Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Przywłaszczenie pieniędzy z pożyczki?

5 komentarzy

Pytanie: Pożyczyłem pieniądze człowiekowi poleconemu przez kolegę, termin zwrotu pożyczki minął a tamten nie tylko że nie oddaje ale jeszcze sobie kpi ze mnie. Złożyłem zawiadomienie o wyłudzeniu ale prokurator sprawę umorzył wskazując drogę cywilną czyli sąd cywilny i komornika ale jestem prawie pewny, że egzekucja byłaby nieskuteczna przeciwko temu człowiekowi. Zastanawiam się, czy nie można by teraz ugryźć sprawy pod kątem przywłaszczenia tych pieniędzy z pożyczki? Jak Pan uważa?

Przeczytaj też: Wyłudzenia kredytów i pożyczek

Odpowiedź: Nie, w przypadku niezwracanej pożyczki nie dochodzi do popełnienia przestępstwa przywłaszczenia. Zgodnie bowiem z art. 720 § 1 KC (Kodeksu cywilnego) przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Oznacza to, że pożyczone pieniądze stają się własnością pożyczkobiorcy. Przywłaszczenie natomiast dotyczy cudzej rzeczy ruchomej, może to być także przywłaszczenie pieniędzy.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

21 września, 2021

kategoria kredyty

Komentarze do 'Przywłaszczenie pieniędzy z pożyczki?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Gdyby było to przywłaszczeniem i złożyłby zawiadomienie to też prokurator umorzyłby 🙂 Umarzają jak leci chyba że mają w tym finansowy interes albo temat jest już bardzo medialny.

    Ksyś

    21 wrz 21 o 09:42

  2. A znasz warunki zaistnienia przestępstwa wyłudzenia że tak piszesz? Samo nieoddawanie nie jest wyłudzeniem bez zaistnienia wprowadzenia w błąd pokrzywdzonego.

    himan

    21 wrz 21 o 09:56

  3. To jest coś w rodzaju czegoś co się nazywa fikcją prawną. Jasne przecież dla każdego że pieniądz to pieniądz i dajmy na to 100 złotych wydrukowane w 2015 roku to to samo co 100 złotych wydrukowane rok później. I pożyczka jest po prostu powierzeniem pieniędzy które trzeba oddac.

    fiksum dyrdum

    21 wrz 21 o 11:42

  4. Wiem, co masz na myśli ale fikcja prawna to coś innego: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fikcja_prawna

    admin

    21 wrz 21 o 11:46

  5. No prawda, to nie kodeksowa fikcja prawna co napisałem. Nie zmieni to faktu takiego, że pieniądze z pożyczki to tak naprawdę pieniądze powierzone pieniądze i pożyczkobiorca nie oddając ich po terminie i na wezwanie pożyczkodawcy: przywłaszcza je.

    fiksum dyrdum

    21 wrz 21 o 14:16

Skomentuj