Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wierzyciel za granicą ale z tytułem wykonawczym

skomentuj

Taki mail:

Zwracam się do Państwa z zapytaniem…

Posiadam dłużnika,który od dłuższego czasu zwlekał ze zwróceniem udzielonych mu pożyczek (łącznie w kwocie 60.000 pln)
Osoba ta w momencie udzielania mu pożyczek ,prowadziła działalność gospodarczą (firma budowlana) i miały być one przeznaczone na bieżącą działalność tej firmy.

Sprawa znalazła finał w sądzie i zapadł wyrok nakazujący spłacenie całej kwoty w terminie jednego roku.
W trakcie tego roku, dłużnik nie oddał nic z zaległej kwoty.
Czas przeznaczony na zwrot niedawno dobiegł końca i zwróciłem się do sądu o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności, którą to niedawno otrzymałem.

Kolejnym minusem tej sytuacji (poza niespłaconym długiem) jest to, iż przebywam na stałe w Wielkiej Brytanii i nie bardzo jestem w stanie zadbać o „własne interesy” w kraju.

Trudno mi powiedzieć, czy osoba ta nadal prowadzi jeszcze działalność – z tego co mi wiadomo, jego firma się „posypała”.
Być może jest ona teraz zarejestrowana na jego syna, żonę etc.

Oczywiście moje pytanie brzmi: czy byliby Państwo skłonni podjąć się próby odzyskania należności ?

Jeśli tak,bardzo proszę o informacje odnośnie potrzebnych do windykacji dokumentów, upoważnień i tp.

Nie, ja nie chcę… Wyszukaj se Pan w internecie kancelarię prawną w miejscowości w której mieszka dłużnik albo gdzieś nieopodal, zadzwoń i dogadaj się z prawnikiem co do zastępstwa egzekucyjnego. Przyznam, że nie wiem, jakie są standardy rynkowe (jaka zaliczka wchodzi w grę) w tym zakresie bo ja mam tak z moimi mecenasami że ich rola kończy się na uzyskaniu tytułu wykonawczego. Jest to w każdym bądź razie najlepsze rozwiązanie w Twojej sytuacji. Myślę że prawnik prześle Ci mailem wzór pełnomocnictwa, wypełnisz je i wraz z oryginalnym tytułem wykonawczym wyślesz mu. Musicie sobie ustalić jakiś solidny sposób kontaktu zwłaszcza dlatego że komornik będzie zapewne wzywał do uiszczenia zaliczek na wstępie postępowania egzekucyjnego. Nie bój się Pan jednak, to będą koszty maksymalnie może około trzystu złotych włącznie z opłatą za poszukiwanie majątku dłużnika, jeśli zdecydujesz się na tę opcję (zdecyduj się – warto). Może tym kontaktem być np. e-mail – prawnik będzie Ci przesyłał pisma komornicze (wezwania do uiszczenia zaliczki).

Jak dłużnik majątek przepisał to może mecenas zasugeruje Ci skargę pauliańską.

P.S. Możesz od razu przelać prawnikowi pieniądze na zaliczki komornicze to on będzie je uiszczał na wezwanie komornika, chociaż nie wiem, czy prawnik tak zechce.

Czerwiec 17th, 2011 at 8:03 pm

kategoria: komornik

Skomentuj