Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Leasing samochodowy – standardowy, konsumencki, odnawialny

4 komentarze

Osoby prywatne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, także mogą skorzystać z leasingu, w sytuacji, gdy chcą kupić samochód. Branie auta w leasing przez osoby fizyczne, nie jest może tak popularne, jak dokonywanie takich operacji przez przedsiębiorców, ale z roku na rok przybywa chętnych. Podyktowane jest to głównie tym, że leasing samochodowy jest bardzo konkurencyjny wobec zwykłego kredytu samochodowego i rośnie tego świadomość wśród społeczeństwa. Decydując się na takie rozwiązanie, można wybierać spośród dwóch opcji – leasing konsumencki standardowy i leasing odnawialny. Na jakich zasadach działają? Czym się charakteryzują? O tym poniżej a oferty dobrych leasingów są tutaj.

Przeczytaj też: Dlaczego o leasing łatwiej niż o kredyt

Leasing samochodowy standardowy jest bardzo atrakcyjną ofertą niemal dla każdego konsumenta, który ma stałe i stabilne źródło dochodów. Procedury takiego leasingu zależą w głównej mierze od tego, czy klient posiada wkład własny. Jeśli konsument jest w stanie wpłacić minimum 20% wkładu własnego, to sprawa jest bardzo uproszczona. Firma leasingowa w takim przypadku będzie wymagała jedynie oświadczenia o wysokości zarobków. Natomiast w sytuacji, gdy konsument nie posiada wkładu własnego, to musi się liczyć z tym, że zostanie poproszony o przedstawienie zaświadczenia o dochodach i być może będzie musiał mieć poręczycieli. Formalności w tym przypadku jest może i więcej, ale i tak w porównaniu z kredytem samochodowym, są znacznie uproszczone i łatwiejsze do przejścia. Proste procedury leasingu samochodowego, to jednak nie wszystkie plusy takiego rozwiązania. Kolejnym atutem jest z pewnością to, że samochód w leasing może wziąć nawet osoba, która pracuje na kontrakt, umowę zlecenie, czy umowę o dzieło. W banku trudno byłoby dostać kredyt w oparciu o tego typu umowy. Ważne jest również to, że konsument nie musi płacić firmie leasingowej żadnej prowizji. Dodatkowo można liczyć się z pewnymi upustami na samochód, bo firmy leasingowe mają w konkretnych salonach samochodowych rabaty, co wpływa na to, że są w stanie przedstawić klientowi bardzo atrakcyjne propozycje. Kolejnym plusem jest to, że firma leasingowa niemal zawsze wychodzi do swojego klienta z ciekawymi dodatkowymi rozwiązaniami. Mowa między innymi o tym, że konsument może dostać atrakcyjny pakiet ubezpieczeniowy, który zawsze można rozłożyć na raty. Poza tym dodatkową opcją może być samochód zastępczy, lub nieodpłatny serwis, gdy chodzi o dopełnienie formalności związanych z likwidacją szkody komunikacyjnej.

Przeczytaj też: Leasing a zdolność kredytowa

Plusów leasingu standardowego, jak widać mnóstwo. A na czym w ogóle polega leasing samochodowy standardowy? Rzecz polega na tym, że konsument zwraca się do firmy leasingowej, która kupuje dla niego samochód. Omawiana firma staje się jego właścicielem, ale przekazuje prawa do użytkowania auta swojemu klientowi- leasingobiorcy. Ten w zamian za korzystanie z samochodu uiszcza miesięczne raty, zwane ratami leasingowymi. Taka umowa zazwyczaj jest zawierana na okres do 5 lat. Po tym, jak umowa się kończy i jeśli określa to odpowiednia klauzula, klient może wykupić samochód na własność od firmy leasingowej, za cenę podaną w umowie.

Leasing samochodowy odnawialny jest wygodną opcją dla tych, którzy zawsze chcą jeździć najnowszymi modelami samochodów. Rozwiązanie to polega na tym, że konsument nigdy nie staje się właścicielem pojazdu, lecz opłaca tylko miesięczne raty za korzystanie z auta, z możliwością jego wymiany co dwa, lub trzy lata. Jakie są plusy takiej opcji? Klient nigdy nie staja się właścicielem pojazdu, ale nie musi się martwić tym, że będzie miał problem z jego sprzedażą w przyszłości i naprawą, gdy skończy się okres gwarancyjny. Gdy umowa leasingowa się kończy, klient oddaje do firmy leasingowej auto i dostaje następne do użytkowania, na kolejna dwa lub trzy lata. Jeśli chodzi o koszty takiego rozwiązania, to także można mówić o atutach, bo są znacznie niższe, niż spłacanie w ratach wartości samochodu i odsetek od bankowego kredytu samochodowego. Koszty łatwe do zaakceptowania i w dodatku jeździ się zawsze najnowszym modelem samochodu. Jeśli klient nie chce kolejnego auta, to w dalszym ciągu może leasingować używany do tej pory pojazd, lub wykupić go na własność. Decyzję może podjąć w czasie dwóch, lub trzech lat, czyli w okresie, na jaki została zawarta umowa. Koszt wykupu samochodu może być jednak większy, niż w opcji standardowej, a to ze względu na to, że w czasie użytkowania auta, płaci się o wiele niższe raty leasingowe. Leasing odnawialny jest bardzo dobrym rozwiązaniem szczególnie dla tych konsumentów, którzy w momencie podpisywania umowy nie są w stanie stwierdzić, jak będzie wyglądała ich sytuacja materialna po okresie leasingowym. Zawsze maja wybór. Jeśli będzie kogoś stać, to auto wykupi, a jeśli nie, to może jeździć tym, którym jeździł, bądź wymienić go na nowe. Jeżeli chodzi o formalności, to sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku leasingu standardowego. Wszystkie procedury zależą od posiadanego wkładu własnego.

