Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„udowodnienie lichwy”

komentarzy 5

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „udowodnienie lichwy”. Sprawa nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać.

Same lichwiarskie odsetki (czyli wyższe od maksymalnych) np. w umowie pożyczki to jeszcze nie jest dowód przestępstwa lichwy. Po prostu tak określone odsetki są nieważne i wierzyciel może zgodnie z prawem domagać się odsetek maksymalnych w takiej sytuacji a dłużnik nie musi płacić wartości odsetek powyżej maksymalnych. Żeby natomiast zaistniało przestępstwo lichwy to trzeba by wykazać, że w tym wypadku pożyczkodawca wykorzystał przymusowe położenie pożyczkobiorcy i zażądał aby ten podpisem zaakceptował lichwiarskie odsetki gdyż pożyczkodawca wiedział, iże pożyczkobiorca nie ma innego wyjścia – pieniądze są mu koniecznie, pilnie potrzebne a nikt inny mu ich nie pożyczy. Czyli, np. wiedział że pożyczkobiorca potrzebuje pieniędzy na pilną, kosztowną operację dziecka bez przeprowadzenia której dziecko umrze. Albo np. że pożyczkobiorca potrzebuje wykupić drogie lekarstwo bez którego może umrzeć. Albo np. że pożyczkobiorcy grozi mafia gdyż nie spłacił długu.

W sumie, moim zdaniem, to można by sobie dać spokój z takim przestępstwem lichwy, wymazać to z kodeksu karnego. Wystarczą uregulowania cywilne w tym zakresie – odsetki powyżej maksymalnych są nienależne a jeśli nawet pożyczkobiorca zapłaci je, to ma prawo domagać się ich zwrotu od pożyczkodawcy. Wystarczy w tym zakresie znać swoje prawa że tak powiem, cywilne.

Spójrzmy też z drugiej strony na problem lichwiarskich odsetek. Ileż to takich umów pożyczek zostało zawartych kiedy to pożyczkodawca nie chciał udzielić pożyczki ale pożyczkobiorca sam zaproponował odsetki lichwiarskie które skusiły, oślepiły pożyczkodawcę. A teraz nie może odzyskać kasy od oszusta… Nie tylko odsetek ale nawet grosza z kapitału czyli kwoty podstawowej pożyczki.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 8 Ocena średnia: 4.4]

26/06/2011

kategoria lichwa

Komentarze do '„udowodnienie lichwy”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„udowodnienie lichwy”'.

 1. I prymitywna pazerność brała górę, a potem płacz i zgrzytanie zębów…

  Rex

  29 Cze 11 11:27

 2. A co jeśli sam zaproponuję takie lichwiarskie odsetki, spłacę pożyczkę z takim procentem i wystąpie do sądu o naliczenie maksymalnych wskazując na bezprawne wzbogacenie się pożyczkodawcy?

  Edward

  30 Lip 12 10:44

 3. Nieważne, kto zaproponował lichwiarskie odsetki. Możesz złożyć pozew o zwrot lichwiarskiej części spłaconej przez Ciebie podając jako podstawę bezpodstawne wzbogacenie pożyczkodawcy (i pisząc, że nie byłeś świadom tego iż możesz odmówić spłaty lichwiarskiej części odsetek).

  admin

  30 Lip 12 11:46

 4. ok, a jak można się domagać zwortu odsetek nienależnie pobranych przez wierzyciela (sporo wyższych niż maksymalne) jeśli się je już zapłaciło? pozew o zapłatę w epu?

  Meluzyna

  22 Paź 12 23:17

 5. Podstawą jest bezpodstawne wzbogacenie się lichwiarza. Można wnieść pozew w EPU, co najwyżej przekierują do zwykłego postępowania.

  admin

  23 Paź 12 06:49

Skomentuj