Wezwanie do zwrotu zadatku – wzór
Z uwagi na częste zapytania Czytelników o wzór pisma – wezwania do zwrotu zadatku, poniżej zamieszczam dwa rodzaje takich wezwań. Pierwsze pismo to wezwanie do zwrotu zadatku w podwójnej jego wysokości z uwagi na niewywiązanie się przez drugą stronę z umowy:
Przeczytaj też: Maksymalna wysokość zadatku
ODSTĄPIENIE OD UMOWY I WEZWANIE DO ZWROTU DWUKROTNOŚCI ZADATKU
W związku z niewykonaniem przez Pana umowy … pomimo upłynięcia wyznaczonego w tejże umowie terminu, niniejszym odstępuję od tej umowy i na podstawie art. 394 § 1 Kodeksu cywilnego wzywam Pana do zwrotu dwukrotności wręczonego Panu zadatku to jest kwoty … w terminie 7 dni od daty otrzymania przez Pana niniejszego wezwania. Zapłaty należy dokonać na mój rachunek bankowy: ….
W przypadku nieodnotowania wpływu wyżej wymienionej kwoty na mój rachunek bankowy w wyżej określonym terminie, skieruję dochodzenie tego roszczenia na drogę sądową.
Podpis:
A teraz – poniżej wzór wezwania do zwrotu zadatku wskutek rozwiązania (a nie niewykonania!) umowy; w tym przypadku należy się zwrot zadatku a nie jego podwójnej wysokości:
WEZWANIE DO ZWROTU ZADATKU
W związku z rozwiązaniem umowy …, niniejszym na podstawie art. 394 § 3 Kodeksu cywilnego wzywam Pana do zwrotu wręczonego Panu zadatku w kwocie … w terminie 7 dni od daty otrzymania przez Pana niniejszego wezwania. Zapłaty należy dokonać na mój rachunek bankowy: ….
W przypadku nieodnotowania wpływu wyżej wymienionej kwoty na mój rachunek bankowy w wyżej określonym terminie, skieruję dochodzenie tego roszczenia na drogę sądową.
Podpis:
Wezwanie należy wysłać pocztą poleconą.
Przeczytaj też: Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Witam, czy aby żądać zwrotu zadatku to najpierw trzeba wezwać do wykonania umowy wyznaczając kolejny termin bo ten z umowy nie został dotrzymany?
Roza
23 cze 22 o 09:12
Witam, zgodnie Art. 394 § 1 KC wyznaczenie dodatkowego terminu nie jest konieczne. Nie wykonał umowy do upływu terminu wyznaczonego w umowie – można odstąpić od umowy i żądać dwukrotności zadatku wpłaconego.
admin
23 cze 22 o 12:46
Aha dziękuje, pomyliło mi się chyba z zaliczką a zadatek to inna rzecz.
Roza
24 cze 22 o 08:09
Dzień dobry,
Umowa została spisana, zaliczka wpłacona jednak nie zostały podjęte żadne prace.
Niestety na umowie nie została zawarta data wykonania prac.
W ciągu 3 lat niestety nic się nie wydarzyło. Jak odzyskać zaliczkę ?
Czy trzeba napisać dwa pisma:
1. Pismo o wywiązanie się z umowy i wykonanie prac
2. Jeśli to nie poskutkuje to wezwanie do zwrotu zaliczki?
Dziękuje
Małgorzata
25 lip 22 o 11:46
Dzień dobry, jeżeli jest to zaliczka (a nie zadatek; napisała Pani pod poradą odnośnie zadatku), to wystarczy jedno pismo będące odstąpieniem od umowy i żądaniem zwrotu pieniędzy. Więcej o tym tutaj: https://pamietnikwindykatora.pl/odzyskanie-zaliczki-mozliwosci-prawne/
admin
25 lip 22 o 13:19
Bardzo dziękuje za odpowiedz i poradę.
Pozdrawiam serdecznie
Małgorzata
26 lip 22 o 09:15
Dzień dobry!
mam podpisaną umowę z fachowcem i wpłacony zadatek. Mija tydzień, od kiedy miał się pojawić na wykonanie prac, a tego nie zrobił (tłumaczył się najpierw zepsutym samochodem, teraz dzieckiem w szpitalu), ale zgodnie z umową ma czas do 7.12 na wykonanie remontu. Czy aby odzyskać zadatek muszę poczekać do 7.12 czy mogę już teraz żądać zwrotu zadatku?
Kasia
30 lis 22 o 21:02
Dzień dobry, powinna Pani poczekać aż minie termin 7 grudnia.
admin
1 gru 22 o 05:08