Myśli o kredycie z pomocą doradcy
Kiedy pojawi się w naszej głowie myśl: chcę mieć własny dom, samochód, to równocześnie z nią pojawia się słowo kredyt. Jak tu w dzisiejszych czasach tanio, bezproblemowo i korzystnie uzyskać kredyt? Na początek warto umówić się z niezależnym doradcą finansowych jest ich teraz sporo na rynku. Taka osoba wie o kredytach wszystko albo prawie wszystko. W każdym bądź razie wie dużo więcej niż my. A co najważniejsze nie jest pracownikiem żadnego z banków i jest w stanie dobrać kredyt tak aby był jak najkorzystniejszy.
Przeczytaj też: Kredyt hipoteczny. Za co musimy zapłacić?
Podczas takiego spotkania padną pytania dotyczące tego ile warta jest nieruchomość, czy posiadamy wkład własny jeśli tak to w jakiej wielkości, czy prowadzimy sami gospodarstwo, w jakim czasie chcemy spłacić kredyt, czy myślimy o wcześniejszej spłacie, ile wynosi nasz dochód netto, ile maksymalnie miesięcznie chcemy przeznaczyć na ratę. Dzięki tym pytaniom specjalista jest w stanie wytypować kilka banków które proponują jak najlepsze warunki kredytowania dla nas. Kolejnym etapie takiej rozmowy z doradcą jest przedstawienie kredytobiorcy ofert poszczególnych banków. Szczegółowo omawiana jest każda oferta. Przedstawiane są zarówno wady i zalety jakie niesie kredyt w tym a nie innym banku.
Przeczytaj też: Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego?
Dowiadujemy się o tym że oprócz opłat o których wszyscy jasno i otwarcie nam mówią są też koszty o których istnieniu nie mamy zielonego pojęcia. Ale zacznijmy od początku; do kosztów zaliczymy marżę banku i miło by było gdyby jak najniższa, bo wtedy koszt naszego kredytu jest niższy. Później usłyszymy o prowizji dla banku za udzielenie kredytu, o konieczności dokonania wyceny nieruchomości. Dowiemy się że konieczne jest wykupienie ubezpieczenia od pożaru i innych zdarzeń losowych na czas w jakim będziemy mieć kredyt. A na koniec okaże się że bank się boi i na czas dokonywania wpisu nieruchomości do księgi wieczystej konieczne jest dodatkowe ubezpieczenie bądź wyższa prowizja. Kredyt i te koszty wcale nie są takie złe. Wszystko zależy od nas i tego jaki bank sobie wybierzemy. Może okazać się że nie będziemy ponosić kosztów związanych z prowizją i wyceną.
Przeczytaj też: Kredyt hipoteczny – co powinieneś wiedzieć
Na koniec specjalista wydrukuje nam listę dokumentów które potrzebujemy aby móc ubiegać się o kredyt. Powie że możemy liczyć na niego w załatwieniu części formalność np. dokumentów od dewelopera jeśli kupujemy nieruchomość z rynku pierwotnego. A co najważniejsze taka rozmowa z kimś kompetentnym w danej dziedzinie jest wstanie nam pokazać że nie musimy ograniczyć się do terminowego spłacania kredytu przez z góry określone 30 lata. Wystarczy tylko dobrze określić kwotę jaką chcemy przeznaczyć na ratę. Później zawyżyć czas spłaty aby kwota była niższa niż ta którą miesięcznie dysponujemy. A to co zostanie wpłacamy na lokatę która jest wyżej oprocentowaną niż nasz kredyt. I w taki sposób czas spłaty z 30 lat może zmniejszyć się do 15 albo nawet do 10 lat. To jaki kredyt i na jakich warunkach wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od nas. Dlatego uważam że podczas podejmowania tak ważnej decyzji warto zasięgnąć opinii specjalisty.
