Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Leasing a zdolność kredytowa

1 komentarz

W przypadku leasingu operacyjnego właścicielem przedmiotu leasingu pozostaje firma leasingowa i jest on uwidoczniony w bilansie firmy leasingowej a nie w bilansie firmy leasingobiorcy. Leasing nie wpływa wiec negatywnie na zdolność kredytową leasingobiorcy w oczach banków w przypadku ubiegania się o kredyt, nie jest on umieszczany w bazie Biura Informacji Kredytowej. Zabezpieczenie przy standardowej umowie leasingu sprowadza się zwykle do wystawienia weksla in blanco. Tym samym decyzja w przedmiocie przyznania leasingu podejmowana jest szybciej niż w przypadku kredytu; klient prędzej otrzyma przedmiot leasingu do swojej dyspozycji.

Polecamy dobre oferty leasingu tutaj.

A patrząc z drugiej strony, to jak dla mnie to niezrozumiały fenomen, że leasing nie pogarsza zdolności kredytowej. Każdy kredyt pogarsza, a leasing jakoś nie. A czymże praktycznie różni się leasing samochodu od kredytu samochodowego jak chodzi o obniżenie zdolności do spłacania innych zobowiązań? Niczym nie różnią się. W przypadku kredytu samochodowego trzeba spłacać raty kredytu a w przypadku leasingu trzeba spłacać raty leasingu. Leasing przez cały okres trwania umowy leasingowej pozostaje własnością leasingodawcy ale samochód w kredycie jest przewłaszczony na rzecz kredytodawcy, tak więc zarówno leasing jak i kredyt samochodowy są zabezpieczone podobnie. Jest jednak jak jest jeżeli przedsiębiorca przewiduje że przyda mu się niebawem kredyt dla firmy a teraz potrzebuje samochód do firmy a jednocześnie jego zdolność kredytowa jest taka sobie, to lepiej niech samochód weźmie w leasing a nie w kredyt.

17 września, 2014

kategoria leasing

1 komentarz do 'Leasing a zdolność kredytowa'

Subscribe to comments with RSS

  1. Nowe, drogie samochody firmowe u kontrahenta zwiększają jego wiarygodność w oczach dostawcy przez co tym chętniej jest gotów udzielić mu kredytu kupieckiego. Pozory jednak często mylą gdyż takie samochody to bardzo często np. wzięte w leasing lub w kredyt a nie własne. Prędzej w leasing jako że w tym wypadku są mniejsze wymagania ze strony leasingodawcy niż ze strony banku w przypadku kredytu i leasingobiorca może być podmiot niezbyt wiarygodny finansowo. Leasing samochodów ma to do siebie, że przedmiot leasingu a więc samochód pozostaje własnością leasingodawcy (firmy leasingowej, banku). Jeżeli zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne przeciwko kontrahentowi (który nie spłacił kredytu kupieckiego) i komornik zajmie leasingowane samochody to leasingodawca może skutecznie żądać od wierzyciela zwolnienia ich spod egzekucji.
    Gdy leasingodawca w takiej sytuacji nie skieruje do komornika wniosku o zwolnienie leasingowanych samochodów spod egzekucji, wówczas leasingodawca może skierować do sądu powództwo przeciwegzekucyjne domagając się zwolnienia samochodów spod egzekucji i po uwzględnieniu powództwa wierzyciel egzekwujący zostanie obciążony kosztami procesowymi.

    kolo

    20 Lip 21 o 13:19

Skomentuj