Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak uniknąć zajęcia wynagrodzenia przez komornika?

Brak komentarzy

Pytanie: Zbliża się mi egzekucja komornicza, przegrałem odwołanie od wyroku za niezapłaconą fakturę. Obecnie już nie prowadzę działalności gospodarczej, pracuję na umowę o pracę z pensja netto prawie 4500 złotych na rękę. Poza pensja komornik nie ma co mi zabrać, mieszkam u rodziców, samochodu użycz ami ojciec. Czy istnieje sposób na uniknięcia zajęcia wynagrodzenia przez komornika? Spłacałbym wtedy dobrowolnie ale nie tyle co mi może komornik miesięcznie zabierać z takiej pensji.

Odpowiedź: Niektórzy dłużnicy dogadują się z pracodawcą ażeby oficjalnie byli na stawce minimalnej która jest wolna od zajęcia a resztę otrzymują nieoficjalnie czyli jak to się mówi – “pod stołem”. Jeżeli jednak pracuje Pan w państwowej firmie albo w korporacji to coś takiego raczej nie wchodzi w grę.

Znam też sprawę w której dłużnik jako pożyczkobiorca spisał ze swoim ojcem umowę pożyczki na 150 tysięcy złotych, ojciec pozwał go o zapłatę, uzyskał prawomocny nakaz zapłaty i skierował wniosek egzekucyjny do komornika. Prawdziwy dług który miał ten człowiek wynosił około bodajże 25 tysięcy złotych a ten fikcyjny wobec ojca, jak napisałem – 150 tysięcy złotych. Komornik więc prowadził egzekucję obu tych długów dzieląc proporcjonalnie kwotę z egzekucji wynagrodzenia – prawdziwy wierzyciel otrzymywał 5 razy mniej niż jego ojciec. Nie jest to sposób na uniknięci wynagrodzenia ale na znaczne zminimalizowanie nazwijmy skutków – rozciągnięcie w czasie.

Niektórzy jednak idą znacznie dalej – fikcyjna separacja albo nawet rozwód i płacenie wysokich alimentów a alimenty korzystają z pierwszeństwa zaspokajania w egzekucji czyli w wielu przypadkach prawdziwy wierzyciel z tytułu np. właśnie niezapłaconej faktury albo pożyczki czy nawet kredytu bankowego, nie otrzymuje z egzekucji nic!

Miejcie zatem to na względzie wierzyciele aktualni jak i potencjalni. 😉

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

12 grudnia, 2020

Skomentuj