Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„żeby wezwanie do zapłaty było skuteczne”

skomentuj

Ktoś  wpisał w wyszukiwarce – „żeby wezwanie do zapłaty było skuteczne”. Jak o mnie chodzi, skuteczne wezwanie do zapłaty to takie, które spowodowało zapłatę długu i rzadko tak bywa. Wysyłanie drugiego i trzeciego wezwania najczęściej nie ma sensu.

Jest jeszcze sprawa skutecznego doręczenia przedsądowego wezwania do zapłaty. Wystarczy że je wyślesz pocztą poleconą na aktualny adres dłużnika. On nie musi podjąć tego wezwania, jak wezwanie takie powróci dwukrotnie awizowane, to uważa się prawnie za doręczone. I jedno takie wezwanie wystarczy abyś mógł skutecznie wnieść pozew. Mimo wszystko wezwanie do zapłaty warto wysłać za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, jak taka zwrotka powróci do Ciebie to zachowaj ją i dołącz do pozwu, może to zaprocentować w postępowaniu sądowym.

Nie ignoruj natomiast tego, jeśli wezwanie do zapłaty osoby fizycznej (prowadzącej działalność gospodarczą lub nie) powróci do Ciebie z adnotacją „adresat nieznany” albo np. „adresat wyprowadził się” – nie bądź zbyt cwany i nie kieruj pozwu z potwierdzeniem nadania na ten nieaktualny adres, jakby nigdy nic. Nic Ci to nie da, sąd bowiem wyśle nakaz zapłaty pozwanemu na ten nieaktualny adres wskazany też przez Ciebie w pozwie i przesyłka wróci do sądu z taką samą adnotacją jak do Ciebie. Sąd wtedy wezwie Cię do wskazania aktualnego adresu pozwanego pod rygorem zawieszenia postępowania.

Co innego ewentualnie, jak wezwanie do zapłaty wróci z taką adnotacją w przypadku gdy dłużnikiem jest np. spółka z o.o. lub inna notowana w KRS (Krajowy Rejestr Sądowy). Wówczas jeśli tylko jesteś pewien że jest to ostatni adres pozwanego uwidoczniony w KRS, to pchaj pozew do sądu, nie przejmuj się. Jak sąd wezwie Cię do wskazania aktualnego adresu, to załączysz choćby wydruk z wyszukiwarki KRS z którego będzie wynikać że taki adres figuruje w KRS jako najnowszy i nakaz się uprawomocni.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 11 Ocena średnia: 4]

04/07/2011

Skomentuj