Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Wniosek dłużnika o ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego

17 komentarzy

Zdarza się, że prowadząc egzekucję z rachunku bankowego komornik zabiera dłużnikowi znajdujące się na tym rachunku wynagrodzenie za pracę już po potrąceniu tegoż wynagrodzenia przez komornika w zakładzie pracy dłużnika albo gdy dłużnik otrzymuje wynagrodzenie minimalne które jest wolne we całości od egzekucji. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca natomiast komornicy tłumaczą się w takich przypadkach, że nie wiedzą z jakiego tytułu pochodzą środki znajdujące się na koncie bankowym dłużnika. To prawda, nie wiedzą ale mogliby, wysyłając do banku polecenie zajęcia konta, informować bank aby pozostawił środki z tytułu wynagrodzenia za pracę, alimentów, 500 plus…

Przeczytaj też: Komornik zajął 500 plus, zasiłek pielęgnacyjny …

Wiem o pewnej komornik która takie zastrzeżenia w poleceniach zajęcia zawiera, może więc nie tylko ona lecz i niektórzy inni komornicy. Tak czy inaczej, w licznych przypadkach dłużnicy pozbawiani są znajdującego się na koncie wynagrodzenia i innych świadczeń jak wspomniane wyżej a które nie podlegają egzekucji. Dłużnik w takiej sytuacji co prawda może wnieść skargę na czynności komornika ale zanim wniesie, to pieniądze mogą już być u wierzyciela ponieważ komornik ma cztery dni na przekazanie wierzycielowi wyegzekwowanych środków. A wierzyciel prawdopodobnie nie będzie skory do ich zwrotu dłużnikowi.

Przeczytaj też: Ograniczenie egzekucji z nieruchomości

Aby zapobiec zaistnieniu takich sytuacji, dłużnik powinien zawczasu skierować do komornika wniosek o ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego o kwoty które (dalszej) egzekucji nie podlegają, jak te z tytułów wskazanych wcześniej. Wniosek należy odpowiednio udokumentować czyli na przykład wnosząc o ograniczenie egzekucji o wynagrodzenie za pracę, załączyć wcześniejsze przelewy wynagrodzenia na tenże rachunek bankowy ewentualnie dodatkowo kserokopię umowy o pracę. Analogicznie w przypadku innych świadczeń.

Przeczytaj też: Odszkodowanie od banku za przelanie komornikowi świadczeń niepodlegających egzekucji

Aha, jeszcze jedno. Uchylenie zajęcia wierzytelności wpływającej na rachunek bankowy nie jest ograniczeniem egzekucji z rachunku bankowego o tę wierzytelność. Wyjaśniam na przykładzie (pytanie które otrzymałem dziś i moja odpowiedź):

Mam pytanie odnośnie tego jak ogarnąć sprawę tego że komornik uchyla zajęcie zwrotu z podatku a gdy ten zwrot wpływa na konto on jest zajęty a komornik rozkłada ręce ( blokada przez tego komornika konta bankowego) Twierdzi że nie ma takiej możliwości aby odblokować te pieniądze Co mam zrobić w tej sytuacji?

Przeczytaj też: Jak szybko komornik dowie się o nowym koncie bankowym?

Może Pani wnieść skargę na tę czynność komornika ale moim zdaniem skarga nie zostanie uwzględniona, ponieważ zajęcie tych środków na koncie według mnie istotnie jest zgodne z prawem pomimo uchylenia zajęcia u źródła czyli w urzędzie skarbowym. Mamy sytuację prawną w której jakby zajęcia tej wierzytelności w urzędzie skarbowym wcale nie było; pieniądze wpływają na konto a komornik je zajmuje. Moim zdaniem trzeba by dodatkowo załatwić z wierzycielem ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego czyli wyłączyć z egzekucji środki pochodzące ze zwrotu nadpłaty podatku. Skutecznie może o to wnioskować do komornika tylko wierzyciel a nie dłużnik ponieważ egzekucja z nadpłaty podatku jest dopuszczalna.

