Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak komornik może uzyskać numer konta”

komentarzy 6

Aktualizacja z dnia 06 czerwca 2017 r. Do poniższych sposobów należy dodać podstawowy a mianowicie skorzystanie przez komornika z systemu OGNIVO, więcej na przykład tutaj: Informacje o kontach bankowych z systemu OGNIVO

Takie pytanie padło w wyszukiwarce – „jak komornik może uzyskać numer konta”. Z tego co mi wiadomo, to numery kont bankowych które zajmują, mają przede wszystkim z Urzędu Skarbowego jako te z których przelewał dłużnik podatek. Może też numer konta bankowego uzyskać z ZUS, do którego dłużnik odprowadza składki ubezpieczeniowe.

Jeżeli dodatkowo pofatyguje się komornik do siedziby firmy / do księgowości dłużnika, to może sobie spisać numer konta bankowego dłużnika z faktur, które ten wystawia kontrahentom.

Jeżeli dłużnikiem jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, to może wystosować zapytanie do jego pracodawcy o numer konta na które ten przelewa dłużnikowi wynagrodzenie. Niektórzy komornicy wysyłają na chybił trafił na przykład ze sześć zapytań do różnych banków, jednak banków i kont bankowych do założenia w Polsce dostatek i takie wysyłki na chybił trafił to właśnie jak w totolotku.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 5 Ocena średnia: 4.2]

30/06/2011

Komentarze do '„jak komornik może uzyskać numer konta”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„jak komornik może uzyskać numer konta”'.

 1. Tych banków wartych zajęcia (nie licząc spółdzielczych) jest około 30-40, więc czasem warto wykonać taką pracę. Na przykład ja w ten sposób odzyskałem 18000zł od jednego z dłużników.

  Lech

  30 Cze 11 12:25

 2. nie jestem pewien, ale obiło mi się o uszy, że banki co miesiąc przesyłają zestawienie kont firmowych do US, osobiste rachunki to już niestety tylko na chybił trafił.

  Szaf

  1 Lip 11 15:27

 3. Ciekawe, jak nie zapomnę to zapytam przy okazji komornika.

  admin

  1 Lip 11 16:02

 4. Ciekawe jaki przepis daje prawo takie dane przesyłać? O ile faktycznie tak robią…

  Rex

  1 Lip 11 22:04

 5. W większości przypadków sami wierzyciele podają numery kont dłużników. Z pójściem do siedziby firmy to już nie zawsze tak łatwo bo zazwyczaj księgowość prowadzona jest przez inny podmiot do tego uprawniony, w przypadku doradcy podatkowego komornik nie uzyska jakichkolwiek informacji – tajemnica zawodowa zwolnic może jedynie sąd.

  Pako

  13 Paź 11 08:36

 6. Jesteś pewien że komornik nie ma prawa do uzyskania informacji z faktur u doradcy podatkowego? Ma prawo do informacji o kontach dłużnika w banku pomimo że bank też jest zobowiązany do zachowania tajemnicy – bankowej.

  admin

  13 Paź 11 10:25

Skomentuj