Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak odzyskać pieniądze od osoby prywatnej”

komentarzy 8

Ktoś zapytał w wyszukiwarce – „jak odzyskać pieniądze od osoby prywatnej”. No, zlecić prawnikowi uzyskanie nakazu zapłaty / wyroku (lub wnieść pozew samodzielnie) i skierować sprawę do komornika. Niektóre firmy windykacyjne prowadzą też windykacje przeciwko osobom prywatnym. Nie wszystkie, bo niektóre z nich wolą zajmować się odzyskiwaniem długów tylko od firm – można prowadzić wszechstronniej zwłaszcza windykację przedsądową a w przypadku dłużników będących osobami prywatnymi są ograniczenia. Nie można na przykład wpisać osoby fizycznej do rejestru długów nie mając tytułu wykonawczego, jeżeli mówimy o długu na przykład z tytułu prywatnej pożyczki (nie dotyczy to pożyczek z parabanków, takich jak te tutaj). Poza tym, trudniejsza jest windykacja bezpośrednia niż w przypadku firm, bo dłużnik zamknie drzwi i kulturalnie nie wejdziesz a drzwi do firmy zwykle są otwarte.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 4 Ocena średnia: 4]

26/01/2012

kategoria windykacja

Komentarze do '„jak odzyskać pieniądze od osoby prywatnej”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„jak odzyskać pieniądze od osoby prywatnej”'.

 1. Komornik stwierdził, ze mój dłużnik nie posiada nic poza nieruchomością, ale jest ona obciążona hipoteką na rzecz banku, pod kredyt hipoteczny jaki dłużnik zaciągnął wiele lat temu. Dwie hipoteki, które łącznie opiewają na wartość zbliżoną do wartości nieruchomości – domu w którym dłużnik wraz z jego rodziną miesza. Czy są widoki na skuteczną windykację w tym wypadku?

  karola

  28 Gru 14 22:02

 2. W takim wypadku również można podjąć się windykacji. Bank ma pierwszeństwo w egzekucji do nieruchomości i na sumę zabezpieczoną hipotekami ale wniosek o wszczęcie egzekucji do takiej nieruchomości ma Pani (firma windykacyjna w Jej imieniu) prawo złożyć i czuwać nad tym, aby została zlicytowana. Nie wiadomo, jak w takiej sytuacji zachowa się dłużnik widząc że firma windykacyjna zmierza do zlicytowania domu pomimo tego, że „nic z tego nie będzie mieć”. Takie postępowanie nieraz powodowało, ze dłużnik wolał zapłacić dług i windykacja kończyła się sukcesem. Ponadto należy wskazać, że fakt iż komornik nie ustalił majątku dłużnika jeszcze nie oznacza że dłużnik takiego nie posiada.

  admin

  28 Gru 14 22:10

 3. Chciałbym tą drogą zapytać się wstępnie, czy Państwo podjęliby się windykacji długu od mojego dłużnika (osoba prywatna) w woj. pomorskim. Chodzi o kwotą 6000 zł plus odsetki. Odnośmy Sąd Rejonowy w Kościerzynie wydał w pierwszej połowie roku 2011 sądowy nakaz zapłaty. Bezskutecznie jednak. Po tym zwróciłem się do rejonowego komornika, który po bezskutecznej próbie (mówił, że mam do czynienia z osobą znaną z tego powodu) właśnie chce umorzyć sprawę. Zasugerował mi jednak, abym złożył wniosek o ujawnienie majątku dłużnika do Sądu Rejonowego. Obawiam się, że to też nie wystarczy.
  Czy Państwo podjęliby się takiej sprawy? Jakie są/ byłyby Państwa koszty i czy musiałbym je ponosić, jeśli jednak nie uda się odzyskać kwoty.
  Byłbym zobowiązany za informację.
  Wiem o kilkudziesięciu wyjawieniach majątku przed sądem i w żadnym nic dłużnik nie ujawnił, że cokolwiek ma. W kilku takich sprawach, na składniki majątku natrafili później detektywi. Jakie jest więc moje zdanie o skuteczności procedury sądowego wyjawienia majątku, chyba nie muszę dokładniej pisać.

