Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak sprawdzić sąd rejestrowy spółki?

11 komentarzy

Zauważyłem, że sporo osób miewa problem z ustaleniem sądu rejestrowego jakiejś spółki, najczęściej spółki z o. o. Tytułowe pytanie czyli “jak sprawdzić sąd rejestrowy spółki” jest też często wpisywane w wyszukiwarce. Pytania takie dotyczą zapewne sądu rejestrowego nie tylko już istniejących spółek ale też tych które ma się zamiar zarejestrować.

Przeczytaj też: Oznaczenie spółki z o.o. w pozwie

Niektórzy myślą, że sądem rejestrowym jest sąd rejonowy w okręgu którego spółka ma siedzibę. Może tak być lecz nie musi tak być. Ot na przykład niedawno zostałem zapytany, czy sądem rejestrowym dla spółki z siedzibą w Wąsoszy jest Sąd Rejonowy w Głogowie. Pytający bowiem pomyślał sobie bowiem, że skoro Wąsosz leży w obszarze właściwości miejscowej Sądu Rejonowego w Głogowie, to ten sąd jest zarazem sądem rejestrowym tej spółki z siedzibą w Wąsoszy. Tak jednak nie jest a to (choćby) dlatego, że Sąd Rejonowy w Głogowie nie ma Wydziału Gospodarczego KRS a to właśnie w takim wydziale rejestruje się spółkę prawa handlowego. Ustaliłem, że sądem rejestrowym dla spółki z siedzibą w Wąsoszy jest Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej.

Przeczytaj też: Kurator dla osoby prawnej

Jak to ustaliłem? Ano znalazłem się na tej witrynie Ministerstwa Sprawiedliwości: https://arch-bip.ms.gov.pl/pl/rejestry-i-ewidencje/krajowy-rejestr-sadowy/adresy/ a tam mamy adresy i obszary właściwości Wydziałów Gospodarczych KRS oraz oddziałów Centralnej Informacji KRS. Trzeba kliknąć w tekst (link tekstowy) ” Lista Wydziałów Gospodarczych Krajowego Rejestru Sądowego zawierająca adresy, numery telefonów oraz wykaz właściwości dla każdego wydziału” co spowodowało u mnie pobranie pliku tekstowego. Następnie wcisnąłem równocześnie klawisze Ctrl F, wpisałem w okienku wyszukiwania “Wąsosz” i znalazłem ją przyporządkowaną do Sądu Rejonowego dla Wrocławia – Fabrycznej IX Wydział Gospodarczy – KRS.

Uwaga, pierwsza “Wąsosz” która została wyszukana to nie była ta (inny region Polski), kliknąłem zatem jeszcze raz i została znaleziona ta której szukałem. Miej na względzie taką ewentualność.

Przeczytaj też: CEIDG a KRS – różnice

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

24 lipca, 2021

Komentarze do 'Jak sprawdzić sąd rejestrowy spółki?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Można też sprawdzić w odpisie KRS spółki który sąd jest sądem wpisu.

  Skiba

  24 lip 21 o 22:15

 2. To nie jest pewny sposób. Dlatego, że spółka mogła zmienić siedzibę a tym samym zmienił się sąd rejestrowy i ta zmiana znaczy sadu rejestrowego nie została w odpisie z KRS uwzględniona. Na przykład jest sobie chyba z 20 lat działająca spółka z o.o. która ma w odpisie: RHB …. Sąd Rejonowy w Lesznie a w międzyczasie zmieniła siedzibę (inne województwo) i teraz podlega pod inny sąd rejestrowy o którym w odpisie z KRS brak wzmianki.

  admin

  25 lip 21 o 07:35

 3. Czy sąd rejestrowy dla spółki jest jednocześnie sądem orzekającym jeżeli spółka jest pozwaną?

  Kotowski

  27 lip 21 o 19:37

 4. Nie, spółkę pozywa się w wydziale gospodarczym ale nie w gospodarczym KRS. Co do sądu, to też w wielu przypadkach jest wydział gospodarczy w innym sądzie niż wydział KRS.

  admin

  27 lip 21 o 19:51

 5. Jaki najczęściej numer ma wydział krs?

  Bogna

  20 sie 21 o 15:35

 6. Nie wiem czy jest jakiś najczęściej, nie w ten sposób należy szukać wydziału krs…

  admin

  21 sie 21 o 06:22

 7. To jak ustalić który to jest wydział?

  Bogna

  21 sie 21 o 16:35

 8. Właśnie o tym przecież jest tekst nad komentarzami, proszę przeczytać.

  admin

  21 sie 21 o 18:43

 9. Problem w tym że w sądach jak i u komorników jest taki piekny zwyczaj nie odbierać telefonow wtedy potwierdzenie właściwego sądu jest niemożliwe.

  Luki

  18 wrz 21 o 17:16

 10. Nie ma czego potwierdzać, na wskazanej stronie są pewne, aktualne informacje.

  admin

  18 wrz 21 o 17:47

 11. Ustaliłem sąd rejestrowy spółki w celu złożenia wniosku o ustanowienie kuratora a ten sąd rejestrowy odesłał mnie do właściwego dla spółki sądu rejonowego bo rzekomo jest nadzór tegoż rejonowego sądu nad komorniczą egzekucją. Sąd rejestrowy chyba to w szklanej kuli ujrzał, bo nigdzie w żadnym rejestrach nie ma takiej informacji.

  Anonim

  6 paź 21 o 12:42

Skomentuj