Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„co firma robi z małym długiem”

1 komentarz

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „co firma robi z małym długiem”. Podobno w odzyskiwaniu szczególnie właśnie małych długów dobrze sprawdza się rejestr dłużników. Możesz też na przykład założyć sobie bloga tylko po to, aby wpisać nań dług z dłużnikiem – wielkie G. zaindeksuje wpis i będzie widniał w wyszukiwarce całkiem wysoko gdy ktoś wpisze w Google nazwę / nazwisko dłużnika; pewnikiem zapozna się z notatką Twoją niejeden jego kontrahent. Ten zabieg też może zachęcić dłużnika do spłaty długu.

Jeszcze pytanie, co rozumiemy pod pojęciem „mały dług”. Dla mnie to np. 1.000,00 zł. Niektórzy uważają, że takie niskie długi umieszczone w rejestrach dłużników nie robią wrażenia. No, chwileczkę, zastanówmy się. Masz potencjalnego klienta który chce zamówić u Ciebie na przelew towaru na 10.000,00 zł. Sprawdzasz go w rejestrze i widzisz że on wisi komuś od roku 1.000,00 zł. I co, zlekceważysz ten fakt, puścisz mu towar na krechę na dziesięciokroć wyższa kwotę myśląc że „O.K., małych długów nie płaci, bo to nic takiego ale mnie na pewno zapłaci taką dużą kwotę, bo to poważana sprawa.”? Nie sądzę.

Możesz mieć problem ze znalezieniem prawnika który zechce podjąć się poprowadzenia sprawy w sądzie, bo stawka zastępstwa procesowego dla prawnika jest mizerna przy tej kwocie. A jak miewasz takie długi do ściągnięcia dość często, to naucz się pisać pozwy i już.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

04/01/2012

kategoria: windykacja

1 komentarz do '„co firma robi z małym długiem”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„co firma robi z małym długiem”'.

 1. ” A jak miewasz takie długi do ściągnięcia dość często, to naucz się pisać pozwy i już.”

  Tak to właśnie jest, niestety, że jak masz małe wierzytelności, to żaden pełnomocnik „z doskoku” nie będzie pracował za 60/180zł od sprawy.

  Dlatego też, jeśli ktoś stoi przed perspektywą samodzielnego pisania pozwu (ale rada ta tyczy się także większych wierzytelności), warto wówczas zadbać o to, aby sama sprawa pod względem pisania pozwu i postępowania dowodowego była jak najprostsza.

  Do tego celu polecam przyjmowanie zapłaty wekslami, jeśli chcemy już danemu kontrahentowi odroczyć płatność

  🙂

  Lech | blog o wekslach

  4 Sty 12 11:22

Skomentuj