Wniosek dłużnika o ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego
Zdarza się, że prowadząc egzekucję z rachunku bankowego komornik zabiera dłużnikowi znajdujące się na tym rachunku wynagrodzenie za pracę już po potrąceniu tegoż wynagrodzenia przez komornika w zakładzie pracy dłużnika albo gdy dłużnik otrzymuje wynagrodzenie minimalne które jest wolne we całości od egzekucji. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca natomiast komornicy tłumaczą się w takich przypadkach, że nie wiedzą z jakiego tytułu pochodzą środki znajdujące się na koncie bankowym dłużnika. To prawda, nie wiedzą ale mogliby, wysyłając do banku polecenie zajęcia konta, informować bank aby pozostawił środki z tytułu wynagrodzenia za pracę, alimentów, 500 plus…
Przeczytaj też: Komornik zajął 500 plus, zasiłek pielęgnacyjny …
Wiem o pewnej komornik która takie zastrzeżenia w poleceniach zajęcia zawiera, może więc nie tylko ona lecz i niektórzy inni komornicy. Tak czy inaczej, w licznych przypadkach dłużnicy pozbawiani są znajdującego się na koncie wynagrodzenia i innych świadczeń jak wspomniane wyżej a które nie podlegają egzekucji. Dłużnik w takiej sytuacji co prawda może wnieść skargę na czynności komornika ale zanim wniesie, to pieniądze mogą już być u wierzyciela ponieważ komornik ma cztery dni na przekazanie wierzycielowi wyegzekwowanych środków. A wierzyciel prawdopodobnie nie będzie skory do ich zwrotu dłużnikowi.
Przeczytaj też: Ograniczenie egzekucji z nieruchomości
Aby zapobiec zaistnieniu takich sytuacji, dłużnik powinien zawczasu skierować do komornika wniosek o ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego o kwoty które (dalszej) egzekucji nie podlegają, jak te z tytułów wskazanych wcześniej. Wniosek należy odpowiednio udokumentować czyli na przykład wnosząc o ograniczenie egzekucji o wynagrodzenie za pracę, załączyć wcześniejsze przelewy wynagrodzenia na tenże rachunek bankowy ewentualnie dodatkowo kserokopię umowy o pracę. Analogicznie w przypadku innych świadczeń.
Przeczytaj też: Odszkodowanie od banku za przelanie komornikowi świadczeń niepodlegających egzekucji
Aha, jeszcze jedno. Uchylenie zajęcia wierzytelności wpływającej na rachunek bankowy nie jest ograniczeniem egzekucji z rachunku bankowego o tę wierzytelność. Wyjaśniam na przykładzie (pytanie które otrzymałem dziś i moja odpowiedź):
Mam pytanie odnośnie tego jak ogarnąć sprawę tego że komornik uchyla zajęcie zwrotu z podatku a gdy ten zwrot wpływa na konto on jest zajęty a komornik rozkłada ręce ( blokada przez tego komornika konta bankowego) Twierdzi że nie ma takiej możliwości aby odblokować te pieniądze Co mam zrobić w tej sytuacji?
Przeczytaj też: Jak szybko komornik dowie się o nowym koncie bankowym?
Może Pani wnieść skargę na tę czynność komornika ale moim zdaniem skarga nie zostanie uwzględniona, ponieważ zajęcie tych środków na koncie według mnie istotnie jest zgodne z prawem pomimo uchylenia zajęcia u źródła czyli w urzędzie skarbowym. Mamy sytuację prawną w której jakby zajęcia tej wierzytelności w urzędzie skarbowym wcale nie było; pieniądze wpływają na konto a komornik je zajmuje. Moim zdaniem trzeba by dodatkowo załatwić z wierzycielem ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego czyli wyłączyć z egzekucji środki pochodzące ze zwrotu nadpłaty podatku. Skutecznie może o to wnioskować do komornika tylko wierzyciel a nie dłużnik ponieważ egzekucja z nadpłaty podatku jest dopuszczalna.
Przeczytaj też: Kiedy komornik nie może zająć wynagrodzenia?
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
A czy skarga na komornika w takich przypadkach jest płatna?
