Czy pełnomocnik procesowy może zawrzeć ugodę sądową?
Pytanie: Czy adwokat pozwanego może podpisać za niego ugodę sądową? Jest to sprawa o zapłatę pomiędzy osobami fizycznymi. Ma pełnomocnictwo ale nie wiem czy ono upoważnia go do podpisania ugody – zakres pełnomocnictwa.
Odpowiedź: Art. 91 ust. 4 kpc (kodeksu postepowania cywilnego) stanowi, że pełnomocnictwo procesowe obejmuje z samego prawa umocowanie do zawarcia ugody, zrzeczenia się roszczenia albo uznania powództwa, jeżeli czynności te nie zostały wyłączone w danym pełnomocnictwie. A zatem, jeśli w pełnomocnictwie wyraźnie nie wyłączono umocowania do zawarcia ugody sądowej, to pełnomocnik może zawrzeć ugodę – podpisać ją w imieniu pozwanego (w imieniu strony postępowania).
Zawarcie niekorzystnej ugody przez pełnomocnika
Warto wiedzieć, że ugoda sądowa jest umową cywilnoprawną i nie można się od niej odwołać jak od wyroku. Adwokat lub radca prawny nie ponosi automatycznie odpowiedzialności odszkodowawczej za sam fakt zawarcia niekorzystnej ugody czy przegrania sprawy. Odpowiedzialność powstaje tylko wtedy, gdy udowodni się, że pełnomocnik działał z naruszeniem należytej staranności lub popełnił rażące błędy które miały istotny wpływ na wynik sprawy.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
W żadnym wypadku nie powierzyłabym adwokatowi podpisania za mnie ugody sadowej i w ogóle zawarcia porozumienia bez mojej akceptacji. To niebezpieczny przepis.
Viki
20 lut 23 o 20:55
Przepis jak wskazałem, zezwala też na wykluczenie umocowania pełnomocnika do zawarcia ugody.
admin
21 lut 23 o 01:13
Pełnomocnik może wszystko co niesie ryzyko zrujnowania klienta, nie tylko finansowo ale też wolnościowo (sprawa karna) i psychicznie. Unikać adwokatów jak ognia, poświecić czas na zagłębienie się w przepisy i samodzielnie występować w sprawie.
Rom
25 lut 23 o 16:17
Ja idę do radcy prawnego żeby założył sprawę o zapłatę i zażądam kategorycznie aby w pełnomocnictwie napisane było, że n9ie upoważnia pełnomocnika do zawarcia ugody.
Łukasz
23 maj 25 o 14:37