Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak odzyskać pieniądze od osoby prywatnej”

komentarze 4

Ktoś zapytał w wyszukiwarce – „jak odzyskać pieniądze od osoby prywatnej”. No, zlecić prawnikowi uzyskanie nakazu zapłaty / wyroku (lub wnieść pozew samodzielnie) i skierować sprawę do komornika. Niektóre firmy windykacyjne prowadzą też windykacje przeciwko osobom prywatnym. Nie wszystkie, bo niektóre z nich wolą zajmować się odzyskiwaniem długów tylko od firm – można prowadzić wszechstronniej zwłaszcza windykację przedsądową a w przypadku dłużników będących osobami prywatnymi są ograniczenia. Nie można na przykład wpisać osoby fizycznej do rejestru długów nie mając tytułu wykonawczego, jeżeli mówimy o długu na przykład z tytułu prywatnej pożyczki (nie dotyczy to pożyczek z parabanków, takich jak te tutaj). Poza tym, trudniejsza jest windykacja bezpośrednia niż w przypadku firm, bo dłużnik zamknie drzwi i kulturalnie nie wejdziesz a drzwi do firmy zwykle są otwarte.

26/01/2012

kategoria: windykacja

Komentarze do '„jak odzyskać pieniądze od osoby prywatnej”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„jak odzyskać pieniądze od osoby prywatnej”'.

 1. Komornik stwierdził, ze mój dłużnik nie posiada nic poza nieruchomością, ale jest ona obciążona hipoteką na rzecz banku, pod kredyt hipoteczny jaki dłużnik zaciągnął wiele lat temu. Dwie hipoteki, które łącznie opiewają na wartość zbliżoną do wartości nieruchomości – domu w którym dłużnik wraz z jego rodziną miesza. Czy są widoki na skuteczną windykację w tym wypadku?

  karola

  28 Gru 14 22:02

 2. W takim wypadku również można podjąć się windykacji. Bank ma pierwszeństwo w egzekucji do nieruchomości i na sumę zabezpieczoną hipotekami ale wniosek o wszczęcie egzekucji do takiej nieruchomości ma Pani (firma windykacyjna w Jej imieniu) prawo złożyć i czuwać nad tym, aby została zlicytowana. Nie wiadomo, jak w takiej sytuacji zachowa się dłużnik widząc że firma windykacyjna zmierza do zlicytowania domu pomimo tego, że „nic z tego nie będzie mieć”. Takie postępowanie nieraz powodowało, ze dłużnik wolał zapłacić dług i windykacja kończyła się sukcesem. Ponadto należy wskazać, że fakt iż komornik nie ustalił majątku dłużnika jeszcze nie oznacza że dłużnik takiego nie posiada.

  admin

  28 Gru 14 22:10

 3. Chciałbym tą drogą zapytać się wstępnie, czy Państwo podjęliby się windykacji długu od mojego dłużnika (osoba prywatna) w woj. pomorskim. Chodzi o kwotą 6000 zł plus odsetki. Odnośmy Sąd Rejonowy w Kościerzynie wydał w pierwszej połowie roku 2011 sądowy nakaz zapłaty. Bezskutecznie jednak. Po tym zwróciłem się do rejonowego komornika, który po bezskutecznej próbie (mówił, że mam do czynienia z osobą znaną z tego powodu) właśnie chce umorzyć sprawę. Zasugerował mi jednak, abym złożył wniosek o ujawnienie majątku dłużnika do Sądu Rejonowego. Obawiam się, że to też nie wystarczy.
  Czy Państwo podjęliby się takiej sprawy? Jakie są/ byłyby Państwa koszty i czy musiałbym je ponosić, jeśli jednak nie uda się odzyskać kwoty.
  Byłbym zobowiązany za informację.
  Wiem o kilkudziesięciu wyjawieniach majątku przed sądem i w żadnym nic dłużnik nie ujawnił, że cokolwiek ma. W kilku takich sprawach, na składniki majątku natrafili później detektywi. Jakie jest więc moje zdanie o skuteczności procedury sądowego wyjawienia majątku, chyba nie muszę dokładniej pisać.

  Paris

  1 Kwi 15 16:30

 4. Ja już nie prowadzę firmy windykacyjnej. Nie wierzę też w wyjawienie majątku, szkoda pieniędzy.

  admin

  1 Kwi 15 16:36

Skomentuj