Izza
2 lip 20 o 20:10
Tak, opłata wynosi
10050 złotych i nie jestem pewien czy zostanie taka skarga uwzględniona. Tak czy inaczej w takim przypadku sugeruję razem ze skargą złożyć wniosek o ograniczenie egzekucji z konta bankowego. Komornik ma cztery dni na przekazanie wierzycielowi pieniędzy przesłanych komornikowi przez bank. Skarga i wniosek wysłany pocztą poleconą nawet priorytetową może dotrzeć za późno, najlepiej więc doręczyć osobiście do kancelarii komorniczej.admin
2 lip 20 o 20:27
Porządny komornik to pisze do banku w zajęciu, że bank ma nie przekazywać komornikowi pieniędzy stanowiących wynagrodzenie ani innych kwot ustawowo nie podlegających zajęciu.
Maja
17 cze 21 o 05:59
Takich porządnych komorników to chyba jak na lekarstwo, ja takiego nie spotkałam.
Izza
17 cze 21 o 10:33
Komornik która prowadziła wobec mnie egzekucję tak napisała w zajęciu do banku a więc że nie podlega zajęciu to i tamto.
Lidka
5 lip 21 o 15:05
To nie powinno być dowolnością znaczy to informowanie banku o obowiązku ograniczenia egzekucji w przypadku środków jej nie podlegających. Dziw, że przepisy tego nie zawierają?
Ona
2 wrz 21 o 19:50
No ja w żadnej ustawie czegoś takiego nie znalazłem.
admin
2 wrz 21 o 21:48
A co w przypadku jeżeli wniosek będzie zawczasu u komornika a gdy przyjdzie do zajęcia konta to zajmie to czego nie powinien zgodnie z wnioskiem zająć?
Kapral
14 sty 22 o 16:41
Wtedy szybko wnieść skargę na czynności komornika a konkretnie w tym wypadku na zajęcie tych środków.
admin
14 sty 22 o 18:01
Dziękuję za radę a gdzie się wnosi taką skargę na czynności komornika?
Kapral
14 sty 22 o 18:44
Do sądu rejonowego przy którym komornik jest ustanowiony. Pryz czym skargę wnosi się do sądu za pośrednictwem komornika którego czynność zaskarżamy. Komornik może uznać skargę za zasadną i wtedy wycofuje się z zaskarżonej czynności i w takim wypadku nie przekazuje skargi do sądu.
admin
14 sty 22 o 20:16
Na dobrą wolę wierzyciela nie ma co liczyć, już dawno stracił cierpliwość, bo spawa w sądzie aż do klauzuli wykonalności trwała długo a pozew też pewnie nie od razu po upływie terminu zapłaty wniósł.
tokaj
24 sty 22 o 15:49
Nieraz wina jest po stronie banku który nie respektuje informacji od komornika o ograniczeniu egzekucji, zawartej już w poleceniu zajęcia konta!
szufel
26 lut 22 o 18:23
Tylko taka mała uwaga – od 1 stycznia 2019 roku opłata stała za skargę na czynności komornika wynosi 50 zł.
Olej
1 mar 22 o 17:21
Prawda, dziękuję za zwrócenie uwagi.
admin
1 mar 22 o 17:30
jak pozwac bank za pozwolenia na zajecie komornicze na tym koncie bankowym mam tylko świadczenia na niepełnosprawne dziecko i środki na leczenie komornik zablokował mi środki ale wszybko wyjasnilam z komornikiem i srodki mi odblokowaltylko bank nie chce juz dzis bylam w oddzialach banku pisza wnioski i nic nadal mam środki zablokowane a musze jutro wpłacic na leczenie córki
Krystyna
12 kw. 22 o 10:06
Bank powinien odblokować je na żądanie komornika, jeżeli bank nie wykona polecenia komornika, ten może ukarać odpowiedzialne za to osoby grzywną a Pani ewentualnie pozew o odszkodowanie przeciwko bankowi, wykazując w pozwie poniesioną przez to szkodę. Jeżeli bank przekaże te środki komornikowi pomimo polecenia od niego aby je zwolnił, to komornik powinien je Pani zwrócić.
admin
12 kw. 22 o 10:37