Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Wezwanie do zwrotu zadatku – wzór

10 komentarzy

Z uwagi na częste zapytania Czytelników o wzór pisma – wezwania do zwrotu zadatku, poniżej zamieszczam dwa rodzaje takich wezwań. Pierwsze pismo to wezwanie do zwrotu zadatku w podwójnej jego wysokości z uwagi na niewywiązanie się przez drugą stronę z umowy:

Przeczytaj też: Maksymalna wysokość zadatku

ODSTĄPIENIE OD UMOWY I WEZWANIE DO ZWROTU DWUKROTNOŚCI ZADATKU

W związku z niewykonaniem przez Pana umowy … pomimo upłynięcia wyznaczonego w tejże umowie terminu, niniejszym odstępuję od tej umowy i na podstawie art. 394 § 1 Kodeksu cywilnego wzywam Pana do zwrotu dwukrotności wręczonego Panu zadatku to jest kwoty … w terminie 7 dni od daty otrzymania przez Pana niniejszego wezwania. Zapłaty należy dokonać na mój rachunek bankowy: ….

W przypadku nieodnotowania wpływu wyżej wymienionej kwoty na mój rachunek bankowy w wyżej określonym terminie, skieruję dochodzenie tego roszczenia na drogę sądową.

                                                                                                                       Podpis:

A teraz – poniżej wzór wezwania do zwrotu zadatku wskutek rozwiązania (a nie niewykonania!) umowy; w tym przypadku należy się zwrot zadatku a nie jego podwójnej wysokości:

WEZWANIE DO ZWROTU ZADATKU

W związku z rozwiązaniem umowy …, niniejszym na podstawie art. 394 § 3 Kodeksu cywilnego wzywam Pana do zwrotu wręczonego Panu zadatku w kwocie … w terminie 7 dni od daty otrzymania przez Pana niniejszego wezwania. Zapłaty należy dokonać na mój rachunek bankowy: ….

W przypadku nieodnotowania wpływu wyżej wymienionej kwoty na mój rachunek bankowy w wyżej określonym terminie, skieruję dochodzenie tego roszczenia na drogę sądową.

                                                                                                                        Podpis:

Wezwanie należy wysłać pocztą poleconą.

Przeczytaj też: Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

22 czerwca, 2022

kategoria windykacja

Komentarze do 'Wezwanie do zwrotu zadatku – wzór'

Subscribe to comments with RSS

 1. Witam, czy aby żądać zwrotu zadatku to najpierw trzeba wezwać do wykonania umowy wyznaczając kolejny termin bo ten z umowy nie został dotrzymany?

  Roza

  23 cze 22 o 09:12

 2. Witam, zgodnie Art. 394 § 1 KC wyznaczenie dodatkowego terminu nie jest konieczne. Nie wykonał umowy do upływu terminu wyznaczonego w umowie – można odstąpić od umowy i żądać dwukrotności zadatku wpłaconego.

  admin

  23 cze 22 o 12:46

 3. Aha dziękuje, pomyliło mi się chyba z zaliczką a zadatek to inna rzecz.

  Roza

  24 cze 22 o 08:09

 4. Dzień dobry,
  Umowa została spisana, zaliczka wpłacona jednak nie zostały podjęte żadne prace.
  Niestety na umowie nie została zawarta data wykonania prac.
  W ciągu 3 lat niestety nic się nie wydarzyło. Jak odzyskać zaliczkę ?
  Czy trzeba napisać dwa pisma:
  1. Pismo o wywiązanie się z umowy i wykonanie prac
  2. Jeśli to nie poskutkuje to wezwanie do zwrotu zaliczki?
  Dziękuje

  Małgorzata

  25 lip 22 o 11:46

 5. Dzień dobry, jeżeli jest to zaliczka (a nie zadatek; napisała Pani pod poradą odnośnie zadatku), to wystarczy jedno pismo będące odstąpieniem od umowy i żądaniem zwrotu pieniędzy. Więcej o tym tutaj: https://pamietnikwindykatora.pl/odzyskanie-zaliczki-mozliwosci-prawne/

  admin

  25 lip 22 o 13:19

 6. Bardzo dziękuje za odpowiedz i poradę.
  Pozdrawiam serdecznie

  Małgorzata

  26 lip 22 o 09:15

 7. Dzień dobry!
  mam podpisaną umowę z fachowcem i wpłacony zadatek. Mija tydzień, od kiedy miał się pojawić na wykonanie prac, a tego nie zrobił (tłumaczył się najpierw zepsutym samochodem, teraz dzieckiem w szpitalu), ale zgodnie z umową ma czas do 7.12 na wykonanie remontu. Czy aby odzyskać zadatek muszę poczekać do 7.12 czy mogę już teraz żądać zwrotu zadatku?

  Kasia

  30 lis 22 o 21:02

 8. Dzień dobry, powinna Pani poczekać aż minie termin 7 grudnia.

  admin

  1 gru 22 o 05:08

 9. Dzień dobry,
  Podpisałem umowę na wykonanie i montaż mebli kuchennych i szafy z termin realizacji do końca września 2022 wpłaciłem zadatek, w międzyczasie wystąpiły opóźnienia u mnie na budowie termin wykonania usługi telefonicznie został przeniesiony na listopad-grudzień 2022. W listopadzie ustaliliśmy montaż na początek grudnia 8-9 termin był ustalony zgodnie z możliwościami Wykonawcy, od tego czasu Wykonawca przekłada terminy które sam wskazuje jak uda mi się z nim skontaktować, kontakt z nim jest bardzo ciężki nie informuje że go nie będzie przez co straciłem już kilka dni urlopu bo za każdym umówionym terminem jestem dostępny i czekam. Moja cierpliwość już sięgała zenitu. Czy odstępując od umowy z winy Wykonawcy czyli nie wykonanie umowy w określonym terminie będzie dla mnie skuteczne? I czy Wykonawca może w sprawie mataczyć tym że chce wykonać ale z jakiś przyczyn aktualnie nie może tak zwane dobre chęci? Chciał bym sprawę skierować do e-sądu o nakaz płatności dwukrotności zadatku.

  Slawek

  10 lut 23 o 22:38

 10. Dzień dobry, odstąpienie w takiej sytuacji od umowy i żądnie dwukrotności wpłaconego zadatku może być skuteczne. Dobre chęci i nawet siła wyższa nie mają tu żadnego znaczenia. Napisałem jednak “może być” ponieważ istotne jest aby sąd nie dał mu wiary jeżeli podniesie zarzut, że słownie umówiliście się na przedłużenie terminu (a nawet że to pan prosił o przedłużenie terminu). Zasadniczo nie powinien dać mu wiary o ile nie ma na to dowodów na na nośnikach elektronicznych (mail, sms, nagranie rozmowy). Sugeruję na wszelki wypadek jeszcze raz skontaktować się z nim choćby telefonicznie i nagrać rozmowę z której będzie wynikać, że on nie dotrzymuje terminu.

  admin

  11 lut 23 o 09:27

Skomentuj