Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Podstawa prawna przedsądowego wezwania do zapłaty

3 komentarze

Pytanie: Jaka jest podstawa prawna przedsądowego wezwania do zapłaty? Znajomy otrzymał jako dłużnik nakaz zapłaty z pozwem i załącznikami i brak w nich wezwania do zapłaty a on sam też takowego wezwania nie otrzymał jak twierdzi. A pomimo tego sąd wydal nakaz zapłaty. Sprawa dotyczyła niezapłaconej faktury za towar w działalności gospodarczej.

Przeczytaj też: Przedsądowe wezwanie do zapłaty – jaki termin?

Odpowiedź: Jeżeli termin zapłaty jest oznaczony i minął, to przedsądowe jak i w ogóle wezwanie do zapłaty nie jest niezbędne do skutecznego wniesienia pozwu ale z innego powodu lepiej je wysłać dłużnikowi: Brak wezwania do zapłaty a zwrot kosztów procesu poniesionych przez powoda.

Natomiast podstawa prawna przedsądowego wezwania do zapłaty w przypadku nieoznaczonego terminu zapłaty, to art. 455 kc (kodeksu cywilnego) który stanowi, że jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania.

Jednak z drugiej strony, zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego, takie zobowiązanie np. w przypadku sprzedaży towaru staje się wymagalne w dniu otrzymania towaru przez nabywcę: Faktura bez terminu płatności

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

12 sierpnia, 2022

Komentarze do 'Podstawa prawna przedsądowego wezwania do zapłaty'

Subscribe to comments with RSS

 1. Wezwanie do zapłaty wato wysłać nie zastanawiając się nad podstawą prawną i czy trzeba. Niejeden dłużnik po otrzymaniu wezwania po prostu zapłacił a przecież o to chodzi.

  Mietek

  14 sie 22 o 10:32

 2. Otrzymałem wezwanie do zapłaty bez podstawy prawnej, czy musze reagować, w jaki sposób?

  Anonim

  1 maj 23 o 11:08

 3. Bez podstawy prawnej czyli co: nie wskazał przepisu na podstawie którego formułuje wezwanie, nie wskazał, o jakie roszczenie chodzi czy wskazał ale roszczenie według Pana / Pani nie istnieje?

  admin

  1 maj 23 o 15:16

Skomentuj