Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik może żądać podania imion rodziców?

8 komentarzy

Pytanie: Czy komornik może żądać od dłużnika podania imion jego rodziców? Pytam ponieważ na administracyjnych tytułach wykonawczych już nie podaje się imion rodziców dłużnika. A jeżeli komornik ma numer PESEL dłużnik albo jego numer NIP to przecież dane rodziców nie są już potrzebne do potwierdzenia tożsamości dłużnika.

Przeczytaj też: Komornik a dane osobowe osoby trzeciej

Odpowiedź: Zgadzam się z Panem, że w takiej sytuacji imiona rodziców dłużnika są całkowicie zbędne do potwierdzenia tożsamości (wykluczenia pomylenia dłużnika z osobą trzecią o tym samym imieniu i nazwisku) natomiast według mojej wiedzy brak w ustawie uregulowania w tej kwestii. Zwróćmy też uwagę na to, że ujawnienie komornikowi samych tylko imion jego rodziców nie stanowi ujawnienia ich newralgicznych danych osobowych.

Przeczytaj też: Wizyta komornika u rodziców dłużnika

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

2 kwietnia, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Czy komornik może żądać podania imion rodziców?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Żądanie od dłużnika podania komornikowi nawet pełnych danych osobowych rodziców to znaczy imion i adresu zamieszkania jest uprawnione. Komornik ma prawo wypytać ich o majątek dłużnika.

  Zenum

  2 kw. 21 o 08:40

 2. Jeżeli komornik uda się pod adres zamieszkania dłużnika i spotka tam jego rodziców, to tak, zgodnie z Art. 761 § 1 kpc ma prawo wypytać ich o dłużnika. Mam wątpliwości natomiast co do tego, czy komornik ma prawo żądać od dłużnika podania mu adresu zamieszkania jego rodziców. Według mnie – nie ma prawa.

  admin

  2 kw. 21 o 16:57

 3. Jasne że nie ma prawa, bo gdyby miał prawo to pod pretekstem zapewnienia efektywności egzekucji mógłby sobie zdobyć dane osobowe każdego.

  Anonim

  3 kw. 21 o 15:53

 4. Numer PESEL jest też wymagany do zajęcia rachunku bankowego i wydawać mogłoby się, że dzięki temu nie może dojść do pomyłki w postaci zajęci akonta osoby o tym samym imieniu i nazwisku a jednak pomimo tego takie pomyłki miały już miejsce. Uważam więc że dodatkowa weryfikacja czyli imionami rodziców jest uzasadniona.

  Adaśko

  29 lip 21 o 19:13

 5. A co to za tajemnica dla dłużnika imiona jego rodziców? Niektórym odbija z powodu ochrony danych osobowych bez przesady ludzie.

  Kanty

  13 wrz 21 o 07:58

 6. Poza tym komornik nie musi o to dłużnika pytać, to że dłużnik jest synem Jana i Cecylii jest w bazach do których komornik ma dostęp. Więc takie pytanie dłużnika o imiona rodziców to według mnie element presji psychologicznej.

  baba

  27 sty 22 o 07:51

 7. Pytanie o imiona rodziców ma jak najbardziej sens prawny w takiej sytuacji, pozwala uniknąć pomyłki co do osoby przeciwko której ma toczyć się egzekucja.

  Jack

  18 lut 22 o 20:26

 8. Do weryfikacji służy nr PESEL (wystarczy zażądać dowodu osobistego) a imiona rodziców można zmyślić.

  admin

  19 lut 22 o 14:04

Skomentuj