Przeczytaj też: Kiedy komornik nie może zająć wynagrodzenia?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

2 lipca, 2020

Komentarze do 'Wniosek dłużnika o ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego'

Subscribe to comments with RSS

 1. A czy skarga na komornika w takich przypadkach jest płatna?

  Izza

  2 lip 20 o 20:10

 2. Tak, opłata wynosi 100 50 złotych i nie jestem pewien czy zostanie taka skarga uwzględniona. Tak czy inaczej w takim przypadku sugeruję razem ze skargą złożyć wniosek o ograniczenie egzekucji z konta bankowego. Komornik ma cztery dni na przekazanie wierzycielowi pieniędzy przesłanych komornikowi przez bank. Skarga i wniosek wysłany pocztą poleconą nawet priorytetową może dotrzeć za późno, najlepiej więc doręczyć osobiście do kancelarii komorniczej.

  admin

  2 lip 20 o 20:27

 3. Porządny komornik to pisze do banku w zajęciu, że bank ma nie przekazywać komornikowi pieniędzy stanowiących wynagrodzenie ani innych kwot ustawowo nie podlegających zajęciu.

  Maja

  17 cze 21 o 05:59

 4. Takich porządnych komorników to chyba jak na lekarstwo, ja takiego nie spotkałam.

  Izza

  17 cze 21 o 10:33

 5. Komornik która prowadziła wobec mnie egzekucję tak napisała w zajęciu do banku a więc że nie podlega zajęciu to i tamto.

  Lidka

  5 lip 21 o 15:05

 6. To nie powinno być dowolnością znaczy to informowanie banku o obowiązku ograniczenia egzekucji w przypadku środków jej nie podlegających. Dziw, że przepisy tego nie zawierają?

  Ona

  2 wrz 21 o 19:50

 7. No ja w żadnej ustawie czegoś takiego nie znalazłem.

  admin

  2 wrz 21 o 21:48

 8. A co w przypadku jeżeli wniosek będzie zawczasu u komornika a gdy przyjdzie do zajęcia konta to zajmie to czego nie powinien zgodnie z wnioskiem zająć?

  Kapral

  14 sty 22 o 16:41

 9. Wtedy szybko wnieść skargę na czynności komornika a konkretnie w tym wypadku na zajęcie tych środków.

  admin

  14 sty 22 o 18:01

 10. Dziękuję za radę a gdzie się wnosi taką skargę na czynności komornika?

  Kapral

  14 sty 22 o 18:44

 11. Do sądu rejonowego przy którym komornik jest ustanowiony. Pryz czym skargę wnosi się do sądu za pośrednictwem komornika którego czynność zaskarżamy. Komornik może uznać skargę za zasadną i wtedy wycofuje się z zaskarżonej czynności i w takim wypadku nie przekazuje skargi do sądu.

  admin

  14 sty 22 o 20:16

 12. Na dobrą wolę wierzyciela nie ma co liczyć, już dawno stracił cierpliwość, bo spawa w sądzie aż do klauzuli wykonalności trwała długo a pozew też pewnie nie od razu po upływie terminu zapłaty wniósł.

  tokaj

  24 sty 22 o 15:49

 13. Nieraz wina jest po stronie banku który nie respektuje informacji od komornika o ograniczeniu egzekucji, zawartej już w poleceniu zajęcia konta!

  szufel

  26 lut 22 o 18:23

 14. Tylko taka mała uwaga – od 1 stycznia 2019 roku opłata stała za skargę na czynności komornika wynosi 50 zł.

  Olej

  1 mar 22 o 17:21

 15. Prawda, dziękuję za zwrócenie uwagi.

  admin

  1 mar 22 o 17:30

 16. jak pozwac bank za pozwolenia na zajecie komornicze na tym koncie bankowym mam tylko świadczenia na niepełnosprawne dziecko i środki na leczenie komornik zablokował mi środki ale wszybko wyjasnilam z komornikiem i srodki mi odblokowaltylko bank nie chce juz dzis bylam w oddzialach banku pisza wnioski i nic nadal mam środki zablokowane a musze jutro wpłacic na leczenie córki

  Krystyna

  12 kw. 22 o 10:06

 17. Bank powinien odblokować je na żądanie komornika, jeżeli bank nie wykona polecenia komornika, ten może ukarać odpowiedzialne za to osoby grzywną a Pani ewentualnie pozew o odszkodowanie przeciwko bankowi, wykazując w pozwie poniesioną przez to szkodę. Jeżeli bank przekaże te środki komornikowi pomimo polecenia od niego aby je zwolnił, to komornik powinien je Pani zwrócić.

  admin

  12 kw. 22 o 10:37

Skomentuj