pomyłki miały już miejsce. Uważam więc że dodatkowa weryfikacja czyli imionami rodziców jest uzasadniona.

    Adaśko

    29 Lip 21 o 19:13

Skomentuj