Przeczytaj też: Kredyt inwestycyjny – przeznaczenie i rodzaje

3 października, 2014

kategoria leasing

Komentarze do 'Leasing samochodowy – standardowy, konsumencki, odnawialny'

Subscribe to comments with RSS

  1. Ze trzy razy zauważyłem w internecie na różnych forach pytania o to, czy aby otrzymać leasing, to trzeba mieć zdolność kredytową. leasing to nie kredyt ale coś w tym rodzaju więc nie stworzę tu nowego terminu “zdolność leasingowa” lecz będę operował terminem “zdolność kredytowa”.
    Pytania były o leasing pojazdów. Oczywiście, trzeba mieć zdolność kredytową aby otrzymać samochód w leasingu Wiem, że przedmiot leasingu aż do końca umowy leasingowej i do wpłacenia ostatniej raty leasingowej jest własnością banku leasingującego ale pomimo tego, sprawdzana jest zdolność kredytowa leasingobiorcy a w szczególności wysokość dochodów firmy oraz stan zobowiązań zarejestrowanych w BIK, rozliczenia z ZUS i US (urząd skarbowy) oraz czasem też w Biurach Informacji Gospodarczej ale jak chodzi o to ostatnie to nie każdy bank sprawdza, nie każda firma leasingowa. zauważmy że jest tu podobnie jak w przypadku kredytu samochodowego albo innego kredytu celowego – kredytu hipotecznego. tez te kredyty są zabezpieczone na rzeczy będącej przedmiotem udzielenia kredytu ale zdolność kredytowa jest rygorystycznie sprawdzana przez przyznaniem kredytu.

    Mac

    5 lis 14 o 16:12

  2. Czy osoba posiadająca samochód w leasingu może dokonać cesji praw leasingu na osobę trzecią przy czym do zakończenia umowy leasingu pozostaje zapłacić dwie raty i cenę nabycia przedmiotu leasingu?

    Magda

    19 wrz 19 o 22:28

  3. Skłaniam się ku odpowiedzi takiej, że zawarcie odpowiedniej umowy w tym zakresie jest możliwe. Własność przedmiotu leasingowanego może zostać przeniesiona na osobę trzecią, po spełnieniu przez leasingobiorcę wszystkich świadczeń wynikających z obowiązującej jeszcze umowy leasingu. Nowa umowa zawarta zostanie pomiędzy stronami dotychczas obowiązującej umowy a więc pomiędzy aktualnym leasingodawcą a leasingobiorcą. A już po zawarciu takiej umowy należy zawrzeć umowę przenoszącą własność pomiędzy tymże leasingodawcą a wspomnianą osobą trzecią.

    admin

    20 wrz 19 o 06:25

  4. Szczególnie dla małej firmy leasing aut to korzystne rozwiązanie. Potrójnie korzystne jak to zaznaczyłem w tytule. Po pierwsze, jest takie finansowanie auta tańsze od zakupionego za gotówkę i na kredyt też, dzięki możliwości ujmowania rat leasingowych w kosztach uzyskania przychodów. Kredyt też można odpisywać, ale moim zdaniem leasing wychodzi taniej w małej firmie. Leasing ponadto nie obniża zdolności kredytowej a ponieważ przedmiot leasingu jest własnością firmy leasingowej w stu procentach przez cały okres umowy leasingu wiec podobno dlatego też leasing łatwiej uzyskać niż kredyt, to znaczy wymogi co do zdolności kredytowej nie są aż tak wyśrubowane.; Nigdy jednak do tej pory nie było aż tak, że na przykład leasing samochodowy dostępny był dla nowej firmy, no prawie nowej bo prowadzonej minimum przez trzy miesiące. Obecnie jest to możliwe.
    Po drugie, jak firma będzie mieć jakieś okresowe kłopoty finansowe i do siedziby firmy wejdzie komornik, to autko w leasingu nie zlicytuje na pokrycie długów bo auto takie nie należy do leasingobiorcy ale do firmy leasingowej. To bardzo ważne a jak ktoś myśli że nie ma szans na to by jego firmę ścigali wierzyciele z komornikiem na czele, to nie wie jakie ryzyko każdy biznes ma w siebie wpisane. Wystarczy dekoniunktura, silniejsza konkurencja albo problemy ze ściąganiem należności od klientów i już się jest samemu zagrożonym.
    Po trzecie, samochodem w leasingu można pokazać się przed kontrahentami, wzbudzając zaufanie. Naprawdę drogie samochody dostępne są w leasingu nie tylko dla bardzo bogatych firm.

    Kamil

    21 paź 21 o 08:03

Skomentuj