Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Windykacja od prywatnej osoby. Jest weksel.

komentarze 2

Taki też mail:

Mam do windykacji weksel od osoby prywatnej na kwotę 5000zł który był spisany jako zabezpieczenie do pożyczki czy mogę liczyć u Państwa na jakąś pomoc związaną z windykacją należności ew. tańszym odsprzedaniem tego weksla? osoba ta jest z warszawy

Ja powiem Panu szczerze, chce Pan? No, to powiem Panu. Wiele, możliwe że większość firm windykacyjnych wcale nie przyjmuje do windykacji długów osób prywatnych. W przeciwieństwie bowiem do dłużników prowadzących działalność gospodarczą, w przypadku osób prywatnych możliwości windykacji przedsądowej są bardzo ograniczone. Dlatego też radzę Panu abyś we własnym zakresie uzyskał nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, masz przecież weksel więc to bułka z masłem (jak dla Ciebie nie, to z pewnością dla prawnika – bułka z masłem, więc zleć). Gdybym ja to przyjął to prawie nic bym nie robił przedsądowo i też pchnąłbym to do sądu. Takie coś ciężko jest sprzedać za przyzwoitą cenę, bo trudno sprawdzić kto zacz ten dłużnik gdy jest to prywatna osoba – jaki jest jego stan majątkowy, dochody.

Wrzesień 15th, 2011 at 6:10 pm

kategoria: windykacja

Komentarze do 'Windykacja od prywatnej osoby. Jest weksel.'

Subscribe to comments with RSS

  1. Posiadam weksel mojego dłużnika na kwotę na kwotę 10.000zł. czy są Państwo zainteresowani jego zakupem i za jaką kwotę?

    zaczyk

    13 Mar 14 at 04:58

  2. Windykacja należności od osób prywatnych jest generalnie bardziej czasochłonna i żmudna niż w przypadku firm / osób prowadzących działalność gospodarczą. Postępowania sądowe zmierzające do wydania tytułu wykonawczego (prawomocnego nakazu zapłaty lub wyroku) przeciwko osobom prywatnym toczą się w wydziałach cywilnych (a nie gospodarczych) sądów które, ze względu na ogromną ilość spraw, działają zwykle wolniej niż sądy gospodarcze. Generalnie trudniejsze jest i nie tak skuteczne jak w przypadku firm, postępowanie egzekucyjne – windykacja na etapie (wspomagania) egzekucji komorniczej. W przypadku firmy, zwłaszcza handlowej, majątek (ruchomości – towar) bywa wręcz wyeksponowany a jeśli nawet nie jest, to zdecydowanie łatwiej wskazać go niż w przypadku osoby prywatnej. Unikanie egzekucji komorniczej przez firmę byłoby dla niej niepomiernie bardziej kłopotliwe i naraża ją na straty i kłopotliwe sytuacje w działalności choćby z powodu samego ukrywania tegoż majątku lub informacji o nim, które to informacje, gdy ukrywane, utrudniają też funkcjonowanie firmy, generowanie przychodów. Ograniczony jest też arsenał środków pozostających do dyspozycji w celu skutecznej windykacji pozasądowej w przypadku osób prywatnych. Przede wszystkim utrudniona jest windykacja bezpośrednia. W przypadku osoby lub firmy prowadzącej działalność gospodarczą, bezpośredni kontakt nie jest problemem – można generalnie bez problemów wejść na teren otwartej dla klientów firmy. Inaczej jest w przypadku osoby prywatnej, zamkniętej w mieszkaniu, która nie wykazuje woli kontaktu i rozmowy. Według niektórych opinii utrudnienie stanowi też ustawa o ochronie danych osobowych, ale akurat tego poglądu nie podzielamy, gdyż istnieją (już) wystarczające uregulowania prawne (włącznie z zapisem w Ustawie o ochronie danych osobowych) umożliwiające skuteczne egzekwowanie długów i od osób prywatnych. Ostatecznie (przynajmniej na to wygląda) został sądownie rozstrzygnięty spór o to, czy długi osób prywatnych mogą być przedmiotem cesji wierzytelności celem ich dochodzenia przez firmy windykacyjne. Ostatecznie można dokonywać cesji długów osób prywatnych bez ich zgody.

    Paszko

    29 Gru 14 at 06:30

Skomentuj