Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Ach, ci developerzy – spółki z o.o.

komentarze 2

I kolejna wiadomość – zapytanie:

Zakupiłem kilka lat temu od dewelopera apartament na wynajem za 300.000,00zł  przy umowie kupna podpisałem automatycznie drugą umowę na wynajem z tą sama firmą. Deweloper miał płacić co miesiąc czynsz po wybudowaniu apartamentów. Dwa lata temu zakończono budowę wynajmują mój apartament a do dnia dzisiejszego nie płacą mi czynszów i nie mam umowy notarialnej. Apartament mój deweloper zadłużył na dużą kwotę. Teraz grozi mi ogłoszeniem upadłości. Zaległości w czynszach sięgają kwoty około 60 tys. zł. + faktury na zakup apartamentu w wysokości 300.000,00zł. Deweloper otwiera co jakiś czas nową spółkę pozostawiając mnie z umowami na firmę istniejącą tylko na papierku i z długami. W sezonie letnim 2010r. przerób ze wszystkich apartamentów (122szt) wyniósł około 9 mln zł. Koszty to koło 5 mln zł. resztę wyprowadził z firmy właściciel S. pozostawiając nam ” fige z makiem” Moje pytanie dotyczy czy jesteście Państwo w stanie odzyskać moje pieniądze od firmy macierzystej: … bo większość spółek jakie Pan S. utworzył jest z długami a ja z jedną z nich mam podpisaną umowę. Na tą chwilę nie mam możliwości finansowych i kompetencji aby sam zająć się sprawą. Proszę o kontakt.

No cóż, trzeba uzyskać tytuł wykonawczy przeciwko spółce i zapewne szybko komornik zorientuje się że egzekucja będzie bezskuteczna. Poprosić więc nieformalnie komornika aby postępowanie egzekucyjne umorzył nie zwlekając, i z postanowieniem o umorzeniu wytoczyć proces o zapłatę przeciwko prezesowi spółki. Niestety, trzeba rozróżnić prezesa od jego spółek i gdy to on jest dłużnikiem, to nie można prowadzić egzekucji z jego spółek bo to osobne podmioty z osobowościami prawnymi.

Psychopatyczne osobowości. Póki co też, dłużnikiem jest ta jedna spółka a nie jej prezes (dopóki nie uzyskasz tytułu wykonawczego przeciwko niemu). Na przykład będąca dłużnikiem spółka nie ma nic a prezes prywatnie ma np. najnowszy model BMW albo Mercedesa – nie można prowadzić egzekucji z samochodu ani innego mienia osobistego prezesa. Albo inna sytuacja – druga spółka tego samego prezesa ma super samochody, nieruchomości itd. – też nie można ich zająć bo dłużnikiem jest inna spółka, to nic że należąca do tego samego człowieka. Zresztą formalnie ujmując to spółka nie ma właściciela jako takiego tylko udziałowców. A gdy będzie już tytuł wykonawczy przeciwko prezesowi, to co do jego spółek, to można jedynie prowadzić egzekucję z jego udziałów, o ile jako prezes jest jednocześnie udziałowcem, ale nie np. z konta firmowego ani z innych składników majątku samej spółki.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

12/03/2011

kategoria spółka z o.o.

Komentarze do 'Ach, ci developerzy – spółki z o.o.'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Ach, ci developerzy – spółki z o.o.'.

  1. dlatego kocham spółki z o.o. :- D

    gtz

    12 Mar 11 08:12

  2. Hehe 🙂 Ja też 🙂

    Rex

    29 Mar 11 23:43

Skomentuj