Przeczytaj też: Kredyt hipoteczny krok po kroku
Mieszkam aktualnie w Anglii ale rozważam otwarcie w Polsce biura pośrednictwa kredytowego (i w ogóle – finansowego), zauważyłam, ze w moim mieście jest niewiele takich firm. Moje pytanie do Państwa: czy jako pośrednik kredytowy będę uprawniona do podpisywania z klientami umów kredytowych w imieniu banków tzn. jako przedstawiciel banków?
Kati
14 wrz 18 o 21:40
Bank może powierzyć przedsiębiorcy zawieranie umów kredytów i pożyczek udzielanych osobom fizycznym oraz mikroprzedsiębiorcom i małym przedsiębiorcom ale przekazanie takiego uprawnienia odbywa się w drodze podpisania umowy agencyjnej.
Proszę jednak przy podejmowaniu decyzji w przedmiocie otwarcia biura pośrednictwa kredytowego wziąć pod uwagę to, że stopień nasycenia tego typu biurami w mieście może Panią wprowadzić w błąd co do potencjału klientów. Mnóstwo osób inicjuje kontakt w sprawie kredytu przez internet, gdzie jest mnóstwo stron internetowych zawierających boxy kontaktowe poprzez które zainteresowani nawiązują kontakt bezpośrednio z bankami. Proszę wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło “kredyty – nazwa miasta”, to przekona się Pani.
admin
14 wrz 18 o 22:01
Poniekąd to korzystne dla klienta, że jego doradca finansowy doradca mu / pośredniczy dlań bezpłatnie. Poniekąd tak. jednak czy w takim układzie na pewno będzie kierował się interesem klienta, aby ten uzyskał najbardziej zyskowny produkt oszczędnościowy / inwestycyjny albo aby otrzymał najtańszy kredyt? Skąd czerpie swe wynagrodzenie doradca finansowy skoro nie od klienta któremu doradza? Ano, czerpie wynagrodzenie od instytucji, której produkt sprzedał swemu klientowi. I zapewne zależy mu najczęściej na tym, aby z tego tytułu uzyskać jak najwyższą prowizję. A wcale nie musi być tak, że na przykład bank oferujący w danym momencie najtańszy kredyt na rynku oferuje pośrednikowi – doradcy finansowemu najwyższą prowizję z tytułu sprzedaży kredytu. Możliwe że jest zupełnie odwrotnie i to dość logiczne. Dlatego też, delikatnie ujmując, nie możemy wykluczyć tego, że doradca finansowy w takim układzie będzie dążył do tego aby namówić klienta nie na najtańszy kredyt ale na taki, za który on – pośrednik finansowy uzyska wyższą prowizję.
Mati
16 paź 21 o 17:15
W kwestii produktów finansowych, w szczególności kredytów, ludzie nie zwracają się wielokrotnie do doradców finansowych, nie są budowane trwałe relacje. Przykładowo kredyt hipoteczny bierzemy raczej maksymalnie raz w życiu. Zmierzam do tego, że tacy doradcy finansowi mogą traktować większość klientów jako jednorazowych a takie podejście dodatkowo nie sprzyja nastawieniu na rzetelność wobec klienta (aby powrócił zadowolony w przyszłości) tylko raczej właśnie liczy się wyższa prowizja.
Oskar
17 paź 21 o 16:14
Podobno istnieją też rzetelni doradcy kredytowi z którymi warto się spotkać, ale… Obecnie mamy tak rozwiniętą stosowna komunikację w internecie, że spokojnie można sobie wybrać najtańszy kredyt hipoteczny korzystając z porównywarek – wyszukiwarek kredytów a opinie na temat potencjalnego wyboru można pozyskać na licznych forach kredytowych, zakładając wątek z pytaniem. Co do korzystania z opinii różnych doradców finansowych, to raczej odradzam. Niektórzy z nich tak naprawdę, to dyletanci a inni są nieobiektywni szczególnie wtedy, gdy firma doradcza jest jakoś połączona kapitałowo z jakimś bankiem (może nieobiektywnie faworyzować ofertę banku powiązanego).
mistrzu
17 paź 21 o 20:49