Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak uniknąć zajęcia wynagrodzenia przez komornika?

2 komentarze

Pytanie: Zbliża się mi egzekucja komornicza, przegrałem odwołanie od wyroku za niezapłaconą fakturę. Obecnie już nie prowadzę działalności gospodarczej, pracuję na umowę o pracę z pensja netto prawie 4500 złotych na rękę. Poza pensja komornik nie ma co mi zabrać, mieszkam u rodziców, samochodu użycz ami ojciec. Czy istnieje sposób na uniknięcia zajęcia wynagrodzenia przez komornika? Spłacałbym wtedy dobrowolnie ale nie tyle co mi może komornik miesięcznie zabierać z takiej pensji.

Odpowiedź: Niektórzy dłużnicy dogadują się z pracodawcą ażeby oficjalnie byli na stawce minimalnej która jest wolna od zajęcia a resztę otrzymują nieoficjalnie czyli jak to się mówi – “pod stołem”. Jeżeli jednak pracuje Pan w państwowej firmie albo w korporacji to coś takiego raczej nie wchodzi w grę.

Znam też sprawę w której dłużnik jako pożyczkobiorca spisał ze swoim ojcem umowę pożyczki na 150 tysięcy złotych, ojciec pozwał go o zapłatę, uzyskał prawomocny nakaz zapłaty i skierował wniosek egzekucyjny do komornika. Prawdziwy dług który miał ten człowiek wynosił około bodajże 25 tysięcy złotych a ten fikcyjny wobec ojca, jak napisałem – 150 tysięcy złotych. Komornik więc prowadził egzekucję obu tych długów dzieląc proporcjonalnie kwotę z egzekucji wynagrodzenia – prawdziwy wierzyciel otrzymywał 5 razy mniej niż jego ojciec. Nie jest to sposób na uniknięci wynagrodzenia ale na znaczne zminimalizowanie nazwijmy skutków – rozciągnięcie w czasie.

Niektórzy jednak idą znacznie dalej – fikcyjna separacja albo nawet rozwód i płacenie wysokich alimentów a alimenty korzystają z pierwszeństwa zaspokajania w egzekucji czyli w wielu przypadkach prawdziwy wierzyciel z tytułu np. właśnie niezapłaconej faktury albo pożyczki czy nawet kredytu bankowego, nie otrzymuje z egzekucji nic!

Miejcie zatem to na względzie wierzyciele aktualni jak i potencjalni. 😉

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

12 grudnia, 2020

Komentarze do 'Jak uniknąć zajęcia wynagrodzenia przez komornika?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Mam niespłacony kredyt którego ściąganiem zajął się już komornik sądowy. Otrzymałam właśnie odpis zajęcia mojego wynagrodzenia. Tak się składa że wynagrodzenie minimalne czyli najniższą krajową. Ile pensji może zając mi komornik, bo słyszałam że taka minimalna stawka jest wolna od zajęcia. Jeżeli tak, to znaczy że egzekucja będzie bezskuteczna i komornik umorzy postępowanie?

  Mima

  1 Lut 21 o 00:13

 2. To prawda, ustawowo wynagrodzenie minimalne jest wolne od zajęcia komorniczego, czyli komornik nie będzie mógł skutecznie egzekwować długu z Pani wynagrodzenia. Proszę jednak wziąć pod uwagę to, ze komornik może prowadzić egzekucję na wniosek wierzyciela nie tylko z wynagrodzenia ale ze wszystkich innych składników majątku dłużnika. Może np. przyjść do Pani do mieszkania i zając ruchomości. Może zająć nieruchomość (o ile Pani takową posiada) albo np. samochód.

  Jeżeli nie posiada Pani żadnego majątku to faktycznie komornik nie ściągnie od Pani długu i postępowanie egzekucyjne w końcu umorzy. Proszę jednak wówczas pamiętać o tym że dług nie zostaje umorzony i wierzyciel w każdej chwili może ponownie wystąpić do komornika z wnioskiem o egzekucję długu. A odsetki za zwłokę będą cały czas narastać; w przypadku kredytu zapewne są to odsetki maksymalne albo niewiele niższe, z tym, że odsetki powstające po wydaniu tytułu wykonawczego przedawniają się szybciej. Mimo tego zwłaszcza więc jeżeli jest Pani osobą młodą, to radziłbym skoncentrować się nie na tym jak uniknąć egzekucji ale przeciwnie – skąd wziąć pieniądze na to aby spłacić egzekwowany kredyt, odsetki i inne koszty związane z egzekucją Może ma Pani jakieś ukryte oszczędności a jeśli nie to może ktoś z rodziny lub znajomy przynajmniej udzieli Pani pożyczki. Ewentualnie pozostają do wzięcia jakieś pożyczki dla zadłużonych ale ich oprocentowanie rzeczywiste może być wyższe niż kredytu który ma Pani do spłacenia.

  admin

  1 Lut 21 o 03:55

Skomentuj