Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wniosek dłużnika o ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego

7 komentarzy

Zdarza się, że prowadząc egzekucję z rachunku bankowego komornik zabiera dłużnikowi znajdujące się na tym rachunku wynagrodzenie za pracę już po potrąceniu tegoż wynagrodzenia przez komornika w zakładzie pracy dłużnika albo gdy dłużnik otrzymuje wynagrodzenie minimalne które jest wolne we całości od egzekucji. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca natomiast komornicy tłumaczą się w takich przypadkach, że nie wiedzą z jakiego tytułu pochodzą środki znajdujące się na koncie bankowym dłużnika. To prawda, nie wiedzą ale mogliby, wysyłając do banku polecenie zajęcia konta, informować bank aby pozostawił środki z tytułu wynagrodzenia za pracę, alimentów, 500 plus… Wiem o pewnej komornik która takie zastrzeżenia w poleceniach zajęcia zawiera, może więc nie tylko ona lecz i niektórzy inni komornicy. Tak czy inaczej, w licznych przypadkach dłużnicy pozbawiani są znajdującego się na koncie wynagrodzenia i innych świadczeń jak wspomniane wyżej a które nie podlegają egzekucji. Dłużnik w takiej sytuacji co prawda może wnieść skargę na czynności komornika ale zanim wniesie, to pieniądze mogą już być u wierzyciela ponieważ komornik ma cztery dni na przekazanie wierzycielowi wyegzekwowanych środków. A wierzyciel prawdopodobnie nie będzie skory do ich zwrotu dłużnikowi.

Aby zapobiec zaistnieniu takich sytuacji, dłużnik powinien zawczasu skierować do komornika wniosek o graniczenie egzekucji z rachunku bankowego o kwoty które (dalszej) egzekucji nie podlegają, jak te z tytułów wskazanych wcześniej. Wniosek należy odpowiednio udokumentować czyli na przykład wnosząc o ograniczenie egzekucji o wynagrodzenie za pracę, załączyć wcześniejsze przelewy wynagrodzenia na tenże rachunek bankowy ewentualnie dodatkowo kserokopię umowy o pracę. Analogicznie w przypadku innych świadczeń.

Aha, jeszcze jedno. Uchylenie zajęcia wierzytelności wpływającej na rachunek bankowy nie jest ograniczeniem egzekucji z rachunku bankowego o tę wierzytelność. Wyjaśniam na przykładzie (pytanie które otrzymałem dziś i moja odpowiedź):

Mam pytanie odnośnie tego jak ogarnąć sprawę tego że komornik uchyla zajęcie zwrotu z podatku a gdy ten zwrot wpływa na konto on jest zajęty a komornik rozkłada ręce ( blokada przez tego komornika konta bankowego) Twierdzi że nie ma takiej możliwości aby odblokować te pieniądze Co mam zrobić w tej sytuacji?

Może Pani wnieść skargę na tę czynność komornika ale moim zdaniem skarga nie zostanie uwzględniona, ponieważ zajęcie tych środków na koncie według mnie istotnie jest zgodne z prawem pomimo uchylenia zajęcia u źródła czyli w urzędzie skarbowym. Mamy sytuację prawną w której jakby zajęcia tej wierzytelności w urzędzie skarbowym wcale nie było; pieniądze wpływają na konto a komornik je zajmuje. Moim zdaniem trzeba by dodatkowo załatwić z wierzycielem ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego czyli wyłączyć z egzekucji środki pochodzące ze zwrotu nadpłaty podatku. Skutecznie może o to wnioskować do komornika tylko wierzyciel a nie dłużnik ponieważ egzekucja z nadpłaty podatku jest dopuszczalna.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

2 lipca, 2020

Komentarze do 'Wniosek dłużnika o ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego'

Subscribe to comments with RSS

 1. A czy skarga na komornika w takich przypadkach jest płatna?

  Izza

  2 Lip 20 o 20:10

 2. Tak, opłata wynosi 100 złotych i nie jestem pewien czy zostanie taka skarga uwzględniona. Tak czy inaczej w takim przypadku sugeruję razem ze skargą złożyć wniosek o ograniczenie egzekucji z konta bankowego. Komornik ma cztery dni na przekazanie wierzycielowi pieniędzy przesłanych komornikowi przez bank. Skarga i wniosek wysłany pocztą poleconą nawet priorytetową może dotrzeć za późno, najlepiej więc doręczyć osobiście do kancelarii komorniczej.

  admin

  2 Lip 20 o 20:27

 3. Porządny komornik to pisze do banku w zajęciu, że bank ma nie przekazywać komornikowi pieniędzy stanowiących wynagrodzenie ani innych kwot ustawowo nie podlegających zajęciu.

  Maja

  17 Cze 21 o 05:59

 4. Takich porządnych komorników to chyba jak na lekarstwo, ja takiego nie spotkałam.

  Izza

  17 Cze 21 o 10:33

 5. Komornik która prowadziła wobec mnie egzekucję tak napisała w zajęciu do banku a więc że nie podlega zajęciu to i tamto.

  Lidka

  5 Lip 21 o 15:05

 6. To nie powinno być dowolnością znaczy to informowanie banku o obowiązku ograniczenia egzekucji w przypadku środków jej nie podlegających. Dziw, że przepisy tego nie zawierają?

  Ona

  2 Wrz 21 o 19:50

 7. No ja w żadnej ustawie czegoś takiego nie znalazłem.

  admin

  2 Wrz 21 o 21:48

Skomentuj