Wezwanie do zwrotu zadatku – wzór
Z uwagi na częste zapytania Czytelników o wzór pisma – wezwania do zwrotu zadatku, poniżej zamieszczam dwa rodzaje takich wezwań. Pierwsze pismo to wezwanie do zwrotu zadatku w podwójnej jego wysokości z uwagi na niewywiązanie się przez drugą stronę z umowy:
Przeczytaj też: Maksymalna wysokość zadatku
ODSTĄPIENIE OD UMOWY I WEZWANIE DO ZWROTU DWUKROTNOŚCI ZADATKU
W związku z niewykonaniem przez Pana umowy … pomimo upłynięcia wyznaczonego w tejże umowie terminu, niniejszym odstępuję od tej umowy i na podstawie art. 394 § 1 Kodeksu cywilnego wzywam Pana do zwrotu dwukrotności wręczonego Panu zadatku to jest kwoty … w terminie 7 dni od daty otrzymania przez Pana niniejszego wezwania. Zapłaty należy dokonać na mój rachunek bankowy: ….
W przypadku nieodnotowania wpływu wyżej wymienionej kwoty na mój rachunek bankowy w wyżej określonym terminie, skieruję dochodzenie tego roszczenia na drogę sądową.
Podpis:
A teraz – poniżej wzór wezwania do zwrotu zadatku wskutek rozwiązania (a nie niewykonania!) umowy; w tym przypadku należy się zwrot zadatku a nie jego podwójnej wysokości:
WEZWANIE DO ZWROTU ZADATKU
W związku z rozwiązaniem umowy …, niniejszym na podstawie art. 394 § 3 Kodeksu cywilnego wzywam Pana do zwrotu wręczonego Panu zadatku w kwocie … w terminie 7 dni od daty otrzymania przez Pana niniejszego wezwania. Zapłaty należy dokonać na mój rachunek bankowy: ….
W przypadku nieodnotowania wpływu wyżej wymienionej kwoty na mój rachunek bankowy w wyżej określonym terminie, skieruję dochodzenie tego roszczenia na drogę sądową.
Podpis:
Wezwanie należy wysłać pocztą poleconą.
Przeczytaj też: Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Witam, czy aby żądać zwrotu zadatku to najpierw trzeba wezwać do wykonania umowy wyznaczając kolejny termin bo ten z umowy nie został dotrzymany?
Roza
23 Cze 22 o 09:12
Witam, zgodnie Art. 394 § 1 KC wyznaczenie dodatkowego terminu nie jest konieczne. Nie wykonał umowy do upływu terminu wyznaczonego w umowie – można odstąpić od umowy i żądać dwukrotności zadatku wpłaconego.
admin
23 Cze 22 o 12:46
Aha dziękuje, pomyliło mi się chyba z zaliczką a zadatek to inna rzecz.
Roza
24 Cze 22 o 08:09