  Paris

  1 Kwi 15 16:30

 4. Ja już nie prowadzę firmy windykacyjnej. Nie wierzę też w wyjawienie majątku, szkoda pieniędzy.

  admin

  1 Kwi 15 16:36

 5. Witam,mam problem z odzyskaniem pieniędzy od eks narzeczonego mimo ustalonych rat miesięcznych i 2/3 kwoty kredytu nie płacił mi należności w terminie i dużo mniejsze kwoty niz te które ustaliliśmy i to dopiero po moich wielokrotnych interwencjach i nachodzeniu w miejscu pracy, aktualnie nie otrzymuje wogole pieniędzy jedynie wyzwiska dziś kiedy poszłam prosto do domu zostałam dodatkowo „wypchnięta” siła za bramę. Mam zaciągnięty kredyt z rata 866zl miesięcznie i banku nie obchodzi czy bede miała z czego zapłacić,spłacam większość sama zostało mi jeszcze około 6lat kredytu który przeznaczyłam na remont domu mojego byłego narzeczonego z którego wyprowadziłam sie w grudniu 2015 roku. Kwota jest dla mnie duża na dzień dzisiejszy niespłacona jego część to Ok 35tys złotych. Nie posiadam żadnej spisanej umowy,ale wiele wiadomości SMS oraz messenger na temat spłaty.Dluznik posiada 1/3 domu jednorodzinnego w Swinoujsciu oraz z tego co widziałam ma założona rownież działalność gospodarcza,pracuje w salonie Orange wiec posiada także umowę o prace no i komornika na pensji podobno, dodatkowo nie jego cześć domu posiada także zadłużenie na hipotece gdzies czytałam ze takie długi podobno można łączyć. Bardzo proszę o kontakt jeśli może mi Pan pomoc ponieważ z racji sytuacji w jakiej sie znalazłam jestem wyczerpana nerwowo i finansowo,chciałabym zacząć nowe życie bez takiego obciążenia na barkach. Aktualnie zadłużam sie dalej bo mam ciężka sytuacje finansowa i prace na pół etatu i żadnej pomocy

  Sandra

  2 Mar 17 19:56

 6. Trudno powiedzieć, na ile te wymienione przez Panią dowody przekonają sąd i czy dłużnik będzie przed sądem kwestionował swój dług wobec Pani. Myślę bowiem, że należałoby zacząć od uzyskania prawomocnego wyroku po czym należałoby skierować wniosek egzekucyjny do komornika i ten przynajmniej po trochu ściągałby dług.

  Sugeruję udać się do jakiejś kancelarii prawnej (lepiej raca prawny niż adwokat) i niech się prawnik wypowie, czy przyjmie sprawę do poprowadzenia przed sądem. My już nie zajmujemy się windykacją.

  Są jakieś potwierdzenia dotychczasowych spłat od niego? To też może być dowodem tzn. że dług zaciągnął.

  admin

  2 Mar 17 20:24

 7. Dziękuje za odpowiedz oczywiście jakiś czas pieniądze wpływały mi na konto wiec jak najbardziej mam potwierdzenie na to ze taka sytuacja zaistniała. Jeśli chodzi o radców prawnych to na obecna chwile nie jestem w stanie zapłacić za prowadzenie sprawy,opłacenie kosztów sądowych poniewaz przez ten kredyt mało co zostaje mi na życie.

  Sandra

  2 Mar 17 22:43

 8. Może Pani wnioskować o zwolnienie z kosztów i o pełnomocnika z urzędu albo po prostu samodzielnie prowadzić sprawę wyszczególniwszy w pozwie wszystkie dowody i wniósłszy i ich dopuszczenie (np, esemesy) i opisawszy cała sytuację.

  admin

  2 Mar 17 23:06

Skomentuj